MUSIC

LIVE MUSIC CALENDAR APRIL 30-MAY 6

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

WEEKEND FINGER-PICKIN’: Played on everything-and-the-kitchen-sink instruments by stalwart musicians, The Gamble Rogers Festival pays homage to the king of folk and Florida native with artists like Rev. Peyton’s Big Damn Band (pictured) – a cornfed Americana three-piece featuring bait-bucket and washboard percussion, folksy acoustic guitar and effortless style. Heading a full-day lineup of nearly 50 touring and local folk artists, The Duhks have a smoother, more polished take on the genre with sharp, soaring choruses and a backing string section. The festival is held May 2 at St. Augustine Municipal Marina, May 3 at St. Augustine Amphitheatre, and noon May 4 at St. Augustine Beach Pier.
Posted

CONCERTS THIS WEEK

M. WARD, MOUNT MORIAH 8 p.m. April 30 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., $25, 209-0399.

AER 7 p.m. April 30 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

SUWANNEE RIVER JAM: Brantley Gilbert, Montgomery Gentry, The Mavericks, Chris Cagle, Justin Moore, The Charlie Daniels Band, Colt Ford, The Lacs, JJ Lawhorn April 30-May 3 at Spirit of the Suwannee Music Park, 3076 95th Dr., Live Oak, $45-$90, 386-364-1683.

JOHN LEGEND 8 p.m. April 30 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, 355-2787.

AA DUO 8 p.m. April 30 at Jacksonville Landing, 2 Independent Dr., Downtown, free, 353-1188.

LARRY MANGUM, JIM CARRICK, CHARLEY SIMMONS, BOB PATTERSON 7:30 p.m. May 1 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

BEAR HANDS, T3AM, CASE WORK 8 p.m. May 1 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

VEGABONDS, LONDON SOULS, DARKHORSE SALOON 8 p.m. May 1, Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

ONWARD, ETC. 9 p.m. May 1 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

SAVING ABEL, ASKMEIFICARE, PALM TREES & POWER LINES, PARKRIDGE 7 p.m. May 1 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $12.

THE MOVEMENT, THE HIP ABDUCTION, WELCOME TO THE BEACH 8 p.m. May 2 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

MODERN MEASURE, SIR CHARLES 8 p.m. May 2 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $8.

SUNSPOTS, EVERSAY, FIVE KNIVES, FELICITY, WASTED LIGHT 8 p.m. May 2 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

GAMBLE ROGERS FEST: The Rev. Peyton’s Big Damn Band, Wild Shiners, The Rubies, The Dunehoppers
6 p.m. May 2 at St. Augustine Marina, 245 Vilano Rd., $15, gamblerogersfest.org.

D.A. GUITAR STUDENT RECITAL 7:30 p.m. May 3 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

DIRT MESSIAH, TREES SETTING FIRES, NOCTURNAL STATE OF MIND 8 p.m. May 3 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

KNOCK FOR SIX, HATCHETFACE, CRASHMIR, BLACK STACHE 8 p.m. May 3 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

GAMBLE ROGERS FEST: The Duhks, Flagship Romance, The Currys, Gatorbone, Pierce Pettis, Bing Futch, Jamie DeFrates & Susan Brown, Passerine, WillowWacks, Michael Jordan, Amanda & Scott Anderson Band, Maja Gitana 1 p.m. May 3 at St. Augustine Amphitheatre, 1340 A1A S., $35, gamblerogersfest.org.

BRIT FLOYD 7 p.m. May 4 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $38.50-$68.50, 355-2787.

AMY GRANT & JACKSONVILLE CHILDREN’S CHORUS BENEFIT 7 p.m. May 4 at T-U Center’s Jacoby Symphony Hall, 300 W. Water St., Downtown, $45-$60, 354-5547, jaxsymphony.org.

THE REVEREND PEYTON’S BIG DAMN BAND 8 p.m. May 4 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

GAMBLE ROGERS FEST: Oklawaha County Jamboree CD Release Party Noon May 4 at St. Augustine Beach Pier, 350 A1A Beach Blvd., gamblerogersfest.org.

ADRENALINE MOB, DEAR ABBEY, NSOM, STONE BONE, MOSHE’ 6 p.m. May 4 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $10, 353-6067.

