MUSIC

Oct. 16-22 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

They Might Be Giants loom large with support from Moon Hooch Oct. 18 at Freebird Live in Jacksonville Beach.
Shervin Lainez
Swamp blues band Swamp Cabbage — Jagoda (from left), Jim Devito and Walter Parks — emerges with support from Daryl Hance, formerly of Mofro, Oct. 19 at Underbelly in Downtown Jacksonville.
Photo
1
2
Posted

CONCERTS THIS WEEK

BARRY GREENE, TAYLOR ROBERTS, JAMES HOGAN

Oct. 16 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

LAKE STREET DIVE

8 p.m. Oct. 16 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

KEVIN GATES, STARLITTO, DON TRIP

9 p.m. Oct. 16 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $20, 223-9850.

INDIA.ARIE

8 p.m. Oct. 17 at Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $40-$45, 355-2787.

BETH WOOD

6 p.m. Oct. 17 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

MUSHROOMHEAD, RAZORZ EDGE, ONE-EYED DOLL

8 p.m. Oct. 17 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd. N., Arlington, $12-$40, 223-9850.

MAGNOLIA FEST: Willie Nelson & Family, John Prine, Kris Kristofferson, Stephen “Ragga” Marley, Mavis Staples, Railroad Earth, Drive-By Truckers, Donna the Buffalo, Dawes, Keller Williams & The Travelin’ McCourys, The Duhks, Jim Lauderdale, Col. Bruce Hampton & Friends, Jeff Mosier, Rev. Peyton’s Old Time Gospel Hour: Jimbo Mathus & Alvin Youngblood Hart, Grayson Capps, Tornado Rider, Seth Walker, The Heavy Pets, Nikki Talley, Honey Island Swamp Band, The Stacks, Beebs & Her Money Makers, Jon Stickley Trio: Lyndsay Pruett, Billy Iuso & Restless Natives, Grandpa’s Cough Medicine, Sloppy Joe, Quartermoon, Big Cosmo, Habanero Honeys, Back from the Brink, kLoB, Corbitt Brothers, Stephen Kellogg, Flagship Romance, S.P.O.R.E, Canary in the Coalmine, Tropic of Cancer, Bonnie Blue, JacksonVegas, Sentropolis, Jason Lamar, Alien Carnival

4-11 p.m. Oct. 17, 11:30 a.m.-1:30 a.m. Oct. 18-19, 11:30 a.m.-9 p.m. Oct. 20 at Spirit of the Suwannee Music Park, $50-$300, 386-364-1683.

DIZZY WRIGHT, EMILIO ROJAS, MARCUS MOODY

8 p.m. Oct. 18 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

THEY MIGHT BE GIANTS, MOON HOOCH

8 p.m. Oct. 18 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $17, 246-2473.

TOWER OF POWER

8 p.m. Oct. 18 at Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $40, 355-2787.

HINDER, CANDLEBOX, DEVOUR THE DAY, OPEN AIR STEREO

6 p.m. Oct. 18 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Drive, Downtown, $23, 356-1110.

JOSH MILLER’S BLUES REVUE

8 p.m. Oct. 18 at Dog Star Tavern, 10 N. Second St., Fernandina Beach, $5, 277-8010.

CHILLAKAYA

8 p.m. Oct. 18 at Blue Fish/Elevated Avondale, 3551 St. Johns Ave., Avondale, 387-0700.

DON MINIARD

7 p.m. Oct. 18 at 200 First Street Courtyard, Neptune Beach, free.

THE LUMINEERS, DR. DOG, NATHANIEL RATELIFF

Oct. 18 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., St. Augustine, $27.50-$45, 209-0367.

LARRY MANGUM, CHARLEY SIMMONS, JACK MENTZEL

6 p.m. Oct. 18 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

GREENHOUSE LOUNGE, SIR CHARLES, VLAD THE INHALER/TRILLUCINATION

9 p.m. Oct. 18 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $8-$10.

ADAM SAMS CD RELEASE, COREY KILGANNON, MOONRISE COLLECTIVE, JENNI REID

8-10:30 p.m. Oct. 18 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave., Murray Hill, $10-$15, 388-3179.

ORANGE AIR, SUPER EXCITABLES, OPIATE EYES

Oct. 18 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

YANKEE SLICKERS

9:30 p.m. Oct. 19 at Dog Star Tavern, 10 N. Second St., Fernandina Beach, 277-8010.

PLANET RADIO’S ROCKTOBERFEST: SMILE EMPTY SOUL, ACIDIC

6:30 p.m. Oct. 19 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd. N., Arlington, $15-$50, 223-9850.

PARKRIDGE, MYTH OF MYSELF

8 p.m. Oct. 19 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

SWAMP CABBAGE, DARYL HANCE

9 p.m. Oct. 19 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10-$15, 353-6067.

JESSTA JAMES

8 p.m. Oct. 19 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Drive, Downtown, 356-1110.

HENRY NADER, CHRISTINA WAGNER

8 p.m. Oct. 19 at Rain Dogs, 1045 Park St., Five Points, free.

DALTON CYR, MARK WILLIAMS & BLUE HORSE

Oct. 19 at Riverside Arts Market River Stage, 715 Riverside Ave., Riverside, free.

PRANAYAM, ALL THINGS DONE, PRIMITIVE HARD DRIVE, OUTEREDGE, INNUENDO

8 p.m. Oct. 19 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

THE SUPERVILLAINS

9 p.m. Oct. 19 at The Standard, 200 Anastasia Blvd., St. Augustine, $12-$15, 274-2090.

RHYTHM RIOTS, WILLIE EVANS JR., MASTER RADICAL, SELF EMPLOYED, COUGAR BARREL

8 p.m. Oct. 19 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $5-$7.

AMBROSIUS

9:30 p.m. Oct. 19 at The Palace Saloon, 117 Centre St., Fernandina Beach, free, 491-3332.

LITTLE COMETS

8 p.m. Oct. 20 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

SKYNYRD MEMORIAL JAM

The 36th annual memorial concert features Artimus Pyle, Pronounced (Lynyrd Skynyrd tribute band) and The Honkettes; proceeds benefit Wounded Warrior Project and World Hunger Relief, 2 p.m.-midnight Oct. 20 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $15-$25 or $35-$55 for Rockin’ Rollin’ Dice Ride, 223-9850.

