MUSIC

March 26-April 1 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

DEATH BECOMES THEM: As you might expect, The Funeral & The Twilight take aim at the macabre, specializing in songs that bands looking for stardom wouldn’t dream of playing. The DIY trio from Minneapolis might give you visions of murder and torture – but they won’t condone it. They take the stage March 31 at Burro Bar.
Posted

CONCERTS THIS WEEK

DAVE HAUSE, NORTHCOTE, BEAU CRUM
7 p.m. March 26 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

SCOTLAND’S BATTLEFIELD BAND
7:30 p.m. March 26 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, $25, 352-7008.

DANGERMUFFIN, EMMA MOSELEY BAND
8 p.m. March 26 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $8.

MIKE TRAMP SOLO ACOUSTIC (of White Lion), RIVER CITY KATS, VINTAGE ROSE
7 p.m. March 27 at Brewster’s Pit, 845 University Blvd. N., Arlington, $8, 223-9850.

GET THE LED OUT
8 p.m. March 27 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $23-$38.50, 355-2787.

JOHN FLYNN
7:30 p.m. March 27 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

DIRTY BOURBON RIVER SHOW
9 p.m. March 27 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

DRIVIN N CRYIN’, BRYCE ALASTAIR BAND
8 p.m. March 27 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

YOUR 33 BLACK ANGELS, THE GREEDY LOVERS, MOON CHEESE BABIES
8 p.m. March 27 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

THE FLOOZIES, S.P.O.R.E.
9 p.m. March 27 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $15.

YONAS, PELL, THE SPECKTATORS, DRAZAH, GHBREEZIE, SEAN PICASSO
8 p.m. March 27 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

THE BRONX WANDERERS
7:30 p.m. March 28 at Thrasher-Horne Center for the Arts, 283 College Dr., Orange Park, $15-$38, 276-6750.

FORTUNATE YOUTH, SIDEREAL, TRUE PRESS
8 p.m. March 28 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $10, 246-2473.

YO MAMA’S BIG FAT BOOTY BAND, PARKER URBAN BAND, COPIOUS JONES
8 p.m. March 28 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

LORETTA LYNN
8 p.m. March 28 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $41-$71, 355-2787.

PROTEST THE HERO, BATTLECROSS, SAFETY FIRE, INTERVALS, NIGHT/VERSUS
6 p.m. March 28 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $18, 398-7496.

RUFFIANS, SUNSPOTS, THE CROWKEEPERS
8 p.m. March 28 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $3, 353-4686.

GORAN IVANOVIC
9 p.m. March 28 at Original Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $15, 460-9311.

CALEDONIA STRING BAND
7 p.m. March 28 at Murray Hill Theatre’s Fringe Café, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, free, 388-7807.

BUSH DOCTORS
8 p.m. March 28 and 29 at Ragtime Tavern, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877.

KB, SOCIAL CLUB, BRINSON, CSTRAIGHT
8 p.m. March 28, Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., $8-$12, 388-7807.

RAILROAD DAYS: Liz Mobley, Randall Smith, Dale Wingo, Amber Delacruz & Band, Robin Kinsey, Ray Williams, Hambone Stumps Band, John Crisp, Samantha Crisp, Southern Breeze Band
2-8 p.m. March 28 & 29, Historic Callahan Train Depot, 45383 Dixie Ave., Callahan, wnhfl.org.

STILL ON THE HILL
7:30 p.m. March 29 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

SLIDE INTO SPRING MUSIC & CRAFT BEER FESTIVAL: Herd of Watts, Vagabond Swing, The Fritz, Yo Mama’s Big Fat Booty Band, Keller Williams
12:30 p.m. March 29, Main Beach, 25 Tarpon St., Fernandina Beach, $25, slideintospring.com.

ROCK N’ ROLL CHROME, DENIED TIL DEATH, RUNNING RAMPANT, ICON FOR HIRE, POOR RICHARDS
8 p.m. March 29 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

GRAMMAR TREE, ORANGE AIR, KUDOS THE KID, M!F
8 p.m. March 29, Burro Bar, 100 E. Adams, Downtown, $5, 353-4686.

2 CHAINZ, DAVID FROST
9 p.m. March 29 at Aqua Nightclub, 11000 Beach Blvd., Southside, $50.

THE MOWGLIS, MISTERWIVES, BURIED BEDS
8 p.m. March 29, Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., $15, 398-7496.