GREENSKY BLUEGRASS, HAVE GUN WILL TRAVEL 7 p.m. May 4 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

EARL SWEATSHIRT 8 p.m. May 5 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

CHARLES BRADLEY & HIS EXTRAORDINAIRES 8 p.m. May 6 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

JOHN WESLEY (Porcupine Tree), ARTILECT 8 p.m. May 7 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks, San Marco, $10, 398-7496.

TURKUAZ CD Release Show 8 p.m. May 7 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, free, 353-6067.

KATCHAFIRE, MAOLI, JAMEN 8 p.m. May 7 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $15, 246-2473.

 

UPCOMING CONCERTS

JON PARDI, KIMBERLY PAIGE May 8, TPC Sawgrass

MARY BRAGG, DIXIE RODEO May 8, Mudville Music Room

COMBICHRIST May 8, Aqua

THE HEAD AND THE HEART, LOST IN THE TREES May 8, Ponte Vedra Concert Hall

THE MAIN SQUEEZE May 8, 1904 Music Hall

PROPAGANDA May 9, Murray Hill Theatre

THE FAINT May 9, Freebird Live

THE FAB FOUR May 9, Ponte Vedra Concert Hall

BLITZEN TRAPPER May 9, Jack Rabbits

I SEE STARS, LIKE MOTHS TO FLAMES, GHOST TOWN, RAZIHEL, MISS FORTUNE May 9, Brewster’s Megaplex

TONY FURTADO, BRENT BYRD May 9, Original Café Eleven

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, The New Mastersounds, The Heavy Pets, The Nth Power, DubConscious, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge May 9-11, Suwannee Music Park

BEGGAR’S RIDE, MARK MANDEVILLE, RAIANNE RICHARDS May 10, Mudville Music Room

MARION CRANE, BLEEDING IN STEREO, GHOSTWITCH May 10, Jack Rabbits

LETLIVE., ARCHITECTS, GLASS CLOUD, I THE MIGHTY May 10, Underbelly

SMELLS LIKE GRUNGE (Nirvana cover band) May 10, Burro Bar

GARRETT ON ACOUSTIC, LAUREN FINCHAM WITH BLUE HORSE, COUGAR BARREL May 10, Riverside Arts Market

ASHTON TAYLOR, BETHNAY & THE TROUBADOURS, CHELSEA SADDLER May 10, Freebird Live

BRYCE ALASTAIR BAND, TOM BENNETT, BRENT BYRD May 10, 1904 Music Hall

MIKE PINTO, B-SIDE PLAYERS, OJO DE BUEY May 11, Freebird Live

SHAI HULUD May 12, Underbelly

HOLY WAVE May 12, Shanghai Nobby’s

FALSETTA, DEAR ABBEY May 12, Jack Rabbits

THE AQUABATS!, KOO KOO KANGAROO May 13, Freebird Live

CONOR OBERST, DAWES May 13, Ponte Vedra Concert Hall

YOU KNEW ME WHEN May 13, Underbelly

LAKEVIEW DRIVE, THE KICKDRUMS May 13, Jack Rabbits 

ODESZA, KODAK TO GRAPH, LEGINGE May 14, Café Eleven

CHER, CYNDI LAUPER May 14, Veterans Memorial Arena

MIKE SHACKELFORD May 14, Mudville Music Room

V-8 DEATH CAR, CHIEFORIA May 14, Burro Bar

ARPETRIO May 14, 1904 Music Hall

ON GUARD May 15, Jack Rabbits

WOODY PINES May 15, Underbelly

GLADYS KNIGHT May 16, T-U Center

TEGAN & SARA, LUCIOUS, THE COURTNEYS May 16, Ponte Vedra Concert Hall

CRAFT BEER FEST: Something Distant May 16, Veterans Memorial Arena

THE GIPSY KINGS May 16, The Florida Theatre

THE WINERY DOGS, BILLY SHEEHAN, MIKE PORTNOY, RICHIE KOTZEN May 16, Freebird Live

SCREAM OUT LOUD, THE OFFER May 17, Murray Hill Theatre

CHRIS BOTTI May 17, The Florida Theatre

BOONDOX, BUKSHOT, AQUALEO May 17, Brewster’s

MARK WILLIAMS & BLUE HORSE, CLARAN SONTAG, PINE FOREST SCHOOL of the ARTS May 17, Riverside Arts Market