IT LIES WITHIN, BLOOD OF THE MARTYRS, WAKE THE LIVING, DENIED TIL DEATH, RULE NO. 6, MAKE THEM DOCILE

7 p.m. Oct. 20 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10.

SCHNOCKERED

9:30 p.m. Oct. 20 at The Palace Saloon, 117 Centre St., Fernandina Beach, free, 491-3332.

ACRASSICAUDA, BEARSHARK, ALL THINGS DONE

8 p.m. Oct. 21 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

GARY STARLING JAZZ BAND, RUSSELL GEORGE, BILLY THORNTON, PETER MILES

6 p.m. Oct. 22 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

JEL, SERENGETI, MATTHEWDAVID

8 p.m. Oct. 22 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

THE CASUALTIES, NEGATIVE APPROACH

7 p.m. Oct. 22 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $15, 223-9850.

BILL KIRCHEN, JOEY KERR

8 p.m. Oct. 23 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

HONKY SUCKLE

9:30 p.m. Oct. 23, Dog Star Tavern, 10 N. 2nd St., Fernandina Beach, $5, 277-8010.

THE DEER TRACKS, MATTHEW, CONNOR

9 p.m. Oct. 23 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $8-$10.

 

UPCOMING CONCERTS 

THE REVEREND HORTON HEAT, WAYNE “THE TRAIN” HANCOCK

Oct. 24, Jack Rabbits

SWITCHFOOT

Oct. 24, Florida Theatre

ALYCAT

Oct. 24, 1904 Music Hall

WE CAME AS ROMANS, SILVERSTEIN, CHUNK? NO! CAPTAIN CHUNK!, THE COLOR MORALE, DANGERKIDS

Oct. 24, Brewster’s Roc Bar

THE MAIN SQUEEZE

Oct. 25, 1904 Music Hall

NEKO CASE

Oct. 25, Ponte Vedra Concert Hall

PEACH KELLI POP, COLLEEN GREEN, THE MEMORIES, WHITE FANG, GUANTANAMO BAYWATCH, QUEEN BEEF, THE MOLD, THE PREMADONNASAURS

Oct. 25, Shanghai Nobby’s

BUILT TO SPILL, SLAM DUNK, GENDERS

Oct. 25, Freebird Live

SOUL GRAVY

Oct. 25, Dog Star Tavern

UNDERHILL ROSE, JOHN SHAIN

Oct. 25, Mudville Music Room

LINDA GRENVILLE & THE FOOT SERVANTS

Oct. 25, 200 First Street Courtyard

MUDTOWN, COON DOGGIN OUTLAWS

Oct. 25, Shantytown Pub

MIKE STUD

Oct. 26, 1904 Music Hall

JOHN FOGERTY

Oct. 26, St. Augustine Amphitheatre

ROBERT RANDOLPH & THE FAMILY BAND

Oct. 26, Freebird Live

LINDA GRENVILLE & THE FOOT SERVANTS, MIKE KING

Oct. 26, Riverside Arts Market River Stage

CROCODILES

Oct. 26, Jack Rabbits

FREEDY JOHNSTON

Oct. 26, Underbelly

TENT CITY

Oct. 26, Dog Star Tavern

SALIVA

Oct. 26, Brewster’s Roc Bar

MICHAEL RAY

Oct. 26, Mavericks at the Landing

OTEP, NEW YEAR’S DAY, STOLEN BABIES

Oct. 27, Brewster’s Roc Bar

WEEK OF WONDERS, ASCETIC, GLITTERPISS

Oct. 27, Burro Bar

MELISSA FERRICK

Oct. 27, The Original Café Eleven

THE WORLD IS A BEAUTIFUL PLACE, DAYLIGHT

Oct. 28, Burro Bar

LARRY AND HIS FLASK, ONWARD

Oct. 28, Jack Rabbits

MICHAEL BUBLE

Oct. 29, Veterans Memorial Arena

ASLEEP AT THE WHEEL

Oct. 29, Ponte Vedra Concert Hall

ALICE COOPER

Oct. 29, Florida Theatre

THE JOINT CHIEFS OF MATH, 1994!

Oct. 30, Burro Bar

DANNY AVILA

Oct. 30, Pure

SLEIGH BELLS, DOLDRUMS

Oct. 30, Freebird Live

STEPDAD, MVSCLES, NORTHE

Oct. 30, 1904 Music Hall

LIONIZE

Oct. 30, Jack Rabbits

WHETHERMAN

Oct. 30, Mudville Music Room

KURT VILE & THE VIOLATORS, BEACH FOSSILS

Oct. 31, Jack Rabbits

GIANT PANDA GUERILLA DUB SQUAD

Oct. 31, The Original Café Eleven

SENSES FAIL

Oct. 31, Brewster’s Roc Bar

THOMAS RHETT

Oct. 31, Mavericks at the Landing

STRONG CITY

Oct. 31, Burro Bar

SPACE CAPONE, HERD OF WATTS

Oct. 31, 1904 Music Hall

DE FUNK

Oct. 31, Dog Star Tavern

MIKE AND RUTHY

Oct. 31, Mudville Music Room

SUWANNEE HULAWEEN: The String Cheese Incident, Emancipator, Conspirator, Steve Kimock & Friends, Suwannee Bluegrass Surprise, Future Rock, Brock Butler, Jennifer Hartswick, Van Ghost, Moon Taxi, Applebutter Express

