MUSIC

Nov. 6-12 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

Damian Lahey (left) and Jason Wright celebrate an EP release Nov. 9 at Rain Dogs in Riverside.
Singer-songwriter, pianist and guitarist Rachael Warfield sings the blues with support from Charlie Walker Nov. 6 at The Tavern in Jacksonville Beach.
Electronic duo EOTO (pictured) lights it up with support from Etc! Etc! and S.P.O.R.E. Nov. 6 at Freebird Live in Jacksonville Beach.
Photo
1
2
3
Posted

CONCERTS THIS WEEK

WIDESPREAD PANIC

7:30 p.m. Nov. 6 at Times-Union Center, 300 W. Water St., Downtown, $40-$45, 633-6110.

ROOSEVELT COLLIER & FRIENDS, JJ GREY

11 p.m. Nov. 6 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $15 ($10 with Widespread Panic ticket stub), 353-6067.

CURSE

8 p.m. Nov. 6 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 677-2977.

EOTO, ETC! ETC!, S.P.O.R.E.

8 p.m. Nov. 6 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

THE DIGITAL AGE, BELLARIVE

7 p.m. Nov. 6 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $12-$16, 388-7807.

LEA BERTUCCI

Nov. 6 at Karpeles Manuscript Museum, 101 W. First St., Downtown, 356-2992.

FRANK TURNER & THE SLEEPING SOULS

7 p.m. Nov. 6 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $16, 398-7496.

LYDIA, FROM INDIAN LAKES, MYTH OF MYSELF

7 p.m. Nov. 6 at Brewster’s Megaplex, 845 University Blvd. N., Arlington, $12, 223-9850.

COPE, THE APPLEBUTTER EXPRESS, HERD OF WATTS, JACKSONVEGAS, WHETHERMAN

5 p.m. Nov. 6 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, free.

ANDY WARD KING

6:30 p.m. Nov. 6 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

RACHAEL WARFIELD, CHARLIE WALKER

10:30 p.m. Nov. 6 at The Tavern, 401 N. First St., Jax Beach, 435-4124.

TATSUYA NAKATANI, EUGENE CHADBOURNE, JAMISON WILLIAMS

Live score played for the first silent Japanese vampire movie, Sanguivorous, 7:30 p.m. Nov. 7 at Sun-Ray Cinema, 1028 Park St., Five Points, $12, 359-0049.

THE RAILERS, JOHN CARVER BAND

8 p.m. Nov. 7 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

MICHAEL FRANTI, SPEARHEAD, SERENA RYDER

8 p.m. Nov. 7 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $25, 246-2473.

JB SCOTT’S SWINGIN’ ALLSTARS

6 p.m. Nov. 7 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., San Marco, 352-7008.

THE PIANO GUYS

8 p.m. Nov. 7 at Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $31.50-$36.50, 355-2787.

CHRIS KNIGHT

8 p.m. Nov. 8 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

CAT POWER

8 p.m. Nov. 8 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $30, 209-0367.

CARAVAN OF THIEVES

9 p.m. Nov. 8 at The Original Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $15, 460-9311.

GRANDPA’S COUGH MEDICINE

8 p.m. Nov. 8 at Dog Star Tavern, 10 N. Second St., Fernandina Beach, $5, 277-8010.

WAR OF AGES, THOSE WHO FEAR, PHINEHAS, COLOSSUS, I AM THE WITNESS, CITY IN PERIL

7 p.m. Nov. 8 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $14, 388-7807.

THREE DOG NIGHT

8 p.m. Nov. 8 at Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $35-$65, 355-2787.

DELLA MAE

8:30 p.m. Nov. 8 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

ERIC PASLAY, MAGGIE ROSE

6 p.m. Nov. 8 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $15-$20, 356-1110.

GO ASK ALICE

8 p.m. Nov. 8 at Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

VANNA, ALPHA & OMEGA, BETRAYAL, THE GREENERY

6 p.m. Nov. 8 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd. N., Arlington, $12, 223-9850.

PASSION PIT, THE TWO DOOR CINEMA CLUB, THE JOY FORMIDABLE, ST. LUCIA

6:30 p.m. Nov. 8 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., $33-$42.50, 209-0367.

PASSAFIRE, BALLYHOO, SIDEREAL

8 p.m. Nov. 8 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

NORTH FLORIDA ACOUSTIC MUSIC FESTIVAL: Al Poindexter, Bob Patterson, Canary in the Coalmine, Charley Simmons, Cindy Bear, Dale Crider, Don Casper, David Russell, Flagship Romance, Florida State Bluegrass Band, Jackson Creek, Jamie DeFrates & Susan Brown, Jim Carrick, Julie Durden, Lis & Lon Williamson, Mike Shackelford & Steve Shanholtzer, Peyton Mangum Band, Red Afternoon, Sam Pacetti, Scortino-Garfinkel Trio, Scott & Michelle Daziel, Stu Weaver

Nov. 8-9 at Flaming Lake RV Resort, 3640 Newcomb Rd., Northside, 902-766-0672.

MANNHEIM STEAMROLLER, MARTINA McBRIDE

7 p.m. Nov. 9 at Veterans Memorial Arena, 300 A. Phillip Randolph Blvd., Downtown, $34-$74, 630-3900.

BUFFALO RODEO, RUFFIANS

8 p.m. Nov. 9 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 677-2977.

PETER ROWAN’S BLUEGRASS BAND, BACK FROM THE BRINK

8 p.m. Nov. 9 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $25.

DIRT FLOOR KRACKERS

8 p.m. Nov. 9 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $5, 398-7496.