LYME IN THE SOUTH MUSIC FEST: Pat DiNizio (of The Smithereens), Alisa Turner, Gregg Kirk (of Zen Engines) May 17 at River City Brewing Company

JERRY GARCIA BAND COVER BAND May 17, Jack Rabbits

WILLIE NELSON & FAMILY, ALISON KRAUSS, UNION STATION, JERRY DOUGLAS May 18, St. Augustine Amphitheatre

ROCK ON THE RIVER: Fitz & the Tantrums, Kongos, Wild Cub, Sleeper Agent, Orwells May 18, Jacksonville Landing

CANDY KANE May 18, Mudville Music Room

SUPERSUCKERS, GORILLA CANDY, DARKHORSE SALOON May 18, Jack Rabbits

THE 1975 May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO May 20, St. Augustine Amphitheatre

DALE CRICER, DELL SUGGS, BOB PATTERSON May 21, Mudville Music Room

STAGES & STEREOS, DARLING PARADE, THE ORPHAN THE POET May 21, Jack Rabbits

ANTIQUE ANIMALS May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

CRANFORD HOLLOW May 22, Jack Rabbits

STYX, FOREIGNER, DON FELDER May 23, St. Augustine Amphitheatre

JAZZ FEST AFTER DARK: Fusebox Funk, Herd of Watts, Groove Coalition, Heavy Pets, Big Something, Squeedlepuss, Wobbly Toms, Guy & the Yehudas, Goliath Flores, The Dog Apollo, Rickolus, Civil Brute, Jeremiah Johnson, Arvid Smith, Albert Ayler Commemoration May 23, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

JAZZ FEST AFTER DARK: Moon Hooch, SPORE, Lumagrove, Dewars, Four Families, Canary in the Coalmine, The Frontier Needs Heroes, Snake Blood Remedy, Cougar Barrel, The Weighted Hands, Christina Wagner, The Sh-Booms, Mama Blue, Skeleton Bros., Goliath Flores, Albert Ayler Commemoration May 24, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Manuscript Museum

BRENT BYRD, SAVANNA LEIGH BASSETT, JORDYN STODDARD May 24, Riverside Arts Market

JAZZ FEST AFTER DARK: Tambor, Naughty Professor, Noisebender & Joe Yorio, JacksonVegas, Parker Urban Band, Project Improv, Willie Evans Jr., Paten Locke, Patrick Evan, Co-Alition, Universal Green, Whole Wheat Bread, All Night Wolves, Taylor Roberts, Albert Ayler Commemoration May 25, Underbelly, 1904 Music Hall, Burro Bar, Dive Bar, The Volstead, Karpeles Museum

OLD CROW MEDICINE SHOW May 25, St. Augustine Amphitheatre

LUCINDA WILLIAMS May 25, Ponte Vedra Concert Hall

UH HUH HER May 26, Jack Rabbits

STEEZ CLICK, NATHAN RYAN, PHAT J, JJ DAMON, POTENT DA ROCKSTAR, PINKYKILLA, THROWDOWN KID May 28, Brewster’s Pit

KEVIN GATES May 29, Brewster’s Megaplex

TARRUS RILEY May 29, Freebird Live

LADIES WITH LYRICS: Julie Durden, Rebecca Zapen, Brenda David May 30, Mudville Music Room

MARUTA, PANSPERMIA, CUTE & CUDDLY KITTENS, LEPROSY May 30, Burro Bar

BREAD & CIRCUS, DANIEL AMEDEE, BETHANY & THE TROUBADOURS, WEEKEND ATLAS, CATALYST May 30, Jack Rabbits

PIPESTONE May 30, Freebird Live

TRAVELIN’ LIGHT, DEE ABOOD May 31, Mudville Music Room

CHICAGO May 31, Metropolitan Park

JESSE MONTOYA, PRETTY POLICE STATE, SPIRAL BOUND, JACOB CREEL May 31, Riverside Arts Market