COUNTRY TRIBUTE TO WOMEN OF THE MILITARY: Darryl Worley, Morgan Frazier, Jamie Davis, Rion Paige
6 p.m. March 29 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $20-$25, 356-1110.

NORTH FLORIDA FOLK NETWORK, CHARLEY SIMMONS, ROAD LESS TRAVELED, LARRY MANGUM, DIXIE RODEO
10:30 a.m. March 29, Riverside Arts Market, 715 Riverside Ave., free, 389-2449.

SOPHISTAFUNK
9 p.m. March 29 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10.

RICKOLOUS, RIVERS AND LAKES, JULIE KARR, FJORD EXPLORER
8 p.m. March 30, Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

CARRIE NATION & the SPEAKEASY, MUDTOWN, TAIL LIGHT REBELLION
8 p.m. March 30, Burro Bar, $6, 353-4686.

AARON BING
7:30 p.m. March 30 at T-U Center, 300 W. Water St., Downtown, $45.50, 633-6110.

STEVE POLITZ, DONNY BRAZILE
8 p.m. March 30, Café Eleven, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, $15, 460-9311.

THE FUNERAL & THE TWILIGHT, BURNT HAIR, PROSTRATE, DELPHIC ORACLE
8 p.m. March 31, Burro Bar, $5, 353-4686.

ALL TIME LOW, MAN OVERBOARD, HAND GUNS
6 p.m. April 1 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, 246-2473.

STEVE HACKETT
8:30 p.m. April 2 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $49.50-$69.50, 209-0399.

MOBB DEEP
8 p.m. April 2 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $22, 353-6067.

TESSERACT, INTRONAUT, CLOUD KICKER
6 p.m. April 2 at Brewster’s, 845 University Blvd. N., Arlington, $14, 223-9850.


UPCOMING CONCERTS

JESSE COOK
April 3, Ponte Vedra Concert Hall

PEPPINO D’AGOSTINO
April 3, Mudville Music Room

PAUL ANKA
April 3, T-U Center’s Moran Theater

T. MILLS
April 3, Brewster’s Megaplex

SOJA
April 3, The Florida Theatre

RELIEF IN SLEEP, AMONGST THE FORGOTTEN
April 3, Jack Rabbits

ROBERT CRAY BAND
April 4, P.V. Concert Hall

ZACH MYERS (of Shinedown)
April 4, Brewster’s Megaplex

THE MALAH, SPANKALICIOUS, FUTEXTURE, VLAD THE INHALER, BIT DEFF, TRILLUCINATION, LUMAGROVE, DAMBALLA, MATTHEW CONNOR April 4, 1904 Music Hall

GREYMARKET, MILO, DR. SIRBROTHER, LAKE DISNEY
April 4, Burro Bar

RHYTHM & RIBS: Sister Hazel, Red River Band, Grimes Alley, Elizabeth & the Grapes of Roth, Salt Driven Ride, Toots Lorraine & the Traffic, Emma Moseley Band, Delbert McClinton, Wobbly Toms, Lonesome Bert & The Skinny Lizards, The Lee Boys, The Corbitt Brothers, Clark Hill April 4 & 5, Francis Field, St. Augustine

SPRINGING THE BLUES: Parker Urban Band, Brandon Santini, Joanne Shaw Taylor, Selwyn Birchwood
April 4, SeaWalk Plaza, Jax Beach

RED, DISCIPLE, BENJAH, SPOKEN, A LIFE SET APART April 4, Murray Hill Theatre

BEN TAYLOR
April 4, Jack Rabbits

THE DOG APOLLO, OSCAR MIKE, NORTHE
April 4, Freebird Live

SPRINGING THE BLUES: Betty Fox, Woody & the Peckers, Jarekus Singleton, Moreland & Arbuckle, Diedre & Ruff Pro Band, Biscuit Miller & the Mix, Shane Dwight, Victor Wainwright & the WildRoots
April 5, SeaWalk Plaza, Jax Beach