GRIMM WHITE STEED

8 p.m. Nov. 9 at Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

COUGAR BARREL, SHAWN LIGHTFOOT & THE 1911’S, LaVILLA SCHOOL CHAMBER ORCHESTRA

Starts 10:30 a.m. Nov. 9 at RAM River Stage, 715 Riverside Ave., Riverside, free, 389-2449.

THE CULT REVOLUTION

8 p.m. Nov. 9 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $10, 246-2473.

COL. BRUCE HAMPTON

10 p.m. Nov. 9 at Dog Star Tavern, 10 N. Second St., Fernandina Beach, $5, 277-8010.

JUSTIN MOORE, RANDY HOUSER, JOSH THOMPSON

6:30 p.m. Nov. 9 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., $24.50-$50, 209-0367.

DAMIAN LAHEY, JASON WRIGHT EP RELEASE

7 p.m. Nov. 9 at Rain Dogs, 1045 Park St., Riverside, $5.

OLD CITY MUSIC FEST: Kansas, Uncle Kracker, John Anderson, Morgan Frazier, Bush Hawg

Nov. 10 at St. Augustine Flea Market, 2495 S.R. 207, St. Augustine, $25, 824-4210.

STEVE & KEN THE MUSIC MEN

4 p.m. Nov. 10 at Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

WILL DOWNING

7 p.m. Nov. 10 at Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $50-$100, 355-2787.

BADFISH, PRIME TREES

8 p.m. Nov. 10 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

CELTIC THUNDER

7 p.m. Nov. 10 at T-U Center, 300 W. Water St., Downtown, $39-$99, 633-6110.

ATHEL, ALL THINGS DONE, TOLLERS

8 p.m. Nov. 10 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

ATILLA, UPON A BURNING BODY, THE PLOT IN YOU

6 p.m. Nov. 10 at Brewster’s Roc Bar, 845 University Blvd. N., Arlington, $10, 223-9850.

COL. BRUCE HAMPTON, BUFFALO RODEO, NORTHE

8 p.m. Nov. 10 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

TIM McGRAW

7:15 p.m. Nov. 10 at Naval Station Mayport, Jacksonville.

KEVIN DEVINE & THE GODDAMN BAND, NOW NOW, HARRISON HUDSON

7 p.m. Nov. 11 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $12, 398-7496.

JOHN VANDERSLICE

9 p.m. Nov. 11 at The Original Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $12, 460-9311.

GUNGOR

7 p.m. Nov. 12 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $15-$35, 388-7807.

GOITSE BAND

8 p.m. Nov. 12 at Culhane's Irish Pub, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595.

BLACK UHURU, MIKE PINTO

8 p.m. Nov. 12 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

THE CHARIOT, GLASSCLOUD, BIRDS IN A ROW, TO THE WIND, REBUKER

6 p.m. Nov. 13 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $12, 398-7496.

MARSHALL CRENSHAW, THE MOON AND YOU

8 p.m. Nov. 13 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $12, 353-6067.

 

UPCOMING CONCERTS

AMERICAN AQUARIUM, HILLVALLEY, BEAU CRUM, BARSTOOL WISDOM

Nov. 14, Jack Rabbits

GREG TROOPER

Nov. 14, Mudville Music Room

LIL SCRAPPY

Nov. 14, Brewster’s Megaplex

D.A.N.K.A., SPRED THE DUB, BLOWHOLE, MIKE FORGETTE

Nov. 14, Freebird Live

MIKE MARTIN, TONY SMOTHERMAN

Nov. 14, 1904 Music Hall

BEAR CREEK MUSIC & ARTS FESTIVAL: The Roots, Bootsy Collins & the Funk Unity Band, Lettuce, Toubab Krewe, The Malah, Break Science, Cope, Jans Ingber, Space Capone, Zach Deputy, Lettuce, The Werks, Pee Wee Ellis, Natalie Cressman

Nov. 13-17, Suwannee Music Park

TRAVIS TRITT

Nov. 15, T-U Center’s Jacoby Symphony Hall

CLASSIC ALBUMS LIVE: Fleetwood Mac's Rumours

Nov. 15, Thrasher-Horne Center for the Arts

SPYRO GYRA

Nov. 15, Florida Theatre

PETE DONNELLY, JUSTON STENS

Nov. 15, Underbelly

MATT STILLWELL, JORDYN STODDARD, 309C

Nov. 15, The Standard

THE STORY SO FAR, STICK TO YOUR GUNS, SUCH GOLD, ROTTING OUT

Nov. 15, Brewster’s Roc Bar

KIP MOORE

Nov. 15, Mavericks at the Landing

LIS & LON WILLIAMSON, JAMIE DEFRATES, SUSAN BROWN

Nov. 15, Mudville Music Room

THE AVETT BROTHERS

Nov. 15, St. Augustine Amphitheatre

DESSA

Nov. 15, Jack Rabbits

’50S MUSIC SHOWCASE

Nov. 15, The Jacksonville Landing

ADVENTURE CLUB, DVBBS, DALLAS K, HUNTER SIEGEL

Nov. 16, Aqua Nightclub

DIRTY BOURBON RIVER SHOW

Nov. 16, Underbelly

CYANIDE SUNRISE, 100 WATT VIPERS

Nov. 16, Jack Rabbits

THE GLASS CAMELS

Nov. 16, Freebird Live

MEREDITH RAE, SAVANNA LEIGH BASSETT, JOHN CARVER BAND, LAURIE RYDER

Nov. 16, RAM River Stage

KELLIE PICKLER, CHARLIE WALKER

Nov. 16, St. Johns Town Center

O.A.R.

