folio music

Live + Local Music

Concert listings

Posted

Live Music Venues

AMELIA ISLAND, FERNANDINA

SALTY PELICAN, 12 N. Front St. Hupp Aug. 21. Davis Turner Aug. 22. Jaron Weaver, Hailey Fletcher Aug. 26 & 27

SLIDERS, 1998 S. Fletcher Ave. Tad Jennings Aug. 22. Joe King Aug. 26. King Eddie & Pili Pili Wed. Mark O’Quinn Tue.

The SURF, 3199 S. Fletcher Shawn Layne Aug. 23. Davis Turner Aug. 24. Full Moon Folk Aug. 25. Kyle Freeman Aug. 27

 

THE BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

BLUE JAY Listening Room, 412 N. Second St. Matthew Fowler Aug. 22. The Contenders Aug. 29. Andy Zipf Aug. 30

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., NB, 853-5680 J Crew Band Aug. 23 & 24. Samuel Sanders Aug. 25

FLY’S TIE, 177 Sailfish Dr., AB King Corduroy Aug. 24

GUSTO, 1266 Beach Blvd. The Groov Aug 21. Murray Goff Aug. 23

LYNCH’S, 514 N. First St. Roger That Aug. 23. Whale Feral, Aaron Mansfield Aug. 24. Spade McQuade Aug. 25

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach Gypsies Ginger Wed. Mike Shackelford, Steve Shanholtzer Thur. Mezza Shuffle Boxband Mon.

MUSIC in the Courtyard, 200 First St., NB Jessica Pounds Aug. 23. Daniel Kleinrock Aug. 24

RAGTIME Tavern, 207 Atlantic Blvd., AB Billy Bowers Aug. 21. Mojo Roux Aug. 22. The Bluff 5 Band Aug. 23. Paul Lundgren Band Aug. 24. The Invasions Aug. 25

SURFER the Bar, 200 First St. N. Colt Ford, Brett Myers, Wade B, Chris Woods Aug. 21. Luna Cruise, Friendly Fire, Dial Drive Aug. 25

WHISKEY JAX, 950 Marsh Landing Pkwy. The Gunners Aug. 21. 4Play Aug. 22. Fireball Aug. 23. Top Shelf Aug. 24. SunJammer Aug. 25. The Groov Aug. 27

 

DOWNTOWN

1904 Music Hall, 19 Ocean St. N. Corrosion of Conformity, Crowbar, Quaker City Night Hawks, Lo-Pan Aug. 21. Break Science, Marvel Years, Vlad the Inhaler Aug. 22. Tribute: A Celebration of The Allman Brothers Aug. 23. Breaking Through, Burden Affinity, 14 North, The Fallen Sons Aug. 24. Langdon McNamara Aug. 29

DAILY’S Place, Sports Complex Pentatonix, Rachel Platten Aug. 24

The FLORIDA Theatre, 128 E. Forsyth Brews, Blues & BBQ 2019: The Snacks Blues Band, Beale Street Aug. 22. Poco, Pure Prairie League, Firefall Aug. 30

HEMMING Park, 135 Monroe St. Ouija Brothers Aug. 24

The JUSTICE Pub, 315 E. Bay St. Tyler Cassidy, The Stereotypes, Lima Charlie Aug. 21. 68, Listener, Greyhaven Aug. 27. 430 Steps, Fever Strike, The Wastedist Aug. 31

MYTH Nightclub, 333 E. Bay St. Vincent Aug. 23. Gvo, Humorme, DiCE MaN, Drewlface, Mindality, Stupid Thic, Sorce, Satisfrictio Aug. 25

Veterans Memorial Arena, Sports Complex Chris Brown, Tory Lanez, Ty Dolla $ign, Joyner Lucas, Yella Beezy Aug. 30

The VOLSTEAD, 115 W. Adams Brady & the Bazookas Aug. 23. Ya Gozo The Latin Band Aug. 24

 