GRANT PEEPLES
April 5, Mudville Music Room

THOMAS WYNN & THE BELIEVERS, THE IVEY WEST BAND
April 5, Underbelly

SLICK RICK 25TH ANNIVERSARY TOUR
April 5, Freebird Live

THE ORIGINAL WAILERS
April 5, The Standard

SUBTERRANEAN, DENVER, FOREST PEYTON
April 5, Jack Rabbits

ROCKS N’ BLUNTS, DJ LOVELEE, CHRIS FOG, DOX, BOBBY NEWPORT, B3ATBUM
April 5, 1904 Music Hall

FREDDY ROSARIO
April 5, Murray Hill Theatre

SOUTH EAST BEAST: Wonder Years, The Story So Far, Modern Life is War, Turnstile, A Call for Kylie, A Loss for Words, Bad Luck, Better Off, Citizen, Coldside, Engraved, Fireworks, Front Porch Step, Hollow Tides, Hungover, Me & the Trinity, Modern Baseball, The Mongoloids, Nine Lives, On Guard, Pvris, Pinehurst, Real Friends, Refuge, Reign Supreme, Rescuer, Sack the City, Transcendence, We Still Dream, You Blew It!, Valor
April 5, Brewster’s Megaplex

JESSECAROLE MONTOYA, SWEET SCARLETT, UNF JAZZ ENSEMBLE II
April 5, Riverside Arts Market

SPRINGING THE BLUES: Linda Grenville & Friends, John Miller & Baystreet, Mama Blue, Toots Lorraine & the Traffic, Eric Steckel, The Legendary JC’s, The Lee Boys, Kim Reteguiz & the Black Cat Bones
April 6, SeaWalk Plaza, Jax Beach

DOUG STANHOPE
April 6, Underbelly

ANVIL, PRIMITIVE HARD DRIVE, A NEW DECREE, ALL THINGS DONE
April 6, Jack Rabbits

SOUTH EAST BEAST: Stick to Your Guns, Terror, Ringworm, DYS, Adaliah, Alpha and Omega, Barrier, Bent Life, Bishop, Carry the Weight, Counterparts, Discourse, Death Before Dishonor, Evergreen Terrace, Expire, Frameworks, From Knights to Kings, Hundredth, Incited, Malfunction, My Ticket Home, Naysayer, Point Blank, Raindance, Relentless, Remembering Never, Rhythm of Fear, The Rival Within, Thick as Blood, Will to Die
April 6, Brewster’s Megaplex

THE GLORIOUS UNSEEN (Ben Crist solo)
April 6, Murray Hill Theatre

FOX STREET ALLSTARS
April 7, Underbelly

THE REIGN OF KINDO
April 7, Jack Rabbits

AMOS LEE
April 7, The Florida Theatre

TANTRIC, SOIL
April 8, Brewster’s Megaplex

BUFFALO BUFFALO, I ANTHEM
April 8, Underbelly

PROPAGANDA, KIDD SWIFT
April 9, Murray Hill Theatre

AUTHORITY ZERO
April 9, Jack Rabbits

DAVID JACOBS-STRAIN
April 9, Mudville Music Room

BLACKJACK BILLY
April 10, Mavericks at the Landing

WANEE MUSIC FESTIVAL: The Allman Brothers Band, Trey Anastasio Band, Lynyrd Skynyrd, Tedeschi Trucks Band, Gov’t Mule, Jaimoe’s Jasssz Band, Umphrey’s McGee, Ziggy Marley, Blues Traveler, The Chris Robinson Brotherhood, Hot Tuna Electric, moe., Rusted Root, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Soulive, Royal Southern Brotherhood, Walter Trout, Rob Garza (Thievery Corporation), Blind Boys of Alabama, Bobby Lee Rodgers, Melvin Seals & JGB, Futurebirds, Matt Schofield, Break Science, Sean Chambers, The Yeti Trio
April 10-12, Spirit of the Suwannee Music Park

MILO, CONNOR HICKEY, ON GUARD
April 10, Burro Bar

THE BLIND BOYS OF ALABAMA
April 11, P.V. Concert Hall

MIKE EPPS
April 11, T-U Center

FRAMING HANLEY
April 11, Brewster’s Megaplex

RAY WYLIE HUBBARD, THE 77D’S
April 12, Jack Rabbits

WHITE FANG, DENNEY & THE JETS, THE MOLD
April 12, Burro Bar

CATHEDRAL ARTS PROJECT, SAM PACETTI, FOUR FAMILIES, SCOTT JONES DANCERS
April 12, Riverside Arts Market