Oct. 31-Nov. 1, Suwannee Music Park

AND SO I WATCH YOU FROM AFAR, THIS TOWN NEEDS GUNS, MYLETS

Nov. 1, Jack Rabbits

PARKER URBAN BAND

Nov. 1, Dog Star Tavern

ANNE McCUE BAND

Nov. 1, Mudville Music Room

I ANTHEM, A CALL FOR KYLIE, THEZSPEAKER

Nov. 1, Murray Hill Theatre

DARK SIDE OF THE DEAD

Nov. 1, Freebird Live

MAYSA

Nov. 2, Ritz Theatre

BARENAKED LADIES

Nov. 2, St. Augustine Amphitheatre

EIGHT STORIES HIGH

Nov. 2, Dog Star Tavern

HUGH LAURIE & THE COPPER BOTTOM BAND

Nov. 2, Florida Theatre

THE GREEN, SHWAYZE, KIMIE

Nov. 2, Freebird Live

LIONIZE

Nov. 2, The Standard

JAKE MILLER, ACTION ITEM, AIR DUBAI

Nov. 3, Murray Hill Theatre

REEL BIG FISH, BEAUTIFUL BODIES, BEEBS & HER MONEY MAKERS

Nov. 3, Freebird Live

CAUGHT A GHOST

Nov. 3, Underbelly

PAINT FUMES

Nov. 4, Burro Bar

THE OARSMEN

Nov. 5, Burro Bar

NIKKI TALLEY

Nov. 5, Mudville Music Room

IN THIS MOMENT, MOTIONLESS IN WHITE

Nov. 5, Brewster’s Roc Bar

WIDESPREAD PANIC

Nov. 6, Times-Union Center

CURSE

Nov. 6, Burro Bar

EOTO

Nov. 6, Freebird Live

THE DIGITAL AGE, BELLARIVE

Nov. 6, Murray Hill Theatre

LEA BERTUCCI

Nov. 6, Karpeles Manuscript Museum

FRANK TURNER & THE SLEEPING SOULS

Nov. 6, Jack Rabbits

COPE, THE APPLEBUTTER EXPRESS

Nov. 6, 1904 Music Hall

ANDY WARD KING

Nov. 6, Mudville Music Room

TATSUYA NAKATANI, EUGENE CHADBOURNE

Nov. 7, Sun-Ray Cinema

MICHAEL FRANTI, SPEARHEAD

Nov. 7, Freebird Live

JB SCOTT’S SWINGIN’ ALLSTARS

Nov. 7, Mudville Music Room

THE PIANO GUYS

Nov. 7, Florida Theatre

CHRIS KNIGHT

Nov. 8, Jack Rabbits

CAT POWER

Nov. 8, Ponte Vedra Concert Hall

CARAVAN OF THIEVES

Nov. 8, The Original Café Eleven

GRANDPA’S COUGH MEDICINE

Nov. 8, Dog Star Tavern

THREE DOG NIGHT

Nov. 8, Florida Theatre

ERIC PASLAY, MAGGIE ROSE

Nov. 8, Mavericks at the Landing

VANNA, ALPHA & OMEGA, BETRAYAL, THE GREENERY

Nov. 8, Brewster’s Roc Bar

PASSION PIT, THE TWO DOOR CINEMA CLUB, THE JOY FORMIDABLE, ST. LUCIA

Nov. 8, St. Augustine Amphitheatre

PASSAFIRE, BALLYHOO, SIDEREAL

Nov. 8, Freebird Live

NORTH FLORIDA ACOUSTIC MUSIC FESTIVAL: Al Poindexter, Bob Patterson, Canary in the Coalmine, Charley Simmons, Cindy Bear, Dale Crider, Don Casper, David Russell, Flagship Romance, Florida State Bluegrass Band, Jackson Creek, Jamie DeFrates & Susan Brown, Jim Carrick, Julie Durden, Lis & Lon Williamson, Mike Shackelford & Steve Shanholtzer, Peyton Mangum Band, Red Afternoon, Sam Pacetti, Scortino-Garfinkel Trio, Scott & Michelle Daziel, Stu Weaver

Nov. 8-9, Flaming Lake RV Resort

MANNHEIM STEAMROLLER, MARTINA McBRIDE

Nov. 9, Veterans Memorial Arena

BUFFALO RODEO

Nov. 9, Burro Bar

PETER ROWAN’S BLUEGRASS BAND, BACK FROM THE BRINK

Nov. 9, 1904 Music Hall

THE CULT REVOLUTION

Nov. 9, Freebird Live

JUSTIN MOORE, RANDY HOUSER, JOSH THOMPSON

Nov. 9, St. Augustine Amphitheatre

OLD CITY MUSIC FEST: Kansas, Uncle Kracker, John Anderson, Morgan Frazier, Bush Hawg

Nov. 10, St. Augustine Flea Market

WILL DOWNING

Nov. 10, Florida Theatre

BADFISH

Nov. 10, Freebird Live

CELTIC THUNDER

Nov. 10, T-U Center

ATHEL, ALL THINGS DONE

Nov. 10, Jack Rabbits

ATILLA, UPON A BURNING BODY, THE PLOT IN YOU

Nov. 10, Brewster’s Roc Bar

KEVIN DEVINE & THE GODDAMN BAND, NOW NOW, HARRISON HUDSON

Nov. 11, Jack Rabbits

JOHN VANDERSLICE

Nov. 11, The Original Café Eleven

GUNGOR

Nov. 12, Murray Hill Theatre

GOITSE BAND

Nov. 12, Culhane's Irish Pub

BEAR CREEK MUSIC & ARTS FESTIVAL: Break Science, Cope, Jans Ingber, Space Capone, Lettuce, The Werks, Pee Wee Ellis, Natalie Cressman

Nov. 13, Suwannee Music Park

THE CHARIOT, GLASSCLOUD, BIRDS IN A ROW, TO THE WIND, REBUKER

Nov. 13, Jack Rabbits

AMERICAN AQUARIUM, HILLVALLEY, BEAU CRUM, BARSTOOL WISDOM

Nov. 14, Jack Rabbits

GREG TROOPER

Nov. 14, Mudville Music Room

TRAVIS TRITT

Nov. 15, T-U Center's Jacoby Symphony Hall

CLASSIC ALBUMS LIVE: Fleetwood Mac's Rumours

Nov. 15, Thrasher-Horne Center for the Arts

SPYRO GYRA

Nov. 15, Florida Theatre

PETE DONNELLY, JUSTON STENS

Nov. 15, Underbelly

THE STORY SO FAR, STICK TO YOUR GUNS, SUCH GOLD, ROTTING OUT

Nov. 15, Brewster’s Roc Bar

LIS & LON WILLIAMSON, JAMIE DEFRATES, SUSAN BROWN

Nov. 15, Mudville Music Room

THE AVETT BROTHERS

Nov. 15, St. Augustine Amphitheatre

ADVENTURE CLUB, DVBBS, DALLAS K, HUNTER SIEGEL

Nov. 16, Aqua Nightclub

DIRTY BOURBON RIVER SHOW

Nov. 16, Underbelly

O.A.R.