DISPLACE, HOLEY MISS MOLEY May 31, Underbelly

U2 BY UV May 31, Freebird Live

SWITCHFOOT, THOUSAND FOOT KRUTCH May 31, St. Augustine Amphitheatre

MARUTA, PANSPERMIA, CUTE & CUDDLY KITTENS, LEPROSY May 31, Burro Bar

MATT HIRES, THE WILD AFTER, KYLE COX June 1, Jack Rabbits

AMERICAN AQUARIUM, BRYCE ALASTAIR BAND June 2, Jack Rabbits

ANDREW JACKSON JIHAD, CHEAP GIRLS, DOGBRETH June 5, Jack Rabbits

SCUM, DMIZE, STATIK OF RX June 6, Brewster’s

WEEZER June 6, St. Augustine Amphitheatre

DRIVE-BY TRUCKERS, WATER LIARS June 6, Ponte Vedra Concert Hall

GRIM ZIPPER TOUR: Scum, Dmize, Statik of Rx June 6, Brewster’s Megaplex

APPETITE FOR DESTRUCTION (Guns N’ Roses tribute), RED & WHITE CRUE (Mötley Crüe tribute), Poison’d June 6, Freebird Live

ARCHNEMESIS June 6, 1904 Music Hall

SONGWRITER’S CIRCLE ANNIVESARY: Larry Mangum, Mike Shackelford, Jamie DeFrates June 7, Mudville Music Room

BOSTON June 7, St. Augustine Amphitheatre

CHRISTOPHER CROSS June 7, Metropolitan Park

P.S. CANCER SUCKS BENEFIT: Parkridge, Rosedale, Winter Wave, Attis on the Pine June 7, Jack Rabbits

G-MAYN-FROST, ASKMEIFICARE, XXII, LEGIT, INFAMOUS June 10, Freebird Live

THE PAPER JETS June 10, Jack Rabbits

THRILL KILL KULT June 10, Brewster’s

TREEHOUSE!, SUN DRIED VIBES, WHO RESCUED WHO June 11, Jack Rabbits

ACOUSTIC ALCHEMY June 12, Ponte Vedra Concert Hall

MOVE LIVE June 12, Florida Theatre

FOXY SHAZAM, LARRY & HIS FLASK June 13, Freebird Live

OTTMAR LIEBERT, LUNA NEGRA June 13, Ponte Vedra Concert Hall

MIDNITE, 100% ST. CROIX ROOTS June 13, Jack Rabbits

THE CORBITT BROTHERS, LEFTY WILLIAMS BAND, APPLEBUTTER EXPRESS June 13, Underbelly

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert, Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols June 14-15, EverBank Field

AMB, PRAY, RAZORZ EDGE June 14, Brewster’s Roc Bar

SHAUN PEACE BAND June 14, Jack Rabbits

ROD MacDONALD June 14, Mudville Music Room

COUNTING CROWS, TOAD THE WET SPROCKET June 14, St. Augustine Amphitheatre

THE ROUGH & TUMBLE June 17, Burro Bar

PLASTIC PLANETS June 17, Jack Rabbits

ANDY GRAMMER June 19, Freebird Live

GYPSY STAR, REBECCA ZAPEN June 19, Mudville Music Room

GOO GOO DOLLS, DAUGHTRY, PLAIN WHITE T’S June 19, St. Augustine Amphitheatre

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH June 21, Murray Hill Theatre

ANDY KING’S SUMMER SOLSTICE SOIREE June 21, Mudville Music Room

PAUL McCARTNEY June 22, Veterans Memorial Arena

CRANFORD HOLLOW June 25, Jack Rabbits

SUMMER HORNS: Dave Koz, Mindi Abair, Gerald Albright, Richard Elliot June 26, Florida Theatre

JIM CARRICK, MAJA GIATANA June 26, Mudville Music Room

REBELUTION, IRATION, THE GREEN, STICK FIGURE, 

DJ MACKLE June 27, St. Augustine Amphitheatre

SOSOS June 28, Jack Rabbits

THE WOODGRAINS June 29, Jack Rabbits

CHRIS HENRY July 3, Mudville Music Room

THE PURE ZEPPELIN EXPERIENCE July 4, Freebird Live

LEGIT, G MAYN FROST, ASKMEIFICARE, ALCATRAZ, PINKYKILLA, SYLENT VYLENTZ July 12, Freebird Live

DAVE MATTHEWS BAND July 15, Veterans Memorial Arena

RAY LAMONTAGNE, JENNY LEWIS, THE BELLE BRIGADE July 15, The Florida Theatre

JEREMY MESSERSMITH July 18, Jack Rabbits

AMERICAN IDOL LIVE! July 20, St. Augustine Amphitheatre

ALL NEW ATMOSPHERE July 20, Jack Rabbits

CULTURAL PROFETICA July 25, Freebird Live

YING YANG TWINS July 25, Jack Rabbits

EMMYLOU HARRIS July 26, T-U Center

FALL OUT BOY, NEW POLITICS July 27, St. Augustine Amphitheatre

THE SOULSHINE TOUR: Michael Franti & Spearhead, SOJA, Brett Dennen, Trevor Hall July 30, St. Augustine Amphitheatre