UNIVERSAL GREEN, TOMBOI
April 12, Underbelly

DOPAPOD, GREENHOUSE LOUNGE
April 12, Freebird Live

DIERKS BENTLEY, FRANKIE BALLARD, BROTHERS OSBORNE
April 12, St. Augustine Amphitheatre

OYSTER JAM MUSIC FEST: Split Tone, Be Easy, Michael Jordan, Rawmyst, S.P.O.R.E., Firewater Tent Revival, Beau Knott & the Burners, Mama Blue, Chris Williams, Brent Byrd, Rip Currents, Kia Nicole, Palm Trees & Powerlines 
April 12-13, Metropolitan Park

JON VEZNER
April 13, Mudville Music Room

THE ZOMBIES
April 13, Ponte Vedra Concert Hall

MOON TAXI, CHRIS WOODS
April 13, Jack Rabbits

THE HILLBENDERS, GRANDPA’S COUGH MEDICINE
April 13, The Original Café Eleven

THE VALLEY ROOTS
April 14, Underbelly

SONS OF FATHERS
April 15, Jack Rabbits

LEDISI
April 16, The Florida Theatre

THE DECORATION
April 16, Jack Rabbits

LOCAL NATIVES
April 17, Freebird Live

MITCH KUHMAN BAND
April 17, Sangrias

GOO GOO DOLLS, RUN RIVER NORTH
April 17, P.V. Concert Hall

BOGGSIE BRIGADE
April 17, Jack Rabbits

MEAN MARY
April 17, Mudville Music Room

CONSIDER THE SOURCE
April 18, Underbelly

TECH N9NE, KRIZZ KALIKO, JARREN BRENTON, PSYCH WARD DRUGGIES, FREDDIE GIBBS
April 18, Brewster’s Edge

LESS THAN JAKE, SIDEREAL
April 18, Jack Rabbits

PASSAFIRE, LULLWATER
April 18, Freebird Live

CASKEY
April 18, Brewster’s

DJ KEMIT, ANCIENT CITY
April 18, 1904 Music Hall

LESS THAN JAKE, GENERAL TSO’S FURY
April 19, Jack Rabbits

THE RESOLVERS, UNIVERSAL GREEN, THE MESSENGERS 
April 19, Underbelly

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH
April 19, Murray Hill Theatre

BLESSTHEFALL, SILVERSTEIN, THE AMITY AFFLICTION, SECRETS, HEARTIST
April 19, Freebird Live

DARIUS RUCKER, ELI YOUNG BAND, COREY SMITH
April 19, St. Augustine Amphitheatre

MEREDITH RAE, THE 77DS, JOEY KERR
April 19, Riverside Arts Market

SLAID CLEAVES
April 19, Mudville Music Room

THE FRITZ, SQUEEDLEPUSS
April 19, 1904 Music Hall

MISHKA, SARAH BLACKER
April 20, Jack Rabbits

MILLION DOLLAR QUARTET
April 22, T-U Center

REHAB
April 22, Jack Rabbits

TODD SNIDER
April 23, Ponte Vedra Concert Hall

HURT
April 23, Brewster’s Megaplex

HUEY MACK
April 24, Jack Rabbits

VANCE GILBERT
April 24, Mudville Music Room

GRIZ, MICHAL MENERT
April 24, Freebird Live

JANA KRAMER
April 24, Mavericks at the Landing

WHITE CHAPEL, CARNIFEX, WITHIN THE RUINS, CRUEL HAND
April 24, Brewster’s Megaplex

TAKING BACK SUNDAY, TONIGHT ALIVE, SLEEPWAVE
April 25, Freebird Live

YANCY CLEGG
April 25, Jack Rabbits

TEXAS IN JULY, STRUCTURES, ERRA, MYKA, RELOCTE, ELITIST
April 26, Atticus Bar

LARRY MANGUM
April 26, Mudville Music Room

DICK DALE
April 26, Jack Rabbits

WELCOME TO ROCKVILLE: Avenged Sevenfold, The Cult, Motorhead, Volbeat, Chevelle, Alter Bridge, Hellyeah, Adelitas Way, Rev Theory, Butcher Babies, Memphis May Fire, We as Human, Monster Truck, We Came as Romans, Middle Class Rut, Devour the Day
April 26, Metropolitan Park