Nov. 16, St. Augustine Amphitheatre

BLEEDING THROUGH, WINDS OF PLAGUE, OCEANO, GIDEON, SWORN IN

Nov. 16, Brewster’s Megaplex

STEVIE FINGERS, SHO’NUF

Nov. 16, The Jacksonville Landing

CHILIKAYA

Nov. 16, Dog Star Tavern

BAAUER, ARAABMUZIK

Nov. 17, Freebird Live

TOBYMAC

Nov. 17, Veterans Memorial Arena

CLASSICAL MYSTERY TOUR: A Tribute to The Beatles

Nov. 17, T-U Center

NEW KINGSTON, SIDEREAL

Nov. 17, The Standard

JOHN DENVER: A Rocky Mountain High Concert

Nov. 19, Florida Theatre

TWENTY ONE PILOTS, ROBERT DELONG, SIRAH

Nov. 19, Freebird Live

CONEY ISLAND ROADSHOW, MUDTOWN

Nov. 19, Burro Bar

JD WILKES & THE DIRTY DAUBERS

Nov. 19, Underbelly

STRAIGHT NO CHASER

Nov. 20, Florida Theatre

MIKE SHACKELFORD

Nov. 20, Mudville Music Room

JULIE DURDEN, LAURIE McCLAIN, KAREN MAL

Nov. 21, Mudville Music Room

SANDRA COLLINGS

Nov. 21, Underbelly

CHRIS CAGLE, BIG SMO

Nov. 21, Mavericks at the Landing

RING OF FIRE: The Music of Johnny Cash

Nov. 22, Florida Theatre

CONNOR CHRISTIAN & SOUTHERN GOTHIC

Nov. 22, Jack Rabbits

SHEBA “THE MISSISSIPPI QUEEN,” LITTLE MIKE & THE TORNADOES

Nov. 22, Mudville Music Room

HAVE GUN WILL TRAVEL, JAMES MAPLE, REALJOB

Nov. 22, Underbelly

DEVILDRIVER, TRIVIUM, AFTER THE BURIAL, THY WILL BE DONE

Nov. 22, Freebird Live

SOUNDUO, DAMBALLA

Nov. 22, 1904 Music Hall

MIDNITE, KANA KIEHM, JAH ELECT & THE I QUALITY BAND, AIMA MOSES, DJ RAGAMUFFIN

Nov. 22, The Standard

HONKY SUCKLE

Nov. 22-23, Dog Star Tavern

MAN ON EARTH, THUNDERBIRD, EVICTION

Nov. 23, Jack Rabbits

SAVING ABEL

Nov. 23, Brewster’s Megaplex

NAVY BAND SOUTHEAST, TGIF, JO CHARLES PROJECT

Nov. 23, RAM River Stage

SUNDY BEST

Nov. 23, Original Café Eleven

SOULFIRE REVOLUTION

Nov. 23, Murray Hill Theatre

SCOTT BIRAM

Nov. 23, Underbelly

JOHNNY MARR

Nov. 24, Freebird Live

LISA KELLY CD RELEASE

Nov. 26, Mudville Music Room

SOUL GRAVY

Nov. 27, Dog Star Tavern

KOFFIN KATS

Nov. 27, Burro Bar

BONNIE RAITT

Nov. 29, Florida Theatre

ANGEL OLSEN

Nov. 29, Jack Rabbits

SENTROPOLIS, CLAY BENJAMIN BAND

Nov. 29, Freebird Live

DJ BMF

Nov. 29, Dog Star Tavern

OF FORTUME & FAME, THE TRADITIONAL

Nov. 30, Burro Bar

PEYTON MANGUM BAND

Nov. 30, Mudville Music Room

ELISHA PARRIS

Nov. 30, The Parlour

APPETITE FOR DESTRUCTION

Nov. 30, Freebird Live

JESSE CAROLE MONTOYA, BIG PICTURE, NEW MOON RAMBLERS

Nov. 30, RAM River Stage

THE GERRY WILLIAMS BAND

Nov. 30, Dog Star Tavern

ARTILECT, HEPHYSTUS, TRAVERSER, A MATTER OF HONOR

Nov. 30, Jack Rabbits

THE IRISH TENORS: Finbar Wright, Anthony Kearns, Ronan Tynan

Dec. 1, Florida Theatre

ANTHONY GREEN, DAVE DAVISON, PSYCHIC BABBLE

Dec. 1, Jack Rabbits

BIG BAD VOODOO DADDY

Dec. 1, St. Augustine Amphitheatre

JB SCOTT’S SWINGING ALLSTARS

Dec. 3, Mudville Music Room

ZOOGMA, GHOST OWL, S.P.O.R.E., TRILLUCINATION, VLAD THE INHALER

Dec. 3, 1904 Music Hall

NATE WOOLEY, CHRIS CORSANO

Dec. 4, Karpeles Manuscript Museum

AUGUST BURNS RED, BLESS THE FALL, DEFEATER, BEARTOOTH

Dec. 5, Brewster’s Roc Bar

JULIE DURDEN

Dec. 5, Mudville Music Room

CHEAP TRICK

Dec. 6, Florida Theatre

BELLARIVE

Dec. 6, Murray Hill Theatre

NONPOINT

Dec. 6, Brewster’s Megaplex

STEREOFIDELICS

Dec. 7, Dog Star Tavern

ALABAMA SHAKES

Dec. 7, St. Augustine Amphitheatre

BRIAN DAVIS

Dec. 7, Jack Rabbits

SHEMEKIA COPELAND

Dec. 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE BIG TICKET: Stone Temple Pilots with Chester Bennington, Thirty Seconds to Mars, A Day to Remember, Jimmy Eat World, Dirty Heads, Pepper, Manchester Orchestra, Twenty One Pilots, Sleeping With Sirens, Frank Turner, The 1975, Saints of Valory, Breaking Through