FLEMING ISLAND, GREEN COVE

BOONDOCKS, 2808 Henley Rd. Robby Litt Aug. 21. Paul Wane Aug. 22. Zeb Padgett, XHale Aug. 23. Clint McFarland, Hard 2 Handle Aug. 24. Scott Perham Aug. 28

Mercury Moon, 2015 C.R. 220 Duval County Line Aug. 23 & 24

WHITEY’S Fish Camp, 2032 C.R. 220 SunJammer Aug. 23. Prom Kings Aug. 24

 

INTRACOASTAL, ARLINGTON

CLIFF’S, 3033 Monument Rd. Back in Time Aug. 21. Second Shot Aug. 23 & 24. Joe Santana’s Kingfish Aug. 28

JERRY’S, 13170 Atlantic Blvd. Boogie Freaks Aug. 23. Retro Kats Aug. 24

 

MANDARIN

ENZA’S, 10601 San Jose Blvd. Brian Iannucci Wed., Sun. & Tue.

Iggy’s, 104 Bartram Oaks Eric Alabiso Aug. 22. Jason Evans Band Aug. 23. Neon Whiskey Aug. 24. Rachael Warfield Trio Aug. 25

 

ORANGE PARK

CHEERS, 1138 Park Ave. Chillula Aug. 21. Olympvs Aug. 23 & 24

The ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd. Appalachian Death Trap, Born in June, Trust Anchor Aug. 23. DJ Rafiki Aug. 27

Thrasher-Horne Center for the Arts, 283 College Dr. Sawyer Brown Aug. 30

 

PONTE VEDRA

FIONN MacCOOL’S, 145 Hilden Rd., Nocatee Vegas Gray Aug. 30. Spade McQuade Aug. 31

PONTE VEDRA Concert Hall, 1050 A1A N. Johnnyswim Aug. 29. Orchestral Manoeuvres in the Dark Aug. 30

Taps, 2220 C.R. 210 Chuck Nash Aug. 21. Vegas Gray Aug. 23. Redfish Rich Aug. 24

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

MURRAY HILL Theatre, 932 Edgewood Ave. Aaron Cole, Gavin the Hotrod, Jshievs, Shayne the Prophet Aug. 24

NIGHTHAWKS, 2952 Roosevelt Blvd. Guerrilla Warfare, Lucia Aug. 21. Snacks Blues Band, Chelsey Michelle Band, Joe Taylor Aug. 22. Scum, The Body Snatchers, Lipzcum Aug. 23. Them Vagabonds Aug. 28

RAIN DOGS, 1045 Park St. Christina Wagner, Austin Lucas & the Bold Party, Banquet, Jack R Aug. 21. Hello, Atlantic, Brendan Morrison, 5 Cent Psychiatrist Aug. 22. Deadland, Regime, Heirless, Megachvrch Aug. 24. DJs Slimestone, Wizard Wand Aug. 25. DigDog, Lassyu, Isabella Parole, His Hem Aug. 30. Jeremy Slaughter, Izzy A’Mon, Lilith Lamore, Chlora De Formme, Fauna Fae, J’adore Gore, Rachel Boheme, Anna Phylaxxis, Lillie De Luna, Edith Meowt Aug. 31

RIVER & POST, 1000 Riverside Ave. John Earle Aug. 23. HelloCelia Aug. 24

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside The Bridge Street Vibe, Joey Kerr, Madi Carr Aug. 24

 

ST. AUGUSTINE

The Amp, 1340C A1A Vampire Weekend, Christone “Kingfish” Ingram Aug. 25. John Dickie, Collapsible B, Bad Dog Mama Aug. 27, The Amp Night Market

ARNOLD’S, 3912 N. Ponce de Leon The Remains Aug. 24. Blistur Aug. 25

MUSIC by the SEA, St. Aug. Beach Pier Catch the Groove Aug. 21

Plaza de la Constitución, 170 St. George St. The Dunehoppers Aug. 22

PROHIBITION Kitchen, 119 St. George St. Chelsea Saddler, Drake Freeman Aug. 22. Let’s Ride Brass Band, Chris Thomas Band Aug. 23. The Raisin Cake Orchestra, Mama Blue Aug. 24. WillowWacks Aug. 25. Lu Rubino Aug. 26. Colton McKenna Aug. 27