LaVilla School of the Arts JAZZ BAND, CJ FLUHARTY, JULIE DURDEN, ERIC BOWDEN
April 26, Riverside Arts Market

ANTIQUE ANIMALS
April 27, Mellow Mushroom Jax Beach

SANTANA
April 27, St. Augustine Amphitheatre

SOLE TOUR: Nate Holley, John Earle, Charlie Walker, Rachael Warfield, Odd Rodd, Matt Still
April 27, Freebird Live

WELCOME TO ROCKVILLE: Korn, Rob Zombie, Five Finger Death Punch, Staind, Seether, Theory of a Deadman, Black Label Society, Black Stone Cherry, Trivium, Motionless in White, Sick Puppies, Skindred, The Pretty Reckless, Lacuna Coil, Fozzy, Kyng, Nothing More, Twelve Foot Ninja
April 27, Metropolitan Park

UNDER THE STREETLAMP, GENTLEMAN’S RULE
April 27, The Florida Theatre

EASY STAR ALL-STARS, CAS HALEY, BIG HOPE
April 28, Freebird Live

CHUCK RAGAN & THE CAMARADARIE, JONNY TWO BAGS, BEAU CRUM
April 28, Jack Rabbits

ROB THOMAS
April 29, The Florida Theatre

POWERMAN 5000
April 29, Brewster’s Megaplex

M. WARD
April 30, Ponte Vedra Concert Hall

AER
April 30, Jack Rabbits

SUWANNEE RIVER JAM: Brantley Gilbert, Montgomery Gentry, The Mavericks, Chris Cagle, Justin Moore, The Charlie Daniels Band, Colt Ford, The Lacs, JJ Lawhorn
April 30-May 3, Spirit of the Suwannee Music Park

JOHN LEGEND
April 30, The Florida Theatre

LARRY MANGUM, JIM CARRICK, CHARLEY SIMMONS
May 1, Mudville Music Room

THE MOVEMENT, THE HIP ABDUCTION
May 2, Freebird Live

DA GUITAR STUDENT RECITAL
May 3, Mudville Music Room

BRIT FLOYD
May 4, The Florida Theatre

AMY GRANT
May 4, T-U Center's Jacoby Symphony Hall

WILLIE NELSON, ALISON KRAUSS, UNION STATION, JERRY DOUGLASS
May 6, St. Augustine Amphitheatre

CHARLES BRADLEY & his EXTRAORDINAIRES
May 6, Freebird 

TURKUAZ
May 7, Underbelly

KATCHAFIRE, MAOLI
May 7, Freebird Live

COMBICHRIST
May 8, Brewster’s Megaplex

THE HEAD AND THE HEART, LOST IN THE TREES
May 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE MAIN SQUEEZE
May 8, 1904 Music Hall

PROPAGANDA
May 9, Murray Hill Theatre

THE FAINT
May 9, Freebird Live

THE FAB FOUR
May 9, Ponte Vedra Concert Hall

BLITZEN TRAPPER
May 9, Jack Rabbits

I SEE STARS, LIKE MOTHS TO FLAMES, GHOST TOWN, RAZIHEL, MISS FORTUNE
May 9, Brewster’s Megaplex

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, The New Mastersounds, Heavy Pets, The Nth Power, DubConscious, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge
May 9-11, Suwannee Music Park

BEGGAR’S RIDE, MARK MANDEVILLE, RAIANNE RICHARDS
May 10, Mudville Music Room

MARION CRANE, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH
May 10, Jack Rabbits

LETLIVE., ARCHITECTS, GLASS CLOUD, I THE MIGHTY
May 10, Brewster’s Megaplex

SMELLS LIKE GRUNGE (Nirvana Tribute)
May 10, Burro Bar

MIKE PINTO, B-SIDE PLAYERS, OJO DE BUEY
May 11, Freebird Live

CONOR OBERST, DAWES
May 13, Ponte Vedra Concert Hall

YOU KNEW ME WHEN
May 13, Underbelly

CHER, CYNDI LAUPER
May 14, Veterans Memorial Arena

MIKE SHACKELFORD
May 14, Mudville Music Room

WOODY PINES
May 15, Underbelly

GLADYS KNIGHT
May 16, T-U Center

TEGAN & SARA, LUCIOUS, THE COURTNEYS
May 16, P.V.C. Hall

CRAFT BEER FEST: Something Distant
May 16, Veterans Memorial Arena

THE GIPSY KINGS
May 16, The Florida Theatre

SCREAM OUT LOUD, THE OFFER
May 17, Murray Hill Theatre

CHRIS BOTTI
May 17, The Florida Theatre

SUPERSUCKERS
May 18, Jack Rabbits

THE 1975
May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO
May 20, St. Augustine Amphitheatre