Dec. 8, Metropolitan Park

HUEY LEWIS & THE NEWS

Dec. 8, The Florida Theatre

JOHN MAYER

Dec. 10, Veterans Memorial Arena

THE THERMALS, BEACH DAY

Dec. 10, Jack Rabbits

JERRY GARCIA BAND COVER BAND

Dec. 11, Jack Rabbits

PIERCE PETTIS

Dec. 12, Mudville Music Room

CONSIDER THE SOURCE, SQUEEDLEPUSS

Dec. 12, 1904 Music Hall

SARAH LEE GUTHRIE, JOHNNY IRION

Dec. 13, Underbelly

THE HOWLIN’ BROTHERS

Dec. 13, Mudville Music Room

KATHLEEN MADIGAN

Dec. 13, Ponte Vedra Concert Hall

JOSH THOMPSON, COLE SWINDELL

Dec. 13, Mavericks at The Landing

MERCY GIRL

Dec. 14, Murray Hill Theatre

NEW DAY, THE SENSES, JUG OR NOT, APPALACHIAN DEATH TRAP

Dec. 14, Jack Rabbits

PAPADISIO

Dec. 14, Freebird Live

MICHAEL JOHNATHON

Dec. 14, Mudville Music Room

JOHN McCUTCHEON

Dec. 14, Ponte Vedra Concert Hall

MISFITS

Dec. 15, Brewster’s Roc Bar

MICHAEL McDONALD: This Christmas

Dec. 17, Florida Theatre

PETER WHITE CHRISTMAS with RICK BRAUN, MINDI ABAIR

Dec. 18, Florida Theatre

ANGELO MOORE, REBELMATIC

Dec. 18, Jack Rabbits

THY ART IS MURDER

Dec. 18, Brewster’s Megaplex

ANDREW ALTMAN CHRISTMAS JAM

Dec. 21, Dog Star Tavern

HERD OF WATTS

Dec. 21, Jack Rabbits

GRANDPA’S COUGH MEDICINE, CORBITT BROTHERS BAND

Dec. 31, Freebird Live

PARKER URBAN BAND

Dec. 31, Dog Star Tavern

GREGG ALLMAN, JJ GREY & MOFRO

Dec. 31, Florida Theatre

THE ARTIST FORMERLY KNOWN AS THE FRITZ (PRINCE TRIBUTE), CHROMA, S.P.O.R.E., THE POLITIX

Dec. 31, 1904 Music Hall

GRANT PEEPLES, REBECCA ZAPEN

Jan. 2, Mudville Music Room

NEW MASTERSOUNDS, ORGONE, MONOPHONICS

Jan. 2, Underbelly

JACK WILLIAMS

Jan. 4, Mudville Music Room

CLUTCH, THE SWORD, CROBOTS

Jan. 5, Jack Rabbits

JOHN WESLEY HARDING, JOE PERNICE

Jan. 5, Ponte Vedra Concert Hall

MALCOLM HOLCOMBE

Jan. 9, Mudville Music Room

THE MICHAEL ALLMAN BAND

Jan. 10, Underbelly

WINTER JAM: Newsboys, Lecrae, Tenth Avenue North, Thousand Foot Krutch, Plumb, Newsong, Colton Dixon, Love & The Outcome, Everfound, Derek Minor