GAVIN DEGRAW, MATT NATHANSON July 31, St. Augustine Amphitheatre

ELLIS PAUL, DONNY BRAZILE Aug. 8, Original Café Eleven

ULTIMATE ELVIS BASH Aug. 9, The Florida Theatre

CROSBY, STILLS & NASH Aug. 10, St. Augustine Amphitheatre

ROCK N’ BLUES FEST: Johnny Winter, Edgar Winter, Vanilla Fudge, Peter Rivera, Kim Simmonds Aug. 14, The Florida Theatre

PANIC! AT THE DISCO, WALK THE MOON, YOUNGBLOOD HAWKE Aug. 16, St. Augustine Amphitheatre

ZZ TOP, JEFF BECK Sept. 7, St. Augustine Amphitheatre

THREE DOORS DOWN ACOUSTIC Sept. 7, The Florida Theatre

CONNECTION FESTIVAL: Kermit Ruffins & the BBQ Swingers, Less Than Jake, Surfer Blood, Whole Wheat Bread, Treme Brass Band, Orquestra el Macabeo, La Quilombera, This Frontier Needs Heroes, Jackie Stranger, Weekend Atlas, Northe, Ego Killer, Jah Elect & the I Quality Band, Universal Green, Orange Air, Alexis Rhode, Ryvls, Professor Kilmure, Ruffians, The Gootch, AskMeIfICare, Dirty Automatic, Woven In, Garrett on Acoustic, Tom Bennett Band, Mondo Mike & the Po Boys, Artilect, Oscar Mike, Kana Kiehm, Parker Urban Band, Knock for Six, Never Ending Struggle 

Sept. 12-14, Downtown Jacksonville

1964: THE TRIBUTE Sept. 13, The Florida Theatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER Oct. 19, Veterans Memorial Arena

LOS LONELY BOYS Oct. 21, The Florida Theatre

ANGELAH JOHNSON Oct. 24, The Florida Theatre

CELTIC THUNDER Nov. 15, The Florida Theatre

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri. & Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff at 9:30 p.m. every Tue.

PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 DJ Roc every Wed. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX, 845 University Blvd. N., 223-9850 Saving Abel, Like A Storm on May 1. Adrenaline Mob on May 4. Combichrist on May 8. I See Stars, Like Moths To Flames, Ghost Town, Razihel, Miss Fortune on May 9

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores at 8 p.m. every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

MELLOW MUSHROOM, 3611 St. Johns Ave., 388-0200 DiCarlo Thompson at 1 p.m. on May 4. Live music every Sat.

MOJO NO. 4, 3572 St. Johns Ave., 381-6670 Grandpa’s Cough Medicine 10 p.m. on May 2. Live music every Fri. & Sat.


BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 Fish Out of Water at 7:30 p.m. on May 2

BILLY’S BOATHOUSE, 2321 Beach Blvd., 241-9771 Live music every Thur., Fri. & Sun.

CANTINA MAYA, 1021 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 247-3227 Live music on May 2-5

CASA MARINA HOTEL, 691 First St. N., 270-0025 RadioLove, Charlie Walker on May 4

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 Robbie & Felix May 9. Irish music 6:30 p.m. every Sun.

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 853-5680 Herd of Watts 7 p.m. on May 5. Red Beard & Stinky E 10 p.m. every Thur. Darren Corlew 1:30 p.m. every Sun.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker every Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 Vegabonds, London Souls, Darkhorse Saloon on May 1. The Movement, The Hip Abduction on May 2. Knock for Six, Hatchetface, Crashmir, Black Stache on May 3. Greensky Bluegrass, Have Gun Will Travel on May 4. Earl Sweatshirt on May 5. Charles Bradley & His Extraordinaires on May 6. Katchafire, Maoli May 7. The Faint on May 9

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943 Live music every Fri. & Sat.