DALE CRICER, DELL SUGGS, BOB PATTERSON
May 21, Mudville Music Room

STAGES & STEREOS, DARLING PARADE, THE ORPHAN THE POET
May 21, Jack Rabbits

ANTIQUE ANIMALS
May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

CRANFORD HOLLOW
May 22, Jack Rabbits

STYX, FOREIGNER, DON FELDER
May 23, St. Augustine Amphitheatre

JAZZ FEST AFTER DARK: Fusebox Funk, Herd of Watts, Groove Coalition, Heavy Pets, Big Something, Squeedlepuss, Wobbly Toms, Guy & the Yehudas, Goliath Flores, The Dog Apollo, Rickolus, Civil Brute, Jeremiah Johnson, Arvid Smith, Albert Ayler Commemoration
May 23, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Moon Hooch, SPORE, Lumagrove, Dewars, Four Families, Canary in the Coalmine, This Frontier Needs Heroes, Snake Blood Remedy, Cougar Barrel, The Weighted Hands, Christina Wagner, The Sh-Booms, Mama Blue, Skeleton Bros., Goliath Flores, Albert Ayler Commemoration
May 24, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Tambor, Naughty Professor, Noisebender & Joe Yorio, JacksonVegas, Parker Urban Band, Project Improv, Willie Evans Jr., Paten Locke, Patrick Evan, CoAlition, Universal Green, Whole Wheat Bread, All Night Wolves, Taylor Roberts
May 25, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Museum

UH HUH HER
May 26, Jack Rabbits

STEEZ CLICK, NATHAN RYAN, PHAT J, JJ DAMON, POTENT DA ROCKSTAR, PINKYKILLA, THROWDOWN KID
May 28, Brewster’s Pit

LADIES WITH LYRICS: Julie Durden, Rebecca Zapen, Brenda David
May 30, Mudville Music Room

TRAVELIN’ LIGHT, DEE ABOOD
May 31, Mudville Music Room

CHICAGO May 31,
Metropolitan Park

WEEZER
June 6, St. Augustine Amphitheatre

DRIVE-BY TRUCKERS
June 6, Ponte Vedra Concert Hall

GRIM ZIPPER TOUR: Scum, Dmize, Statik of Rx
June 6, Brewster’s Megaplex

APPETITE FOR DESTRUCTION (Guns N’ Roses tribute), RED & WHITE CRUE (Mötley Crüe tribute), Poison’d
June 6, Freebird Live

SONGWRITER’S CIRCLE ANNIVESARY: Larry Mangum, Mike Shackelford, Jamie DeFrates
June 7, Mudville Music Room

BOSTON
June 7, St. Augustine Amphitheatre

CHRISTOPHER CROSS
June 7, Metropolitan Park

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert, Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols
June 14-15, EverBank Field

ROD MacDONALD
June 14, Mudville Music Room

COUNTING CROWS, TOAD THE WET SPROCKET
June 14, St. Augustine Amphitheatre

THE ROUGH & TUMBLE
June 17, Burro Bars

GYPSY STAR, REBECCA ZAPEN
June 19, Mudville Music Room

GOO GOO DOLLS, DAUGHTRY, PLAIN WHITE T’S
June 19, St. Augustine Amphitheatre

ANDY KING’S SUMMER SOLSTICE SOIREE
June 21, Mudville Music Room

CRANFORD HOLLOW
June 25, Jack Rabbits

SUMMER HORNS: Dave Koz, Mindi Abair, Gerald Albright, Richard Elliot
June 26, The Florida Theatre