Jan. 10, Veterans Memorial Arena

NATALIE MERCHANT

Jan. 11, Florida Theatre

ALLEN SHADD

Jan. 11, Mudville Music Room

ABBA THE CONCERT

Jan. 16, Florida Theatre

JOSHUA BOWLUS TRIO

Jan. 16, Mudville Music Room

TAB BENOIT

Jan. 16, Ponte Vedra Concert Hall

GALACTIC

Jan. 16, Freebird Live

SEA WOLF

Jan. 16, Jack Rabbits

EMPIRE THEORY, GEORGE STEVENS

Jan. 17, Jack Rabbits

GURF MORLIX

Jan. 18, Mudville Music Room

MARCIA BALL & HER BAND

Jan. 18, Ponte Vedra Concert Hall

RICHARD SMITH, JULIE ADAMS

Jan. 20, Mudville Music Room

ENGELBERT HUMPERDINCK

Jan. 21, Florida Theatre

RONNY COX

Jan. 23, Mudville Music Room

BARRY MANILOW

Jan. 23, Veterans Memorial Arena

SHAWN COLVIN

Jan. 24, Ponte Vedra Concert Hall

GAELIC STORM

Jan. 26, Ponte Vedra Concert Hall

REBECCA LOEBE, ROBBY HECHT

Jan. 30, Mudville Music Room

MERLE HAGGARD

Feb. 1, Florida Theatre

TURQUOISE JEEP, YIP DECEIVER

Feb. 3, Jack Rabbits

PAT MATHENY UNITY GROUP

Feb. 5, Florida Theatre

TIM GRIMM

Feb. 6, Mudville Music Room

LADY ANTEBELLUM, DARIUS RUCKER, THOMSPON SQUARE, KIP MOORE, KACEY MUSGRAVES

Feb. 8, Veterans Memorial Arena

LARRY MANGUM, BARRY DRAKE, MICKEY CLARK

Feb. 8, Mudville Music Room

BUDDY GUY & JONNY LANG

Feb. 12, Florida Theatre

DARLENE LOVE

Feb. 13, Florida Theatre

SHOVELS AND ROPE, SHAKEY GRAVES

Feb. 13, Jack Rabbits

KENNY LOGGINS

Feb. 14, Florida Theatre

THE IRISH ROVERS

Feb. 15, Florida Theatre

MASON JENNINGS

Feb. 16, Ponte Vedra Concert Hall

TIM DAISY, MIKOAJ TRZASKA

Feb. 17, Karpeles Manuscript Museum

SOUTHERN CULTURE ON THE SKIDS

Feb. 19, Jack Rabbits

THE TEMPTATIONS, THE FOUR TOPS

Feb. 20, Florida Theatre

STEPHEN KELLOGG

Feb. 21, Mudville Music Room

DARK STAR ORCHESTRA

Feb. 23, Ponte Vedra Concert Hall

SOUTHSIDE JOHNNY & THE ASBURY JUKES

Feb. 28, Florida Theatre

GREAT GUITAR GATHERING

March 1, Florida Theatre

AMY SPEACE

March 5, Mudville Music Room

THE KENNEDYS

March 6, Mudville Music Room

CAROLINA CHOCOLATE DROPS

March 6, Ponte Vedra Concert Hall

AGENT ORANGE

March 9, Jack Rabbits

MICHAEL BOLTON

March 14, Florida Theatre

MICHAEL RENO HARRELL

March 15, Mudville Music Room

THE BAND PERRY

March 21, St. Augustine Amphitheatre

LADYSMITH BLACK MAMBAZO

March 22, Florida Theatre

MOORS & McCUMBER

March 22, Mudville Music Room

MARC COHN DUO

March 23, Ponte Vedra Concert Hall

DAVE HAUSE, NORTHCOTE

March 26, Jack Rabbits

GET THE LED OUT

March 27, Florida Theatre

LINDSAY LOU & THE FLATBELLYS

March 27, Mudville Music Room

THE BRONX WANDERERS

March 28, Thrasher-Horne Center for the Arts

STILL ON THE HILL

March 29, Mudville Music Room

THE BLIND BOYS OF ALABAMA

April 11, Ponte Vedra Concert Hall

JON VEZNER

April 13, Mudville Music Room

CHER

May 14, Veterans Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

CAFE KARIBO, 27 N. Third St., 277-5269

 Live music in the courtyard 6 p.m. every Fri.-Sat., 5 p.m. every Sun.

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049

 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri.-Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010

 Grandpa’s Cough Medicine 8 p.m. Nov. 8. Col. Bruce Hampton 10 p.m. Nov. 9. Working Class Stiff with real vinyl every Tue.

GREEN TURTLE TAVERN, 14 S. Third St., 321-2324

 Dan Voll and Friends, 7 p.m. every Fri. Live music every Sat.

HAMMERHEAD TAVERN, 2045 S. Fletcher Rd., 491-7783

 Buck Smith, Jim Barcaro every Thur. A DJ every Sun.

MERMAID BAR, Florida House Inn, 22 S. Third St., 491-3322

 Open mic, 7:30-10:30 p.m. every Thur.

O’KANE’S IRISH PUB, 318 Centre St., 261-1000

 Dan Voll 7:30 p.m. every Wed. Turner London Band every Thur.-Sat.

THE PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332

 Nick Bryant 9:30 p.m. Nov. 8. Buck Smith Project Band every Tue.

PLAE, 80 Amelia Circle, Amelia Island Plantation, 277-2132

 Gary Ross 7-11 p.m. every Thur.-Sat.

SURF RESTAURANT & BAR, 3199 S. Fletcher Ave., 261-5711

 Live music every Fri.-Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX/PIT/ROC BAR/THE EDGE, 845 University Blvd. N., 223-9850

 Lydia, From Indian Lakes, Myth of Myself 7 p.m. Nov. 6. Vanna, Alpha & Omega, Betrayal, The Greenery 6 p.m. Nov. 8, Roc Bar. Atilla, Upon a Burning Body, The Plot in You 6 p.m. Nov. 10, Roc Bar

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090

 Live music 9 p.m. every Fri.-Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

BLUE FISH, 3551 St. Johns Ave., 387-0700

 Paul Haftel 8 p.m. every other Fri. upstairs in Elevated Avondale.

BRICK RESTAURANT, 3585 St. Johns Ave., 387-0606

 Bush Doctors every first Fri.-Sat. Jazz every Fri.-Sat.

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966

 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582

 DJ Keith Karaoke every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670

 Live music 10 p.m. Fri.-Sat.

TOM & BETTY’S, 4409 Roosevelt Blvd., 387-3311

 Live music every Fri. Karaoke every Sat.

 

BAYMEADOWS

COFFEE GRINDER, 9834 Old Baymeadows Rd., 642-7600

 DJ Jenn Martinello every Tue. DJ Allen every Thur. DJ Mark Mallory every Fri. DJ Smoke every Sat. DJ Jamie McLaughlin and Susan Baisch every Sun.

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET/LILLIE’S COFFEE BAR, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922

 Whetherman 9 p.m. Nov. 8. Just Jazz 9 p.m. Nov. 9.

BILLY’S BOATHOUSE GRILL, 2321 Beach Blvd., 241-9771

 Jimi Graves 5:30 Nov. 7. Beau Knot & the Burners 6 p.m. Nov. 8. Sho Nuf 5 p.m. Nov. 10. Open mic 5:30 p.m. every Wed.

BRIX TAPHOUSE, 300 N. Second St., 241-4668

 DJ R3IGN Thur. Live music, DJs every weekend.

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595

 Goitse Band 8 p.m. Nov. 12. DJ Vito every Thur. Karaoke with Hal 8 p.m. every Sat. Irish music every Sun.

DIRTY REDS’, 1451 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 372-9438

 Ace Winn 7 p.m. Nov. 7.