Nov. 16, St. Augustine Amphitheatre

BLEEDING THROUGH, WINDS OF PLAGUE, OCEANO, GIDEON, SWORN IN

Nov. 16, Brewster’s Megaplex

BAAUER, ARAABMUZIK

Nov. 17, Freebird Live

TOBYMAC

Nov. 17, Veterans Memorial Arena

BAAUER

Nov. 17, Freebird Live

JOHN DENVER: A Rocky Mountain High Concert

Nov. 19, Florida Theatre

TWENTY ONE PILOTS, ROBERT DELONG, SIRAH

Nov. 19, Freebird Live

CONEY ISLAND ROADSHOW, MUDTOWN

Nov. 19, Burro Bar

STRAIGHT NO CHASER

Nov. 20, Florida Theatre

MIKE SHACKELFORD

Nov. 20, Mudville Music Room

JULIE DURDEN, LAURIE McCLAIN, KAREN MAL

Nov. 21, Mudville Music Room

RING OF FIRE: The Music of Johnny Cash

Nov. 22, Florida Theatre

CONNOR CHRISTIAN & SOUTHERN GOTHIC

Nov. 22, Jack Rabbits

SHEBA “THE MISSISSIPPI QUEEN,” LITTLE MIKE & THE TORNADOES

Nov. 22, Mudville Music Room

HAVE GUN, WILL TRAVEL

Nov. 22, Underbelly

DEVILDRIVER, TRIVIUM, AFTER THE BURIAL, THY WILL BE DONE

Nov. 22, Freebird Live

HONKY SUCKLE

Nov. 22-23, Dog Star Tavern

MAN ON EARTH

Nov. 23, Jack Rabbits

JOHNNY MARR

Nov. 24, Freebird Live

LISA KELLY CD RELEASE

Nov. 26, Mudville Music Room

SOUL GRAVY

Nov. 27, Dog Star Tavern

BONNIE RAITT

Nov. 29, Florida Theatre

ANGEL OLSEN

Nov. 29, Jack Rabbits

OF FORTUME & FAME, THE TRADITIONAL

Nov. 30, Burro Bar

PEYTON MANGUM BAND

Nov. 30, Mudville Music Room

ELISHA PARRIS

Nov. 30, The Parlour

THE IRISH TENORS: Finbar Wright, Anthony Kearns, Ronan Tynan

Dec. 1, Florida Theatre

ANTHONY GREEN, DAVE DAVISON, PSYCHIC BABBLE

Dec. 1, Jack Rabbits

JB SCOTT’S SWINGING ALLSTARS

Dec. 3, Mudville Music Room

ZOOGMA, GHOST OWL, S.P.O.R.E., TRILLUCINATION, VLAD THE INHALER

Dec. 3, 1904 Music Hall

NATE WOOLEY, CHRIS CORSANO

Dec. 4, Karpeles Manuscript Museum

AUGUST BURNS RED, BLESS THE FALL, DEFEATER, BEARTOOTH

Dec. 5, Brewster’s Roc Bar

JULIE DURDEN

Dec. 5, Mudville Music Room

CHEAP TRICK

Dec. 6, Florida Theatre

BELLARIVE

Dec. 6, Murray Hill Theatre

STEREOFIDELICS

Dec. 7, Dog Star Tavern

ALABAMA SHAKES

Dec. 7, St. Augustine Amphitheatre

BRIAN DAVIS

Dec. 7, Jack Rabbits

SHEMEKIA COPELAND

Dec. 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE BIG TICKET: Stone Temple Pilots with Chester Bennington, Thirty Seconds to Mars, A Day to Remember, Jimmy Eat World, Dirty Heads, Pepper, Manchester Orchestra, Twenty One Pilots, Sleeping With Sirens, Frank Turner, The 1975, Saints of Valory, Breaking Through