JIM CARRICK, MAJA GIATANA
June 26, Mudville Music Room

SOSOS
June 28, Jack Rabbits

DAVE MATTHEWS BAND
July 15, Veterans Memorial Arena

RAY LAMONTAGNE, JENNY LEWIS, THE BELLE BRIGADE
July 15, The Florida Theatre

JEREMY MESSERSMITH
July 18, Jack Rabbits

CULTURAL PROFETICA
June 25, Freebird Live

FALL OUT BOY, NEW POLITICS
July 27, St. Aug. Amphitheatre

ULTIMATE ELVIS BASH
Aug. 9, The Florida Theatre

PANIC! AT THE DISCO, WALK THE MOON, YOUNGBLOOD HAWKE
Aug. 16, St. Augustine Amphitheatre

CONNECTION FESTIVAL: Kermit Ruffins & the BBQ Swingers, Less Than Jake, Surfer Blood, Whole Wheat Bread, Treme Brass Band, Orquestra el Macabeo, La Quilombera, This Frontier Needs Heroes, Jackie Stranger, Weekend Atlas, Northe, Ego Killer, Jah Elect & the I Quality Band, Universal Green, Orange Air, Alexis Rhode, Ryvls, Prof. Kilmure, The Gootch, AskMeIfICare, Dirty Automatic, Garrett on Acoustic, Tom Bennett Band, Mondo Mike & the Po Boys, Artilect, Oscar Mike, Kana Kiehm, Parker Urban Band, Knock for Six, Never Ending Struggle
Sept. 12-14, Downtown Jacksonville

1964: THE TRIBUTE
Sept. 13, The Florida Theatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER
Oct. 19, Vets Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri. & Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff 9:30 p.m. every Tue.

THE PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Schnockered 9:30 p.m. March 30. Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 DJ Roc at 6 p.m. every Wed. Richard Smith 6 p.m. Fri. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX, 845 University Blvd. N., 223-9850 Mike Tramp Solo Acoustic, River City Kats, Vintage Rose 7 p.m. March 27. Tesseract, Intronaut, Cloud Kicker 6 p.m. April 2

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670 Toots Lorraine & the Traffic 10 p.m. April 18

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 Savannah 7 p.m. March 28. Jarell Harris March 29

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 Irish music every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 853-5680 3 the Band 10 p.m. March 28. Something Distant 10 p.m. March 29. Red Beard & Stinky E 10 p.m. every Thur. Darren Corlew every Sun.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 Drivin’ & Cryin’, Bryce Alastair Band 8 p.m. March 27. Fortunate Youth, Sidereal, True Press March 28. Rock N Roll Chrome, Denied Til Death, Running Rampant, Icon for Hire, Poor Richards 8 p.m. March 29. All Time Low, Man Overboard, Handguns 6 p.m. April 1

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-518 Blistur 10 p.m. March 28 & 29. Be Easy Mon. Split Tone every Thur.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Paul Miller March 26. Wayback March 27. Catfish Alliance March 28. Carl & the Black Lungs March 29

MEZZA LUNA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford & Rick Johnson every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Shane Dwight 9 p.m. April 4 & 5

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300 Live music Wed.-Sun.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 Elizabeth Rogers 7 p.m. March 27. Rebecca Day March 28. Job Meiller March 29

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454 Ryan Campbell & Charlie Walker every Fri. Split Tone every Sun.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 

241-7877 Neil Dixon March 26. Ivey West Band March 27. Bush Doctors March 28 & 29. River City Blues Band March 30

WIPEOUTS GRILL, 1589 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508 Bill Rice March 27. Amy Vickers March 28. Lance Neely March 29

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. Dangermuffin, Emma Moseley Band 8 p.m. March 26. The Floozies, S.P.O.R.E. March 27. Sophistafunk 9 p.m. March 29

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977 Your 33 Black Angels, The Greedy Lovers, Moon Cheese Babies 8 p.m. March 27. Ruffians, Sunspots, The Crowkeepers March 28. Grammar Tree, Orange Air, Kudos the Kid, M!F 8 p.m. March 29. Carrie Nation & the Speakeasy, Mudtown, Tail Light Rebellion March 30. The Funeral & the Twilight, Burnt Hair, Prostrate, Delphic Oracle March 31 

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ NickFresh 9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Braxton Adamson 5 p.m., Jig to a Milestone 8:30 p.m. March 28. Spade McQuade & the Allstars 8:30 p.m. March 29