ENGINE 15 BREWING COMPANY, 1500 Beach Blvd., Ste. 217, 249-2337

 Live music 7 p.m. every Thur.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293

 Songwriters every Tue. Ryan Campbell every Wed. Wes Cobb every Thur. Charlie Walker 10:30 p.m. every Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473

 EOTO, ETC! ETC!, S.P.O.R.E. 8 p.m. Nov. 6. Michael Franti, Spearhead, Serena Ryder 8 p.m. Nov. 7. Passafire, Ballyhoo, Sidereal 8 p.m. Nov. 8. The Cult Revolution, The Strange, Stone Bone 8 p.m. Nov. 9. Badfish, Prime Trees 8 p.m. Nov. 10. Black Uhuru, Mike Pinto 8 p.m. Nov. 12. D.A.N.K.A., Spred the Dub, Blowhole, Mike Forgette 8 p.m. Nov. 14.

GREEN ROOM BREWING, 228 N. Third St., 201-9283

 DiCarlo Thompson 8 p.m. Nov. 9.

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943

 Chelsea Saddler Nov. 8. Kevin Ski Nov. 9.

KC CRAVE, 1161 Beach Blvd., 595-5660

 DiCarlo Thompson 8 p.m. Nov. 8. Live music 7 p.m. Thur.-Sat.

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024

 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181

 Kickin' Lassie Nov. 8-9. Uncommon Legends every Wed. Ryan Campbell every Thur. Wits End every Sun. Little Green Men every Mon.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500

 Jason & Caitlin Nov. 6. Antique Animals Nov. 7. Wes Cobb Nov. 8. Mark O’Quinn 7 p.m. Nov. 9 & 13.

MEZZA LUNA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573

 Neil Dixon 6 p.m. every Tue. Gypsies Ginger 6 p.m. every Wed. Mike Shackelford & Rick Johnson 6 p.m. every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636

 Satisfaction, The Rolling Stones Experience 10 p.m. Nov. 22.

MONKEY’S UNCLE TAVERN, 1850 S. Third St., 246-1070

 Wes Cobb 10 p.m. every Tue. DJ Austin Williams Karaoke 9 p.m. Wed., Sat. & Sun. DJ Papa Sugar every Mon., Thur. & Fri.

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300

 Darren Corlew Duo 6:30 p.m. Nov. 6. Patrick Rose 6:30 p.m. Nov. 7. Aaron Kroener Nov. 8. Don Miniard Nov. 9. Jimmy Parrish Nov. 10. Clayton Bush Nov. 12. Cloud 9 Nov. 13.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Ste. 6, Atlantic Beach, 372-4105

 Gary Lee Wingard 7 p.m. Nov. 7. Live music every Thur.-Sat.

OCEAN 60, 60 Ocean Blvd., Atlantic Beach, 247-0060

 Javier Perez every Thur. Live music every Fri.-Sat.

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454

 Charlie Walker 10:30 p.m. Nov. 8. Ryan Campbell & Charlie Walker Fri. Split Tone Sun. Live music Wed.-Sun.

POE’S TAVERN, 363 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7637

 Be Easy every Sat.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877

 Billy Bowers 7 p.m. Nov. 13. Live music Thur.-Sun.

THE SHIM SHAM ROOM, 333 First St. N., 372-0781

 Live acoustic 10 p.m. every Mon. Karaoke 10 p.m. every Tue.

THE TAVERN ON 1ST, 401 N. First St., 435-4124

 Rachael Warfield, Charlie Walker 10:30 p.m. Nov. 6. Live music 10 p.m. every Thur.

THE WINE BAR, 320 N. First St., 372-0211

 Evan Michael 10 p.m. Nov. 8. Live music every Sat.-Sun.

WIPEOUTS GRILL, 1585 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508

 Live music 7:30 p.m. Nov. 7.

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N., 1904jax.com

 Cope, The Applebutter Express, Herd of Watts, Jacksonvegas, Whetherman 5 p.m. Nov. 6. Peter Rowan’s Bluegrass Band, Back From The Brink 8 p.m. Nov. 9. Mike Martin, Tony Smotherman Nov. 14. Open mic every Tue.

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977

 Curse 8 p.m. Nov. 6. Buffalo Rodeo, Ruffians 8 p.m. Nov. 9. Porter Nov. 12.

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666

 DJ NickFresh 9 p.m. every Sat. Rock ’n’ Roll Karaoke 9 p.m. every Mon.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, 2 Independent Dr., Ste. 176, 374-1247

 Braxton Adamson 5-8 p.m., Billy Greer 9 p.m. Nov. 8. 2 Live Dudes 9 p.m. Nov. 9.

THE JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188

 Cassidy Kinsman 6 p.m. Nov. 6. Go Ask Alice 8 p.m.-1 a.m. Nov. 8. Grimm White Steed 8 p.m.-1 a.m. Nov. 9. Steve & Ken the Music Men 4-8 p.m. Nov. 10.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099

 DJ 007 9 p.m. Nov. 8. Bay Street Saturdays 9 p.m. Nov. 9. DJ Roy Luis 9 p.m. every Wed. DJ Vinn 9 p.m. every Thur.

MAVERICKS, The Landing, 2 Independent Dr., 356-1110

 Eric Paslay, Maggie Rose 6 p.m. Nov. 8. Joe Buck, Big Tasty spin every Thur.-Sat.

NORTHSTAR THE PIZZA BAR, 119 E. Bay St., 860-5451

 Savanna Leigh Bassett 8 p.m. Nov. 7. Karaoke 10 p.m. every Fri.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067

 Roosevelt Collier & Friends, JJ Grey 11 p.m. Nov. 6. Della Mae 8:30 p.m. Nov. 8. Col. Bruce Hampton, Buffalo Rodeo, Northe 8 p.m. Nov. 10. Art Unbarred Nov. 11. The Dig Nov. 12. Marshall Crenshaw, The Moon and You 8 p.m. Nov. 13. Arvid Smith 6 p.m. every Thur. Old Time Jam 7 p.m. every Tue.