Dec. 8, Metropolitan Park

JOHN MAYER

Dec. 10, Veterans Memorial Arena

THE THERMALS, BEACH DAY

Dec. 10, Jack Rabbits

PIERCE PETTIS

Dec. 12, Mudville Music Room

THE HOWLIN’ BROTHERS

Dec. 13, Mudville Music Room

MERCY GIRL

Dec. 14, Murray Hill Theatre

NEW DAY, THE SENSES, JUG OR NOT, APPALACHIAN DEATH TRAP

Dec. 14, Jack Rabbits

PAPADISIO

Dec. 14, Freebird Live

MICHAEL JOHNATHON

Dec. 14, Mudville Music Room

JOHN McCUTCHEON

Dec. 14, Ponte Vedra Concert Hall

MISFITS

Dec. 15, Brewster’s Roc Bar

MICHAEL McDONALD: This Christmas

Dec. 17, Florida Theatre

PETER WHITE CHRISTMAS with RICK BRAUN, MINDI ABAIR

Dec. 18, Florida Theatre

THY ART IS MURDER

Dec. 18, Brewster’s Megaplex

ANDREW ALTMAN CHRISTMAS JAM

Dec. 21, Dog Star Tavern

GRANDPA’S COUGH MEDICINE, CORBITT BROTHERS BAND

Dec. 31, Freebird Live

PARKER URBAN BAND

Dec. 31, Dog Star Tavern

GREGG ALLMAN, JJ GREY & MOFRO

Dec. 31, Florida Theatre

GRANT PEEPLES, REBECCA ZAPEN

Jan. 2, Mudville Music Room

JACK WILLIAMS

Jan. 4, Mudville Music Room

CLUTCH, THE SWORD, CROBOTS

Jan. 5, Jack Rabbits

JOHN WESLEY HARDING, JOE PERNICE

Jan. 5, Ponte Vedra Concert Hall

MALCOLM HOLCOMBE

Jan. 9, Mudville Music Room

NATALIE MERCHANT

Jan. 11, Florida Theatre

ALLEN SHADD

Jan. 11, Mudville Music Room

ABBA THE CONCERT

Jan. 16, Florida Theatre

JOSHUA BOWLUS TRIO

Jan. 16, Mudville Music Room

TAB BENOIT

Jan. 16, Ponte Vedra Concert Hall

GURF MORLIX

Jan. 18, Mudville Music Room

MARCIA BALL & HER BAND

Jan. 18, Ponte Vedra Concert Hall

RICHARD SMITH, JULIE ADAMS

Jan. 20, Mudville Music Room

ENGELBERT HUMPERDINCK

Jan. 21, Florida Theatre

BLUE MAN GROUP

Jan. 21, T-U Center

RONNY COX

Jan. 23, Mudville Music Room

BARRY MANILOW

Jan. 23, Veterans Memorial Arena

SHAWN COLVIN

Jan. 24, Ponte Vedra Concert Hall

GAELIC STORM

Jan. 26, Ponte Vedra Concert Hall

REBECCA LOEBE, ROBBY HECHT

Jan. 30, Mudville Music Room

MERLE HAGGARD

Feb. 1, Florida Theatre

PAT MATHENY

Feb. 5, Florida Theatre

TIM GRIMM

Feb. 6, Mudville Music Room

LADY ANTEBELLUM, DARIUS RUCKER, THOMSPON SQUARE, KIP MOORE, KACEY MUSGRAVES

Feb. 8, Veterans Memorial Arena

LARRY MANGUM, BARRY DRAKE, MICKEY CLARK

Feb. 8, Mudville Music Room

BUDDY GUY & JONNY LANG

Feb. 12, Florida Theatre

DARLENE LOVE

Feb. 13, Florida Theatre

KENNY LOGGINS

Feb. 14, Florida Theatre

THE IRISH ROVERS

Feb. 15, Florida Theatre

TIM DAISY, MIKOAJ TRZASKA

Feb. 17, Karpeles Manuscript Museum

THE TEMPTATIONS, THE FOUR TOPS

Feb. 20, Florida Theatre

STEPHEN KELLOGG

Feb. 21, Mudville Music Room

AMY SPEACE

March 5, Mudville Music Room

THE KENNEDYS

March 6, Mudville Music Room

MICHAEL BOLTON

March 14, Florida Theatre

MICHAEL RENO HARRELL

March 15, Mudville Music Room

THE BAND PERRY

March 21, St. Augustine Amphitheatre

LADYSMITH BLACK MAMBAZO

March 22, Florida Theatre

MOORS & McCUMBER

March 22, Mudville Music Room

GET THE LED OUT

March 27, Florida Theatre

LINDSAY LOU & THE FLATBELLYS

March 27, Mudville Music Room

THE BRONX WANDERERS

March 28, Thrasher-Horne Center for the Arts

STILL ON THE HILL

March 29, Mudville Music Room

JON VEZNER

April 13, Mudville Music Room

CHER

May 14, Veterans Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

CAFE KARIBO, 27 N. Third St., 277-5269

 Live music in the courtyard 6 p.m. every Fri.-Sat., 5 p.m. every Sun.

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049

 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri.-Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010

 Josh Miller's Blues Revue 8 p.m. Oct. 18. Yankee Slickers 9:30 p.m. Oct. 19. Honky Suckle 9:30 p.m. Oct. 23. Working Class Stiff with real vinyl 8 p.m. every Tue.

Green Turtle Tavern, 14 S. Third St., 321-2324

 Dan Voll & Friends 7 p.m. Oct. 18.

HAMMERHEAD TAVERN, 2045 S. Fletcher Rd., 491-7783

 Buck Smith, Jim Barcaro every Thur. A DJ every Sun.

MERMAID BAR, Florida House Inn, 22 S. Third St., 491-3322

 Open mic, 7:30-10:30 p.m. every Thur.

O’KANE’S IRISH PUB, 318 Centre St., 261-1000

 Dan Voll 7:30 p.m. every Wed. Turner London Band every Thur.-Sat.

THE PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332

 Milltown Road Band 9:30 p.m. Oct. 18. Whetherman, Ambrosius 9:30 p.m. Oct. 19. Schnockered 9:30 p.m. Oct. 20. Buck Smith Project Band every Tue.

PLAE, 80 Amelia Circle, Amelia Island Plantation, 277-2132

 Gary Ross 7-11 p.m. every Thur.-Sat.

The Surf Restaurant & Bar, 3199 S. Fletcher Ave., 261-5711

 Richard Smith 5 p.m. Oct. 18. Hupp n Ray 6 p.m. Oct. 19. Nick Bryant 6 p.m. Oct. 20.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX/PIT/ROC BAR/THE EDGE, 845 University Blvd. N., 223-9850

 Kevin Gates, Starlitto, Don Trip 9 p.m. Oct. 16. Mushroomhead, Razorz Edge, One-eyed Doll, Denied til Death 8 p.m. Oct. 17. Smile Empty Soul, Acidic 6:30 p.m. Oct. 19. Artimus Pyle, River City Kats, Pronounced, The Honkettes 2 p.m. Oct. 20. The Casualties, Negative Approach 7 p.m. Oct. 22. We Came as Romans, Silverstein, Chunk? No! Captain Chunk!, The Color Morale, Dangerkids Oct. 24.

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090

 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

BLUE FISH, 3551 St. Johns Ave., 387-0700

 Chillakaya 8 p.m. Oct. 18. CJ Fluharty 8 p.m. Oct. 19. Paul Haftel 8 p.m. every other Fri. upstairs in Elevated Avondale.

BRICK RESTAURANT, 3585 St. Johns Ave., 387-0606

 Bush Doctors every first Fri. & Sat. Jazz every Fri. & Sat.

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966

 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582

 DJ Keith Karaoke every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670

 Live music 10 p.m. Oct. 18-19.

TOM & BETTY’S, 4409 Roosevelt Blvd., 387-3311

 Live music every Fri. Karaoke every Sat.

 

BAYMEADOWS

COFFEE GRINDER, 9834 Old Baymeadows Rd., 642-7600

 DJ Allen 9 p.m. Oct. 17. DJ Mark Mallory 9 p.m. Oct. 18. DJ Smoke 9 p.m. Oct. 19. DJs Jamie McLaughlin & Susan Baisch 9 p.m. Oct. 20. DJ Jean Martinello 9 p.m. Oct. 22.