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 Hipp Street 8 p.m.-1 a.m. March 28. Natalie Nicole Green Band 8 p.m.-1 a.m. March 29. Kracka Jaxx April 2

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis Wed. DJ Vinn Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Country Tribute to the Women of the Military: Darryl Worley, Morgan Frazier, Jamie Davis, Rion Paige 6 p.m. March 29. Joe Buck, Big Tasty spin Thur.-Sat.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Dirty Bourbon River Show 9 p.m. March 27. Yo Mama’s Big Fat Booty Band, Parker Urban Band, Copious Jones March 28. Mobb Depp April 2


FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999 Live music Fri. & Sat.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 Spanky 9:30 p.m. March 28 & 29. Open mic 9 p.m. every Thur. Deck music at 5 p.m. every Fri. & Sat., 4:30 p.m. every Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Big Baby Live 8 p.m. April 2

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 

992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine, 880-3040 Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells, 272-5959 John Michael Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 Little Baby Giants March 27. DJ Tammy 9 p.m. every Wed.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Live music every Thur.-Sat.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 Live music every Fri. & Sat. SoundStage Sun.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 Paxton & Mike at 6 p.m. March 26. Gary Starling Jazz Band 7:30 p.m. March 27. WillowWacks 7:30 p.m. March 28. Sovereign Vine March 29. Deron Baker April 2

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807 Caledonia String Band 7 p.m., KB, Social Club, Brinson, CStraight 8 p.m. March 28. Riley Bragg March 29

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 389-2449 North Florida Folk Network, Charley Simmons, Road Less Traveled, Larry Mangum, Dixie Rodeo 10:30 a.m. March 29

TOM & BETTY'S, 4409 Roosevelt Blvd., 387-3311 Kim Reteguiz & Black Cat Bones March 28

 

ST. AUGUSTINE

A1A ALE WORKS, 1 King St., 829-2977 Billy Bowers
8 p.m. March 27

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040 Doug McRae March 28. Ric Welch March 29. Smokin’ Joe Open Mic April 1

CAFE ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, 460-9311 Goran Ivanovic 9 p.m. March 28. Steve Poltz, Donny Brazile 8 p.m. March 30

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 Mojo Roux 7-11 p.m. March 28. Gary Douglas Campbell 2-5 p.m., Mojo Roux 7-11 p.m. March 29. Vinny Jacobs 2-5 p.m. March 30

HARRY’S SEAFOOD, 46 Avenida Menendez, 824-7765 Billy Bowers 6 p.m. March 26

MELLOW MUSHROOM, 410 Anastasia Blvd., 826-4040 Yankee Slickers at 9 p.m. March 28

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329 2/3rds Band 9 p.m. March 28 & 29

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Hooch 9 p.m. March 28 & 29. Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 Dave Hause, Northcote, Beau Crum 7 p.m. March 26. Yonas, Pell, Drazah, The Specktators, GHBreezie, Sean Picasso 8 p.m. March 27. Protest the hero, Battlecross, Safety Fire, Intervals, Night/Versus March 28. The Mowglis, Misterwives, Buried Beds March 29. Rickolous, Rivers and Lakes, Julie Karr, Fjord Explorer March 30

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 Scotland’s Battlefield Band 7:30 p.m. March 26. John Flynn 7:30 p.m. March 27. Still on the Hill, Chris Emerson, Ty Bennett 7:30 p.m. March 29

 

SOUTHSIDE

ILATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic at 9 p.m. March 27. TPTS 9 p.m. March 28 & 29

SEVEN BRIDGES, 9735 Gate Parkway N., 997-1999 Live music Fri. & Sat.

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chris Brinkley March 26. Chilly Rhino March 27. Second Shot March 28. Rusted Diamond March 29

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043 Chrome Heart 2 p.m. March 30. Live music every Fri. & Sat.

HWY. 17 ROADHOUSE, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Mike Miller Band 10 p.m. March 28. Joe Santana's Kingfish 3 p.m. March 30. Live music Fri. & Sat. 

THREE LAYERS COFFEEHOUSE, 1602 Walnut St., 355-9791 Open mic 7 p.m. March 27. Mama Blue April 1.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
How do you feel about Angela Corey’s decision in the Nippers shooting?
Post your review here …