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999

 Live music 8 p.m. Wed.-Sat.

MERCURY MOON, 2015 C.R. 220, 215-8999

 DJ Ty every Thur. Buck Smith every Mon. Blistur every Wed.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198

 Spanky 9:30 p.m. Nov. 8-9. Deck music 5 p.m. Fri.-Sat., 4:30 p.m. every Sun.

 

INTRACOASTAL WEST

BRUCCI’S PIZZA, 13500 Beach Blvd., Ste. 36, 223-6913

 Mike Shackelford 6:30 p.m. every Sat. & Mon.

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162

 Skytrain 9 p.m. Nov. 8. Cupid's Alley 9 p.m. Nov. 9. roger That Nov. 12. Live music every Wed. Karaoke every Thur. & Sun.

JERRY’S SPORTS GRILLE, 13170 Atlantic Blvd., Ste. 22, 220-6766

 Karaoke Dude every Wed. Live music every Fri.-Sat.

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., Ste. 46, 992-8402

 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

AW SHUCKS OYSTER HOUSE, 9743 Old St. Augustine Rd., 240-0368

 Open mic 7 p.m. Nov. 6. Live music 7 p.m. Nov. 8.

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine Rd., 880-3040

 Jazz 7 p.m., Karaoke 9 p.m.-1 a.m. Mon.-Thur. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff Fri.-Sat.

RACK ’EM UP, 4268 Oldfield Crossing Dr., Ste. 205, 262-4030

 Bandontherun2011 Nov. 9. DJ Randall Karaoke Sun., Wed. Live music every Sat.

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

CHEERS BAR & GRILL, 1138 Park Ave., 269-4855

 Live music every Wed., Fri.-Sat. Karaoke with Ms. T 9:30 p.m. every Thur.

THE HILLTOP, 2030 Wells Rd., 272-5959

 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR & GRILL, 2620 Blanding Blvd., 282-1564

 Master Radical 7 p.m. Nov. 8. Live music every Thur.-Sat.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611

 Driven 10 p.m. Nov. 8-9. Live music 9 p.m. every Thur.-Sat. DJ Phantom Menace 9 p.m. every Sun.

 

PALATKA

DOWNTOWN BLUES BAR & GRILLE, 714 St. Johns Ave., 386-325-5454

 Garage band jam 8 p.m. Nov. 8. The Swinging Harpoons 9 p.m. Nov. 9. Acoustic Circle 2 p.m., open jam 5 p.m. Nov. 10.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ALICE & PETE’S PUB, 1000 PGA Tour Blvd., 285-7777

 Live music 5 p.m. every Wed., 8 p.m. every Sat.

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., Ste. E-18, 834-2492

 John Austill Nov. 8. Caleb Joye Nov. 9.

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766

 Live music Fri.-Sat. SoundStage Sun.

SAUCY TACO, 450 S.R. 13, Ste. 113, 287-7226

 Live music Thur.-Sat.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515

 Deron Baker 6 p.m. Nov. 6. Gary Starling Band 7:30 p.m. Nov. 7. The Rubies 7:30 p.m. Nov. 8. WillowWacks 7:30 p.m. Nov. 9.

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551

 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

THE LOFT, 925 King St., 476-7283

 Indie, pop, dance party with DJs Wes Reed & Josh Kemp 8 p.m. every Thur. Josh Kemp spins ’80s, ’90s 8 p.m. every Fri. DJ Wes Reed spins 8 p.m. every Sat.

METRO/RAINBOW ROOM, 859 Willowbranch Ave., 388-8719

 Karaoke Rob spins 10 p.m. Sun.-Wed. DJ Zeke Smith spins Fri. DJ Michael Murphy spins 10 p.m. Sat.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807

 The Digital Age, Bellarive, Arbor Park 7 p.m. Nov. 6. War of Ages, Those Who Fear, Phinehas, Colossus, I Am the Witness, City in Peril 7 p.m. Nov. 8. All Things Done, Logan & Kyle 8 p.m. Nov. 9. Gungor 7 p.m. Nov. 12.

RAIN DOGS, 1045 Park St.

 Damian Lahey, Jason Wright EP release 7 p.m. Nov. 9.

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 554-6865

 Cougar Barrel, Shawn Lightfoot & the 1911's, LaVilla School Chamber Orchestra start 10:30 a.m. Nov. 9.

 

ST. AUGUSTINE

A1A ALE WORKS, 1 King St., 829-2977

 Live music every Thur.-Sat.

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040

 Brent Byrd 8 p.m. Nov. 6. Chance Gardner Nov. 8. Paul Stowe Nov. 9. Smokin’ Joe open mic 7 p.m. Tue.

CASA MONICA, 95 Cordova St., 827-1888

 Lisa Kelly Jazz Collective 8 p.m. Nov. 8-9

CELLAR UPSTAIRS, San Sebastian Winery, 826-1594

 Chillula 7 p.m. Nov. 8. The Robert Harris Group 2 & 7 p.m. Nov. 9. Vinny Jacobs 2 p.m. Nov. 10.

CRUISERS GRILL, 3 St. George St., 824-6993

 Live music every Fri.-Sat. Chelsea Saddler every Sun.

DOS COFFEE, 300 San Marco Ave., 342-2421

 Taylor Roberts & Co. every Fri. The Residents spin every Sat.

HARRY’S, 46 Avenida Menendez, 824-7765

 Live music every Fri.

MARDI GRAS SPORTS BAR, 123 San Marco Ave., 823-8806

 Karaoke 9 p.m. every Fri. Live music 9:30 p.m. every Sat.

MI CASA CAFE, 69 St. George St., 824-9317

 Chelsea Saddler every Mon., Tue. & Thur. Elizabeth Roth 11 a.m. every Sun.