Sarbez, 115 Anastasia Blvd. Sleep Culture, Kapowski, Dad’s Day Off, Giraffrica Aug. 22

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd. Proud Miranda, The Ned, The Time Framed, Dutch Martins Aug. 24

 

SAN MARCO, NORTHBANK

Jack Rabbits, 15280 Hendricks The Catching, The Forum, Faze Wave Aug. 21. Tessa Violet, DaysorMay Aug. 23. Jon “Rockstar” Stewart Benefit Aug. 24. Pandora & Her Box, Black Magic, Flower Power, 9E Aug. 25. Supersuckers Aug. 30.

MUDVILLE Music Room, 3104 Atlantic Blvd. The Troubadours: Jim Carrick, Larry Mangum, Charley Simmons, Bob Patterson Aug. 23. The Adventures of Annabelle Lyn: Holly Riley, Elizabeth Fravel, Kathryn Belle Long Aug. 24. Mike’s Mic Aug. 30

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

VETERANS UNITED, 8999 Western Way Madison Grace Aug. 23

WHISKEY JAX, 10915 Baymeadows Rd. Neon Whiskey Aug. 21. North of 40 Aug. 23. The Party Cartel Aug. 24. Mojo Roux, Denton Elkins Aug. 25

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

PALMS Fish Camp, 6359 Heckscher Dr. Taylor Shami Aug. 22. Billy Bowers Aug. 23. Ciaran Sontag, Jimmy Beats Aug. 24. Michael Ward Aug. 25. Mr. Bill Show Aug. 25

ELSEWHERE

Spirit of the Suwannee Music Park, 3076 95th Dr., Live
Oak
Justin Time Aug. 30. Creekside band Aug. 31

 

Upcoming Concerts

Bold City Beer Fest: The FRITZ, ZACH DEPUTY, TRAIL DIVER, BONNIE BLUE, BEN STROK & the FULL ELECTRIC, TALLER TREES Sept. 1, Riverside Arts Market

Duval Day Festival: WHOLE WHEAT BREAD, EVERGREEN TERRACE, ROB ROY, SWORDZ, UNIVERSAL GREEN Sept. 4, 1904 Music Hall

PETER FRAMPTON, JASON BONHAM Sept. 4, Daily’s Place

AL MANISCALCO QUARTET Sept. 6, Grape & Grain

SING OUT LOUD FESTIVAL Sept. 6-29, St. Augustine

MOON DUTY Sept. 6, Jack Rabbits

HILLSONG UNITED Sept. 7, Veterans Memorial Arena

KURT VILE & the VIOLATERS Sept. 7, The Amp Backyard Stage

BOOK of LOVE Sept. 7, Jack Rabbits

SENSI TRAILS, DANKA Sept. 7, Nighthawks

RHETT & LINK Sept. 7, The Florida Theatre

JENNY LEWIS, The WATSON TWINS, LUCIE SILVAS Sept. 8, The Amp Backyard Stage

COLTON McKENNA Sept. 9, The Amp Night Market

AMY GRANT Sept. 12, The Florida Theatre

The MIDNIGHT HOUR, ALI SHAHEED MUHAMMAD, ADRIAN YOUNGE Sept. 12, 1904 Music Hall

CHRIS YOUNG, CHRIS JANSON, LOCASH Sept. 12, Daily’s

PROPAGANDHI & the COATHANGERS Sept. 13, Amp Backyard

Onyx Fest II: AUDITORY ARMORY, CATCHER & the RYE, AMNESIS, SATYR, DEAD RECKONIONG, CITY of STAGES, DEFY the TYRANT, GOLD FRANKINCENSE & MYRRH, BREATHING THEORY Sept. 14, 1904 Music Hall

HOT WATER MUSIC, The MENZINGERS, SUBHUMAN Sept. 14, The Amp Backyard Stage

UB40, ALI CAMPBELL, ASTRO Sept. 14, Daily’s Place

ST. PAUL & the BROKEN BONES, DIRTY DOZEN BRASS BAND, AARON LEE TASJAN Sept. 15, The Amp Backyard Stage