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922

 Don "Scrawn" Miniard 7:30 p.m. Oct. 18. Jarell Harris & Sweet Inspiration 7:30 p.m. Oct. 19.

BILLY’S BOATHOUSE GRILL, 2321 Beach Blvd., 241-9771

 Kurt Lanham 5:30 p.m. Oct. 17. 4Pack 6 p.m. Oct. 18. 4Play 6 p.m. Oct. 19. Jay DeCosta noon Oct. 20.

BRIX TAPHOUSE, 300 N. Second St., 241-4668

 Live music, DJs every weekend.

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595

 DJ Vito every Thur. Karaoke with Hal 8 p.m. Sat. Irish music every Sun.

ENGINE 15 BREWING COMPANY, 1500 Beach Blvd., Ste. 217, 249-2337

 Live music 7 p.m. Oct. 17.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293

 Songwriters every Tue. Ryan Campbell every Wed. Wes Cobb every Thur. Charlie Walker 10:30 p.m. every Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473

 They Might Be Giants, Moon Hooch 8 p.m. Oct. 18. Parkridge CD release party, Myth of Myself 8 p.m. Oct. 19. Built to Spill Oct. 25.

GREEN ROOM BREWING, 228 N. Third St., 201-9283

 Live music 7:30 p.m. Oct. 19

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943

 Mark O'Quinn 9 p.m. Oct. 18. Clayton Bush 9 p.m. Oct. 19.

KC CRAVE, 1161 Beach Blvd., 595-5660

 DiCarlo Thompson 8 p.m. Oct. 18. Live music 7 p.m. Fri.-Sat.

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024

 Whiskey Dogs 8 p.m. Oct. 19. Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LILLIE’S COFFEE BAR, 200 First St., Neptune Beach, 249-2922

 Live music 8 p.m. Oct. 18-19.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181

 Something Distant Oct. 18-19. Dirty Pete Oct. 20. Uncommon Legends every Wed. Wits End every Sun. Little Green Men every Mon.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500

 Mark O'Quinn 7 p.m. Oct. 16. T3AM 7 p.m. Oct. 17. Slickwater 7 p.m. Oct. 18. Jason & Caitlin 7 p.m. Oct. 23.

MEZZA LUNA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573

 Neil Dixon 6 p.m. every Tue. Gypsies Ginger 6 p.m. every Wed. Mike Shackelford & Rick Johnson 6 p.m. every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636

 Conrad Oberg, Beau Knott & the Burners 10 p.m. Nov. 1.

MONKEY’S UNCLE TAVERN, 1850 S. Third St., 246-1070

 Wes Cobb 10 p.m. every Tue. DJ Austin Williams Karaoke 9 p.m. Wed., Sat. & Sun. DJ Papa Sugar every Mon., Thur. & Fri.

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300

 Cloud 9 Oct. 16. Kevin Ski Oct. 17. Domenic Oct. 18. Ace Houston Keen Oct. 20. Barrett Jockers Oct. 22. Live music every Fri.-Sat.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Ste. 6, Atlantic Beach, 372-4105

 Live music every Thur.-Sat.

OCEAN 60, 60 Ocean Blvd., Atlantic Beach, 247-0060

 Javier Perez every Thur.

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454

 Charlie Walker 10:30 p.m. Oct. 18. Charlie Walker 3 p.m., Split Tone 8 p.m. Oct. 20.

POE’S TAVERN, 363 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7637

 Be Easy every Sat.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877

 Fish Out of Water Oct. 16. Smith & Dixon Oct. 17. Pop Muzik Oct. 18. Boogie Freaks Oct. 19. Live music Thur.-Sun.

THE TAVERN ON 1ST, 401 N. First St., 435-4124

 Live music 10 p.m. every Thur.

THE WINE BAR, 320 N. First St., 372-0211

 Billy Buchanan 10 p.m. Oct. 18. Live music every Sat.-Sun.

WIPEOUTS GRILL, 1585 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508

 Live music 7:30 p.m. Oct. 17 & 19.

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N., 1904jax.com

 Greenhouse Lounge, Sir Charles, Vlad the Inhaler, Trillucination 9 p.m. Oct. 18. Rhythm Riots, Willie Evans Jr., Master Radical, Self-employed, Cougar Barrel 8 p.m. Oct. 19. It Lies Within, Blood of the Martyrs, Wake the Living, Denied Til Death, Rule No. 6, Make Them Docile 7 p.m. Oct. 20. The Deer Tracks, Matthew, Connor 9 p.m. Oct. 23. Open mic every Tue.

ATTICUS BAR, 325 W. Forsyth St., 634-8813

 Citizen Oct. 30

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977

 Gravel Kings 9 p.m. Oct. 20.

DOS GATOS, 123 E. Forsyth, 354-0666

 DJ Brandon 9 p.m. Oct. 17. DJ NICKFresh 9 p.m. Oct. 19. Rock & Roll Karaoke 9 p.m. Oct. 21.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, 2 Independent Dr., Ste. 176, 374-1247

 Braxton Adamson 5-8 p.m., Savannah Jack 8:30 p.m. Oct. 18. Kracker Jax 8:30 p.m. Oct. 19.

THE JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188

 Stevie Fingers & Sho' Nuff 8 p.m. Oct. 18. Steve & Ken 4 p.m. Oct. 20.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099

 DJ Roy Luis 9 p.m. Oct. 16. DJ Vinn 9 p.m. Oct. 17. Bay Street 9 p.m. Oct. 19.

MAVERICKS, The Landing, 2 Independent Dr., 356-1110

 Hinder, Candlebox, Devour The Day, Open Air Stereo 6 p.m. Oct. 18. Jessta James 8 p.m. Oct. 19. Joe Buck, Big Tasty spin every Thur.-Sat.

NORTHSTAR THE PIZZA BAR, 119 E. Bay St., 860-5451

 Open mic 10 p.m. Oct. 16. Karaoke 10 p.m. Oct. 18.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067

 Lake Street Dive 8 p.m. Oct. 16. Dirt Floor Krackers, Arvid Smith 8 p.m. Oct. 17. Orange Air, Super Excitables, Opiate Eyes, England in 1819 8 p.m. Oct. 18. Swamp Cabbage, Daryl Hance 8 p.m. Oct. 19. Fare the Gap 9 p.m. Oct. 23. Arvid Smith 6 p.m. every Thur. Old Time Jam 7 p.m. every Tue.