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329

 Live music 1, 5, & 9 p.m. Mon.-Sat., 1 & 5 p.m. Sun. Todd & Molly Jones every Wed. Aaron Esposito every Thur. Donny Brazile Tue.

MOJO OLD CITY BBQ, 5 Cordova St., 342-5264

 Live music every Fri.

PIZZALLEY’S CHIANTI ROOM, 60 Charlotte St., 825-4100

 Dennis Fermin Spanish Guitar 3 p.m. Nov. 11.

SCARLETT O’HARA’S, 70 Hypolita St., 824-6535

 Oh No! 9 p.m. Nov. 7. Danka 9 p.m. Nov. 8. Karaoke every Mon. Jeremy Austin every Tue. Chase Rideman every Wed.

THE STANDARD, 200 Anastasia Blvd.,

 Matt Stillwell, Jordyn Stoddard, 309C 7 p.m. Nov. 15.

THE TASTING ROOM, 25 Cuna St., 810-2400

 Dennis Fermin Spanish Guitar Band every Sat.

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336

 Those Guys Nov. 8-9. Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth every Sat.

 

ST. AUGUSTINE BEACH

AMICI ITALIAN RESTAURANT, 1915 A1A S., 461-0102

 Piano Bar 5 p.m. every Sun.

THE ORIGINAL CAFÉ ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., 460-9311

 Caravan of Thieves 9 p.m. Nov. 8. John Vanderslice 9 p.m. Nov. 11.

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd., 825-4959

 Karaoke 10 p.m. Mon.-Tue. Live music Fri.-Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BAHAMA BREEZE, 10205 River Coast Dr., 646-1031

 Live music every Tue.-Sun.

BLACKFINN AMERICAN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466

 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305

 Live music 9 p.m. Nov. 7, 6 p.m. Nov. 8-9.

WHISKY RIVER, 4850 Big Island Dr., 645-5571

 DJs 8 p.m. every Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

CUBA LIBRE BAR, 2578 Atlantic Blvd., 399-2262

 Jukebox Band, Kermit Quinn & Don J 8:30 p.m. Nov. 10.

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496

 Frank Turner & The Sleeping Souls 7 p.m. Nov. 6. The Railers, John Carver Band 8 p.m. Nov. 7. Chris Knight 8 p.m. Nov. 8. Dirt Floor Krackers 8 p.m. Nov. 9. Athel, All Things Done, Tollers 8 p.m. Nov. 10. Kevin Devine & the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson 7 p.m. Nov. 11. The Chariot, Glasscloud, Birds in a Row, To the Wind, Rebuker 6 p.m. Nov. 13. American Aquarium, Hillvalley, Beau Crum, Barstool Wisdom Nov. 14.

MATTHEW’S, 2107 Hendricks Ave., 396-9922

 Billy Buchanan 6 p.m. Nov. 7. John Schaffer Nov. 9.

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008

 Andy Ward King 6:30 p.m. Nov. 6. JB Scott’s Swingin’ Allstars 6 p.m. Nov. 7. Greg Trooper Nov. 14.

THE PARLOUR, 2000 San Marco Blvd., 396-4455

 The Snacks Blues Band 8 p.m. Nov. 9.

RIVER CITY BREWING CO., 835 Museum Cir., 398-2299

 DJs spin every Thur. Live music every Fri.

 

SOUTHSIDE

AROMAS CIGARS & WINE BAR, 4372 Southside Blvd., Ste. 101, 928-0515

 Will Hurley every Fri. Bill Rice every Sat.

CORNER BISTRO, 9823 Tapestry Park Circle, 619-1931

 Matt Hall every Tue. & Sat. Bill Rice & Dave every Wed.

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060

 Paxton Stark 9 p.m. Nov. 8. Ledbedder Nov. 9. Live music Fri.-Sat.

JOHNNY ANGELS, 3546 St. Johns Bluff Rd. S., 997-9850

 Karaoke 7 p.m. every Sat.

LATITUDE 30, 10370 Philips Highway, 365-5555

 VJ Didactic 9 p.m. Nov. 7. Live music 9 p.m. every Fri.-Sat.

MELLOW MUSHROOM, 9734 Deer Lake Ct., Ste. 1, 997-1955

 John Earle Nov. 6. Charlie Walker 9:30 p.m. Nov. 7.

PURE NIGHTCLUB, 8206 Philips Highway, 800-694-1253

 Live music every Fri.

SEVEN BRIDGES, 9735 Gate Parkway N., 997-1999

 Live music Nov. 8.

TAVERNA YAMAS, 9753 Deer Lake Ct., 854-0426

 DJ Night 8 p.m. Nov. 8-9.

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464

 Pop Muzik Nov. 6. David Luthra 5 p.m., Syndicated 8 p.m. Nov. 8. Live music every Fri.

WORLD OF BEER, 9700 Deer Lake Ct., Ste. 1, 551-5929

 Jonnie Morgan Band 8 p.m. Nov. 8.

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043

 Mr. Natural Nov. 9-10.

SHANTYTOWN PUB, 22 W. Sixth St., 798-8222

 Live music Fri.-Sun.

THREE LAYERS CAFE, 1602 Walnut St., 355-9791

 Open mic 7 p.m. Nov. 7.

SKYLINE SPORTS BAR, 5611 Norwood Ave., 517-6973

 The Fusion Band 8 p.m. Nov. 7. Live music 7-9 p.m. DJ Swagg nightly.

TUCKERS HIGHWAY 17 TAVERN, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211

 Mike Miller Band 8 p.m. Nov. 8. 

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
What Is the Most Shameful Thing to Admit in Northeast Florida?
Post your review here …