DON FELDER Sept. 16, Ponte Vedra Concert Hall

AGENT ORANGE Sept. 16, Surfer the Bar

DUBLIN CITY RAMBLERS Sept. 16, Culhane’s AB

COLM KEEGAN Sept. 17 & 18, Culhane’s Southside

ALL GET OUT, CITIES BURN, MANY ROOMS Sept. 18, Jack Rabbits

STELLAR CIRCUITS, HAWKING Sept. 18, The Justice Pub

GEORGE PORTER & RUNNIN PARDNERS Sept. 19, 1904 Music Hall

LOCAL NATIVES, DEVON GILFILLIAN Sept. 20, PV Concert Hall

LOS STELLARIANS, S.A. MARTINEZ Sept. 20, Surfer the Bar

WALTER PARKS Sept. 20, Mudville Music Room

KASEY MUSGRAVES Benefit Sept. 21, The Amp

Muddfest: PUDDLE of MUDD, SALIVA, TRAPT, SAVING ABEL, TANTRIC Sept. 21, Thrasher-Horne Center

STRUNG OUT, The CASUALTIES, INSPECTION 12 Sept. 21, 1904 Music Hall

ALAN JACKSON, WILLIAM MICHAEL MORGAN Sept. 21, Veterans Memorial Arena

VIRGIL DONATI Sept. 22, Surfer the Bar

The GROWLERS, PHOSPHORESCENT Sept. 22, Amp Backyard

YOUTH FOUNTAIN, FREE THROW, CHRIS FARREN, MACSEAL Sept. 23, Nighthawks

KENNY YARBROUGH, SOUTHERN TIDE, JEREMY MORRISON Sept. 24, Amp Night Market

SACRED REICH, TOXIC HOLIDAY Sept. 26, Nighthawks

BRANTLEY GILBERT, MICHAEL RAY, LINDSAY ELL Sept. 27, Daily’s

SCOTT BRADLEE’S Postmodern Jukebox Sept. 27, Florida Theatre

WHITNEY MORGAN & the 78S, ALEX WILLIAMS Sept. 27, 1904 Music Hall

SHOVELS & ROPE, LILLY HIATT Sept. 27, Amp Backyard Stage

grandson, nothing, nowhere Sept. 28, Ponte Vedra Concert Hall

TOUBAB KREWE Sept. 28, Jack Rabbits

NONPOINT, HYRO the HERO, MADAME MAYHEM, ZERO THEOREM Sept. 29, Surfer the Bar

SON VOLT Sept. 29, The Amp Backyard Stage

The CHRIS THOMAS BAND Sept. 29, Bistro Aix 20th anniversary

GATLIN BROTHERS Sept. 29, The Florida Theatre

BAD SUNS, LIILY, ULTRAQ Sept. 30, Ponte Vedra Concert Hall

GUNS N’ ROSES Oct. 1, Veterans Memorial Arena

SCOTT STAPP Oct. 3, The Florida Theatre

THOMAS RHETT, DUSTIN LYNCH, RUSSELL DICKERSON, RHETT AKINS Oct. 4, Veterans Memorial Arena

GUIDA, MERCY MERCY Oct. 4, Jack Rabbits

PAPADOSIO Oct. 4, The Amp Backyard Stage

JOHN MEDESKI’S MAD SKILLET Oct. 5, Ponte Vedra Concert Hall

The SLOCAN RAMBLERS Oct. 6, Café Eleven

MARTY STUART The Pilgrim Oct. 10, Ponte Vedra Concert Hall

CATFISH & the BOTTLEMEN, JULY TALK Oct. 10, The Amp Backyard Stage

The TOASTERS, The SCOTCH BONNETS Oct. 10, Surfer the Bar

CHRIS STAPLETON, BROTHERS OSBORNE, KENDELL MARVEL Oct. 10, Veterans Memorial Arena