JAXON SOCIAL, 1161 Beach Blvd., 595-5660 Mountain Shore at 9 p.m. on May 2. Rob Walker at 9 p.m. on May 3. Spade McQuade at 9 p.m. on May 9. Live music every Sat.

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

LYNCH’S IRISH PUB, 514 N. First St., 249-5181 Barrett Jockers every Wed. Split Tone every Thur. Dirty Pete every Sun. Be Easy every Mon. Ryan Campbell every Tue.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Paul Miller on April 30. Squeedlepuss on May 1. Firewater Tent Revival on May 2. Crary & D-Lo on May 3. Legacy on May 8

MEZZA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Live music every Fri.

NIPPERS BEACH GRILLE, 2309 Beach Blvd., 247-3300 Cloud 9 on April 30. Live music every Wed.-Sun.

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 Live music on May 2 & 3

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877 Richard Smith on April 30. Permission on May 1. Oversized Load on May 2 & 3. Monkey Wrench on May 4

THE SHIM SHAM ROOM, 333 First St. N., 372-0781 The Snacks Blues Band at 8 p.m. on May 6

THE TAVERN ON 1ST, 401 N. First St., 435-4124 Prettier Than Matt at 5 p.m. on May 4

WIPEOUTS GRILL, 1589 Atlantic Blvd., Neptune Beach, 247-4508 Common Ground 7-11 p.m. on May 1

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. Saving Abel, Askmeificare, Palm Trees & Power Lines, Parkridge on May 1. Modern Measure, Sir Charles on May 2. The Violent 5 on May 7. The Main Squeeze on May 8. Live music every Thur.-Sat. & Mon.

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977 Wayne Graham 7 p.m. on May 1. Live music every Wed.-Sat.

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ NickFresh 9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Braxton Adamson 5-8 p.m., Savanna Leigh Bassett 8:30 p.m. on May 2. 2 Live Dudes 8 p.m. on May 3. Spade McQuade 5-8 p.m. on May 7. Braxton Adamson 5-8 p.m., Chuck Nash Duo 8:30 p.m. on May 9

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 AA Duo 6 p.m. on April 30. Catch the Groove 9:30 p.m.-1:30 a.m. on May 2. Radio 80 9:30 p.m.-1:30 a.m. on May 3. All Night Yahtzee, The George Aspinall Duo 2-6 p.m. on May 4. Red Black Main, Brittney Lawrence & the Grave Diggers 5-9 p.m. on May 7. Go Ask Alice 6-10 p.m. on May 8. Boogie Freaks 8 p.m.-mid. on May 9. Live music every Thur.-Sat.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis every Wed. DJ Vinn Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Justin Adams at 6 p.m. on May 9. Joe Buck, Big Tasty every Thur.-Sat.

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Onward, Etc. and Bread & Circus on May 1. Adrenaline Mob, Dear Abbey, Stone Bone on May 4. Turkuaz CD release show 8 p.m. on May 7

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999 Live music Fri. & Sat.

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 Love Monkey 9:30 p.m. on May 2 & 3. Open mic 9 p.m. every Thur. Deck music at 5 p.m. every Fri. & Sat., 4:30 p.m. Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Live music every Wed., Fri. & Sat.

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine, 880-3040 Spade McQuade on May 4. Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

MONKEY’S UNCLE, 10503 San Jose Blvd., 260-1349 Live music May 1

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells, 272-5959 John Michael every Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 DJ Tammy 9 p.m. every Wed.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Bread & Butter 10 p.m. on May 2 & 3. DJ Big Mike 10 p.m. every Thur. Live music every Fri. & Sat.

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., 834-2492 Live music every Fri. & Sat.

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 Aaron Koerner 6 p.m. on April 30. Billy Buchanan 6 p.m. on May 1. Live music every Wed.-Sun.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 Jesse Cruce 6 p.m. on April 30 & May 7, 7:30 p.m. May 2. Gary Starling Jazz Band on May 1 & 8. Live music every Wed.-Sat.

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807 Josh Howell 8 p.m. on May 2. Propaganda, Swoope, JGivens, Kidd Swift, DJ Efechto 8 p.m. on May 9. Live music every Fri. & Sat.

RIVERSIDE ARTS MARKET, 715 Riverside Ave., 389-2449 La Caroline at 10:30 a.m. on May 3

 

ST. AUGUSTINE

ANN O’MALLEY’S, 23 Orange St., 825-4040 The Pickled Beets 8:30 p.m. on May 2. Onward, Etc. 8:30 p.m. on May 3

CAFE ELEVEN, 501 A1A Beach Blvd., St. Augustine Beach, 460-9311 The Expanders 8 p.m. on May 5. Tony Furtado, Brent Byrd on May 9

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 The Committee on May 2. Billy Buchanan 2 p.m., The Committee on May 3. Vinny Jacobs 2 p.m. on May 4

CONCH HOUSE, 57 Comares Ave., 829-8646 Live music on May 2 & 3

HARRY’S SEAFOOD, 46 Avenida Menendez, 824-7765 Billy Bowers 6 p.m. on May 7

KINGFISH GRILL, 252 Yacht Club Dr., 824-2111 Vinnie Jacobs 6 p.m. on May 1. Heartstrings 7 p.m. on May 2. Mountain Shore 7 pm. on May 3. Doug McRae 6 p.m. May 8

MELLOW MUSHROOM, 410 Anastasia Blvd., 826-4040 Yankee Slickers on May 2. Live music every Fri.

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19-1/2 St. George St., 829-2329 Back From the Brink at 9 p.m. on May 2. Don David Trio on May 3. Stava Nala at 1 p.m. on May 4. Adam Lee 9 p.m. on May 7. Aaron Esposito 9 p.m. every Thur. David Strom at 9 p.m. every Mon. Donny Brazile at 9 p.m. every Tue.

SANGRIA’S, 35 Hypolita St., 827-1947 Mitch Kuhman 6-10 p.m. on May 1. Live music every Thur.

THE STANDARD, 200 Anastasia Blvd., 274-2090 Rising Appalachia at 7 p.m. on May 7

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Live music at 9 p.m. on May 2 & 3. Matanzas every Sun.-Thur. Elizabeth Roth every Sat. Keith Godwin & the Rio Grande Band every Sun.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 Live music 9 p.m. every Fri. & Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 Aer at 7 p.m. on April 30. Bear Hands, T3AM, Case Work on May 1. Sunspots, Eversay, Five Knives, Felicity, Wasted Light on May 2. Trees Setting Fires, Nocturnal State of Mind on May 3. Rev. Peyton’s Big Damn Band on May 4. John Wesley (Porcupine Tree), Artilect on May 7. Blitzen Trapper on May 9

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 Larry Mangum, Jim Carrick, Charley Simmons, Bob Patterson at 7:30 p.m. May 1. D.A. Guitar Student Recital at 7:30 p.m. May 3. Mary Bragg, Dixie Rodeo at 7:30 p.m. May 8

RIVER CITY BREWING COMPANY, 835 Museum Circle, 398-2299 Lyme in the South Music Fest: Pat DiNizio (The Smithereens), Alisa Turner, Gregg Kirk (Zen Engines) on May 7

 

SOUTHSIDE, BAYMEADOWS

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060 Live music every Fri. & Sat.

LATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic on May 1. Love Struck Robot on May 2 & 3. Live music every Thur.-Sat.

MY PLACE BAR & GRILL, 9550 Baymeadows Rd., 737-5299 Fat Cactus on May 2 & 3

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chris Brinkley on April 30. Kurt Lanham, Double Down on May 2. Chilly Rhino on May 3

WORLD OF BEER, 9700 Deer Lake Ct., Ste. 1, 551-5929 DiCarlo Thompson at 8 p.m. on May 1. Prettier Than Matt at 9 p.m. on May 3

WXYZ BAR, 4812 Deer Lake Dr. W., 998-4448 DJ Bizzi at 8 p.m. every other Fri.

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043 Live music every Fri. & Sat.

HWY. 17 ROADHOUSE, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Live music every Fri. & Sat.

THREE LAYERS COFFEEHOUSE, 1602 Walnut St., 355-9791 Open mic at 7 p.m. on May 1. Mama Blue at 6:30 p.m. on May 6. Live music every Sat.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
What Is the Most Shameful Thing to Admit in Northeast Florida?
Post your review here …