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999

 Blues Lightning 10 p.m. Oct. 17. Wes Cobb 10 p.m. Oct. 18. Jim Essery Band 10 p.m. Oct. 19. Live music Wed.-Sat.

MERCURY MOON, 2015 C.R. 220, 215-8999

 Schnockered 10 p.m. Oct. 16. Roger That 10 p.m. Oct. 19. DJ Ty every Thur. Buck Smith every Mon. Blistur every Wed.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198

 Open mic 9 p.m. Oct. 17. The Ride 9:30 p.m. Oct. 18-19. Deck music 5 p.m. Fri. & Sat., 4:30 p.m. every Sun.

 

INTRACOASTAL WEST

BRUCCI’S PIZZA, 13500 Beach Blvd., Ste. 36, 223-6913

 Mike Shackelford 6:30 p.m. every Sat. & Mon.

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162

 Live music every Wed. Karaoke every Thur. & Sun.

JERRY’S SPORTS GRILLE, 13170 Atlantic Blvd., Ste. 22, 220-6766

 Karaoke Dude every Wed. Live music every Fri. & Sat.

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., Ste. 46, 992-8402

 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

AW SHUCKS OYSTER HOUSE, 9743 Old St. Augustine Rd., 240-0368

 Open Mic 7 p.m. Oct. 16. Live music 7 p.m. Oct. 18. Open Mic 7 p.m. Oct. 23.

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine Rd., 880-3040

 Jazz 7 pm., Karaoke 9 p.m.-1 a.m. Mon.-Thur. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff Fri. & Sat.

RACK ’EM UP, 4268 Oldfield Crossing Dr., Ste. 205, 262-4030

 DJ Randall Karaoke Sun., Wed. Live music every Sat.

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

CHEERS BAR & GRILL, 1138 Park Ave., 269-4855

 Live music every Wed., Fri.-Sat. Karaoke with Ms. T 9:30 p.m. every Thur.

THE HILLTOP, 2030 Wells Rd., 272-5959

 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR & GRILL, 2620 Blanding Blvd., 282-1564

 Live music every Thur.-Sat.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611

 Schnockered 10 p.m. Oct. 18-20. Live music 9 p.m. every Thur.-Sat.

 

PALATKA

DOWNTOWN BLUES BAR & GRILLE, 714 St. Johns Ave., 386-325-5454

 Local talent 6 p.m. Oct. 16. Jim's Jammin' 8 p.m. Oct. 17. 1*4*5 Blues Jam 8 p.m. Oct. 18. Live blues 9 p.m. Oct. 19. Acoustic Circle 2 p.m., open jam 5 p.m. Oct. 20.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ALICE & PETE’S PUB, 1000 PGA Tour Blvd., 285-7777

 Live music 5 p.m. every Wed., 8 p.m. every Sat.

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., Ste. E-18, 834-2492

 Bill Rice Oct. 18. Kevin Ski Oct. 19. Live music Fri.-Sat.

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766

 Mark O'Quinn 6-8 p.m. Oct. 16. Alex Affronti 6-10 p.m. Oct. 17. Pili Pili 8 p.m.-mid. Oct. 18. Billy Buchanan 7-11 p.m. Oct. 19. Live music Fri.-Sat. SoundStage Sun.

SAUCY TACO, 450 S.R. 13, Ste. 113, 287-7226

 Live music Thur.-Sat.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515

 Michael Garrett 7:30 p.m. Oct. 16. Gary Starling Group 7:30 p.m. Oct. 17. Paxton & Mike 7:30 p.m. Oct. 18. WillowWacks 7:30 p.m. Oct. 19. Brady 7:30 p.m. Oct. 23.

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

BOLD CITY BREWERY, 2670 Rosselle St., 379-6551

 The Firewater Tent Revival, The Bold City Bandits, Glenn Chandler Project 1 p.m. Oct. 19.

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551

 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

THE LOFT, 925 King St., 476-7283

 Indie, pop, dance party with DJs Wes Reed and Josh Kemp, 8 p.m. Oct. 17. Josh Kemp spins 80s, 90s & current 8 p.m. Oct. 18. DJ Wes Reed spins 8 p.m. Oct. 19.

METRO/RAINBOW ROOM, 859 Willowbranch Ave., 388-8719

 Karaoke Rob spins 10 p.m. Sun.-Wed. DJ Zeke Smith spins Fri. DJ Michael Murphy spins 10 p.m. Sat.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807

 Adam Sams CD release show: Corey Kilgannon, Moonrise Collective, Jenni Reid 8 p.m. Oct. 18. Emery, The Classic Crime, Peace Mercutio, This Wild Life 8 p.m. Oct. 25.

RAIN DOGS, 1045 Park St.

 Henry Nader, Christina Wagner 8 p.m. Oct. 19.

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 554-6865

 Dalton Cyr, Immani Love, Mark Williams & Blue Horse Oct. 19.

 

ST. AUGUSTINE

A1A ALE WORKS, 1 King St., 829-2977

 Live music every Thur.-Sat.

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040

 Scuttered the Bruce 8:30 p.m. Oct. 18. Folkin' Up the ’80s Oct. 19. Smokin’ Joe open mic 7 p.m. Tue.

CASA MONICA, 95 Cordova St., 810-6810

 Lisa Kelly Jazz Collective: Jeff Philips, Clyde Connor 8 p.m. Oct. 25-26.

CELLAR UPSTAIRS, San Sebastian Winery, 826-1594

 Supernatural 7-11 p.m. 
Oct. 18. Gary Campbell 2-5 p.m., Ain't Too Proud to Beg 7-11 p.m. 
Oct. 19. Vinny Jacobs 2-5 p.m. 

Oct. 20.

CRUISERS GRILL, 3 St. George St., 824-6993

 Live music every Fri. & Sat. Chelsea Saddler every Sun.

DOS COFFEE, 300 San Marco Ave., 342-2421

 Taylor Roberts & Co. every Fri. The Residents spin every Sat.

HARRY’S, 46 Avenida Menendez, 824-7765

 Billy Bowers 6 p.m. Oct. 23. Live music every Fri.

MARDI GRAS SPORTS BAR, 123 San Marco Ave., 823-8806

 Karaoke 9 p.m. Oct. 18. Live music 9:30 p.m. Oct. 19.

MI CASA CAFE, 69 St. George St., 824-9317

 Chelsea Saddler every Mon., Tue. & Thur. Elizabeth Roth 11 a.m. every Sun.

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329

 Live music 9 p.m. Oct. 18-19, 1 p.m. Oct. 20. Todd & Molly Jones every Wed. Aaron Esposito every Thur. Donny Brazile Tue.

MOJO OLD CITY BBQ, 5 Cordova St., 342-5264

 7 Street Band 10 p.m. Oct. 18. Sovereign Wine 10 p.m. Oct. 19.

PIZZALLEY’S CHIANTI ROOM, 60 Charlotte St., 825-4100

 Dennis Fermin Spanish Guitar, 3 p.m. Oct. 21.

SANGRIA'S, 35 Hypolita St., 827-1947

 Mitch Kuhman 2-6 p.m. Oct. 19.

SCARLETT O’HARA’S, 70 Hypolita St., 824-6535

 Chillula 9 p.m. Oct. 17. Chase Rideman every Wed. Karaoke every Mon. Jeremy Austin every Tue.

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd., St. Augustine Beach, 825-4959

 Live music Fri.-Sat.

THE STANDARD, 200 Anastasia Blvd., 342-2187

 The Supervillians, Root of All 9 p.m. Oct. 19.

THE TASTING ROOM, 25 Cuna St., 810-2400

 Dennis Fermin Spanish Guitar Band every Sat.

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336

 Spanky 9 p.m. Oct. 18-19. Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth every Sat.

 

ST. AUGUSTINE BEACH

AMICI ITALIAN RESTAURANT, 1915 A1A S., 461-0102

 Piano Bar 5 p.m. Oct. 20.

THE ORIGINAL CAFÉ ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., 460-9311

 Melissa Ferrick 7 p.m. Oct. 27.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BAHAMA BREEZE, 10205 River Coast Dr., 646-1031

 Live music every Tue.-Sun.

BLACKFINN AMERICAN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466

 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Drive, 493-9305

 Live music 9 p.m. Oct. 17-19.

WHISKY RIVER, 4850 Big Island Dr., 645-5571

 A DJ spins every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

HURRICANE GRILL & WINGS, 1615 Hendricks Ave., 393-7933

 Trivia Night, 7 p.m. Oct. 17. Trivia Night, 7 p.m. Oct. 24.

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496

 Dizzy Wright, Emilio Rojas, Marcus Moody 8 p.m. Oct. 18. Prananyam, All Things Done, Primitive Hard Drive, Outeredge, Innuendo 8 p.m. Oct. 19. Little Comets 8 p.m. Oct. 20. Acrassicauda, Bearshark, All Things Done 8 p.m. Oct. 21. Jel, Serengeti, Matthewdavid 8 p.m. Oct. 22. Bill Kirchen, Joey Kerr 8 p.m. Oct. 23. Crocodiles Oct. 26.

MATTHEW'S, 2107 Hendricks Ave., 396-9922

 Pam Affronti 6 p.m. Oct. 17. John Schaffer 6 p.m. Oct. 19. Bella Ruse 6 p.m. Oct. 24.

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008

 Barry Greene, Taylor Roberts, James Hogan 6:30 p.m. Oct. 16. Beth Wood 6 p.m. Oct. 17. Larry Mangum, Charley Simmons, Jack Mentzel 6 p.m. Oct. 18. Gary Starling Jazz Band 6 p.m. Oct. 22.

RIVER CITY BREWING CO., 835 Museum Cir., 398-2299

 DJs spin every Thur. Live music every Fri.

 

SOUTHSIDE

AROMAS CIGARS & WINE BAR, 4372 Southside Blvd., Ste. 101, 928-0515

 Will Hurley every Fri. Bill Rice every Sat.

CORNER BISTRO, 9823 Tapestry Park Circle, 619-1931

 Matt Hall every Tue. & Sat. Bill Rice & Dave every Wed.

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060

 Lance Neely 9 p.m. Oct. 18. Tony Paul Neal 9 p.m. Oct. 19. Live music Fri.-Sat.

JOHNNY ANGELS, 3546 St. Johns Bluff Rd. S., 997-9850

 Karaoke 7 p.m. every Sat.

LATITUDE 30, 10370 Philips Highway, 365-5555

 VJ Didactic 9 p.m. Oct. 17. Live music 9 p.m. Oct. 18-19.

MELLOW MUSHROOM, 9734 Deer Lake Ct., Ste. 1, 997-1955

 Brian Ernst Oct. 17. Caitlin & Jason Ivey Oct. 18. Barrett Jockers Oct. 19. Charlie Walker Oct. 24.

PURE NIGHTCLUB, 8206 Philips Highway, 800-694-1253

 Wide Awake 9 p.m. Oct. 16.

TAVERNA YAMAS, 9753 Deer Lake Ct., 854-0426

 DJ Night 8 p.m. Oct. 18-19.

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464

 David Luthra 5 p.m., Pop Muzik 9 p.m. Oct. 18. Live music every Fri.

WORLD OF BEER, 9700 Deer Lake Ct., Ste. 1, 551-5929

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043

 Black Creek Risin' Oct. 19. Lisa & the Madhatters Oct. 20.

SKYLINE SPORTS BAR & LOUNGE, 5611 Norwood Ave., 517-6973

 Live music 7-9 p.m.

THREE LAYERS CAFE, 1602 Walnut St., 355-9791

 Open mic 7 p.m. Oct. 17. Brie Cecil 8 p.m. Oct. 18.

TUCKERS HIGHWAY 17 TAVERN, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211

 Black Creek Rizin 8 p.m. Oct. 18. Mike Miller Band 4 p.m. Oct. 20. Live music every Fri. & Sat.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
How do you feel about Angela Corey’s decision in the Nippers shooting?
Post your review here …