Suwannee Roots Revival: SAM BUSH, DEL McCOURY BAND, KELLER & the KEELS, SAMANTHA FISH, The TRAVELIN’ McCOURYS, VERLON THOMPSON, DAVID GANS, PETER ROWAN, OTEIL & FRIENDS, LEFTOVER SALMON, DONNA the BUFFALO, KELLER WILLIAMS’ PETTYGRASS, WE BANJO 3, JOE CRAVEN & the SOMETIMERS, JONATHAN SCALES FOURCHESTRA, The HILLBENDERS, JIM LAUDERDALE, REV. JEFF MOSIER, BRETT BASS & MELTED PLECTRUM, CORBITT BROS., JON STICKLEY, The LEE BOYS, SAUCE BOSS, BELLE & the Band, The DUNEHOPPERS, The GRASS IS DEAD, BRUCE COCKBURN, The SELDOM SCENE, HORSESHOES & HAND GRENADES, LONELY HEARTSTRING BAND, DUSTBOWL REVIVAL, LIL SMOKIES, BALKUN BROTHERS, SHINY RIBS, KATIE SKENE & the COSMIC BAND, NIKKI TALLEY, JASON SHARP, QUARTERMOON, WHETHERMAN, TORNADO RIDER, The ADVENTURES of ANNABELLE LYNN, LEE HUNTER, JEFF BRADLEY Oct. 11-14, Spirit of the Suwannee Music Park

BERT KREISCHER Oct. 11, Florida Theatre

MAGGIE ROGERS, JACOB BANKS Oct. 11, The Amp

STEVEN PAGE Oct. 11, Ponte Vedra Concert Hall

Beaches Oktoberfest Oct. 12 & 13, SeaWalk Pavilion, Jax Beach

NAHKO & MEDICINE for the PEOPLE, NATTALI RIZE Oct. 12, The Amp Backyard Stage

CHEAP TRICK, ZZ TOP Oct. 16, The Amp

ZAC BROWN Band Oct. 17, Daily’s Place

The WOOD BROTHERS Oct. 17, Ponte Vedra Concert Hall

CHICAGO Oct. 18, Daily’s Place

BILLY CURRINGTON Oct. 18, The Amp

YOUNG THUG, MACHINE GUN KELLY, KILLY, POLO G, YBN NAHMIR, STRICK Oct. 19, Daily’s Place

FACE to FACE, LAGWAGON, H20 Oct. 19, The Amp Backyard Stage

CARRIE UNDERWOOD, Maddie & Tae, Runaway June Oct. 20, Veterans Memorial Arena

RUMOURS of FLEETWOOD MAC Tribute
Oct. 21, Florida Theatre

KYLE COX, ROCKO WHEELER Oct. 21,
Jack Rabbits

ROBERT RANDOLPH & the FAMILY BAND
Oct. 22, Florida Theatre

ROTTING OUT, CANDY, SEEYOUSPACECOWBOY, KNOCKED LOOSE Oct. 22, 1904 Music Hall

The MOVEMENT, The LATE ONES, ELOVATERS Oct. 23, Surfer

The ALLMAN BETTS BAND, JOANNE SHAW TAYLOR, JD SIMO Oct. 24, Ponte Vedra Concert Hall

Suwannee Hulaween: The STRING CHEESE INCIDENT, BASSNECTAR, GREENSKY BLUEGRASS, ANDERSON.PAAK & the FREE NATIONALS, JASON ISBELL & the 400 UNIT, UMPHREY’S McGEE, G. LOVE & SPECIAL SAUCE, LETTUCE, MAGIC CITY HIPPIES Oct. 24-27, Spirit of the Suwannee Music Park

SWITCHFOOT Oct. 24, The Florida Theatre

CLINT BLACK Oct. 25, Thrasher-Horne Center

post malone, tyla yaweh, SWAE LEE Oct. 25, VetsMemArena

SQUIRREL NUT ZIPPERS Oct. 26, Prohibition Kitchen

WYNONNA & the BIG NOISE Oct. 27, Ponte Vedra Concert Hall

ACOUSTIC ALCHEMY Oct. 31, Ponte Vedra Concert Hall

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment