MUSIC

Feb. 12-18 Live Music Calendar

What's coming up at Northeast Florida clubs, bars and concert venues

LOVE COMES EARLY: Singer and Rock & Roll Hall of Famer Darlene Love – known for “He’s a Rebel,” performances with Paul Shaffer & the CBS Symphony Orchestra and her role in the Lethal Weapon series – arrives on Valentine’s Eve (is that a real holiday?), Feb. 13, at The Florida Theatre in Downtown Jacksonville.
Posted

CONCERTS THIS WEEK

BUDDY GUY & JONNY LANG 
8 p.m. Feb. 12 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $41-$81, 355-2787.

BIG SANDY & HIS FLY-RITE BOYS, THE CROWKEEPERS
8 p.m. Feb. 12 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

THE PLURALS, BOOG
9 p.m. Feb. 12 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

CARRIE ASHLEY HILL, JACKSONVEGAS
9 p.m. Feb. 12 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, 353-6067.

DARLENE LOVE
8 p.m. Feb. 13 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $36.50-$61.50, 355-2787.

SHOVELS & ROPE, SHAKEY GRAVES
8 p.m. Feb. 13 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

NOBUNNY, THE HUSSY, GOLDEN PELICANS, QUEEN BEEF, TEENAGE LOBOTOMY
8 p.m. Feb. 13 at Shanghai Nobby’s, 10 Anastasia Blvd., St. Augustine, 547-2188.

BOOGIE FREAKS
9 p.m. Feb. 13 at Harmonious Monks, 10550 Old St. Augustine Rd., Mandarin, 880-3040.

ANTIQUE ANIMALS
10 p.m. Feb. 13 at Mellow Mushroom, 1018 Third St. N., Jax Beach, 997-1955.

LA FIN ABSOLUTE DU MONDE
8 p.m. Feb. 13 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

ROUGH MIX
8 p.m. Feb. 13, 7 p.m. Feb. 16 at Ragtime Tavern, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877.

KENNY LOGGINS
8 p.m. Feb. 14 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $39.50-$75, 355-2787.

LISA & THE MAD HATTERS
9:30 p.m. Feb. 14-15 at Whitey’s Fish Camp, 2032 C.R. 220, 269-4198.

SHEBA “THE MISSISSIPPI QUEEN,” LITTLE MIKE & THE TORNADOES
7:30 p.m. Feb. 14 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

BIG SKY, SEVEN NATIONS, FLAGSHIP ROMANCE
8 p.m. Feb. 14 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

CITY BOI, DJ 2LIVE
8 p.m. Feb. 14 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $8, 246-2473.

GRANDPA’S COUGH MEDICINE, SNAKE BLOOD REMEDY, THE HOMESTEADERS, PILOTWAVE
8 p.m. Feb. 14 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10.

AURA MUSIC & ARTS FESTIVAL: Lotus, Papadosio, Conspirator, Zoogma, The Werks, The Revivalists, Particle, The Heavy Pets, Future Rock, Marco Benevento, Mike Dillon Band, Kung Fu, Dopapod, Superhuman Happiness, Cope, Earphunk, Juno What?!, Twiddle, Jimkata, Stokeswood, The Resolvers, Lucky Costello, Catfish Alliance, Lather Up!, Pigeons Playing Ping Pong, Fat Mannequin, Displace, Spontaneous Underground, Polyester Pimpstrap
Feb. 14-16 at Spirit of the Suwannee Music Park, 3076 95th Dr., Live Oak, $155-$325, 386-364-1683.

THE IRISH ROVERS
8 p.m. Feb. 15 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $31.50-$41.50, 355-2787.

START MAKING SENSE: Talking Heads Tribute, Michael Cronin Band
8 p.m. Feb. 15 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $12, 246-2473.

ENGLAND IN 1819, FOUR FAMILIES, ROBIN RUTENBURG, SHONI
8 p.m. Feb. 15 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

WHETHERMAN
7:30 p.m. Feb. 15 at Mudville Music Room, 3104 Atlantic Blvd., St. Nicholas, 352-7008.

GRINGO STAR, GOOD GRAEFF
9 p.m. Feb. 15 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, 353-6067.

OSCAR MIKE, DIG DOG
8 p.m. Feb. 15 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $10.

LAKE DISNEY, SAM GOODWILL, SUBTERANNEAN, MATTHEW FOWLER 
8 p.m. Feb. 15 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

KALIYL, LASTWATCH
8 p.m. Feb. 15 at Murray Hill Theatre, 932 Edgewood Ave. S., Riverside, $10, 388-7807.

JAZZ ON THE BRIDGE: Ben Vereen, University of North Florida Jazz Performance Ensemble III, Gabriel Arnold, The Kelly/Scott Quintet
7 p.m. Feb. 15 at FSCJ’s Kent Campus, 393 Roosevelt Blvd., Northside, $50-$75, 354-7799 ext. 137.

MITCH KUHMAN BAND
9 p.m. Feb. 15 at World of Beer, 9700 Deer Lake Ct., Southside, free, 551-5929.

JUCIFER, PORTER
8 p.m. Feb. 16 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $8, 398-7496.

MASON JENNINGS, REBECCA PIDGEON, THE SWEETEST PUNCH
6:30 p.m. Feb. 16 at Ponte Vedra Concert Hall, 1050 A1A N., Ponte Vedra Beach, $30, 209-0399.

TIM DAISY, MIKOAJ TRZASKA
7:30 p.m. Feb. 17 at Karpeles Museum, 101 W. First St., Springfield, 356-2992.

THAT 1 GUY
8 p.m. Feb. 17 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

THE BEACH BOYS
8 p.m. Feb. 17 at The Florida Theatre, 128 E. Forsyth St., Downtown, $40.50-$67.50, 355-2787.

BRONZE RADIO RETURN, RED WANTING BLUE
8 p.m. Feb. 18 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $10, 398-7496.

TEACH ME EQUALS
8 p.m. Feb. 18 at Burro Bar, 100 E. Adams St., Downtown, $5, 353-4686.

SOUTHERN CULTURE ON THE SKIDS, THE WOOLLY BUSHMAN
8 p.m. Feb. 19 at Jack Rabbits, 1528 Hendricks Ave., San Marco, $15, 398-7496.

THE EXPENDABLES, STICK FIGURE, SEEDLESS, DANKA
6 p.m. Feb. 19 at Freebird Live, 200 N. First St., Jax Beach, $20, 246-2473.

YOUNG THE GIANT
8 p.m. Feb. 19 at Mavericks at the Landing, 2 Independent Dr., Downtown, $22, 356-1110.

THE MOBROS, PARKER URBAN BAND
9 p.m. Feb. 19 at Underbelly, 113 E. Bay St., Downtown, $5, 353-6067.

UV HIPPOS, LUMAGROVE
8 p.m. Feb. 19 at 1904 Music Hall, 19 N. Ocean St., Downtown, $7.

 

UPCOMING CONCERTS

THE TEMPTATIONS, THE FOUR TOPS
Feb. 20, Florida Theatre

SHPONGLE, DESERT DWELLERS
Feb. 20, Freebird Live

MELLOWDIME Feb. 20, Jack Rabbits

TRACY GRAMMER, ANNIE & ROD CAPPS
Feb. 20, Mudville Music Room

NEW MADRID
Feb. 20, Underbelly

HONEY CHAMBER, GORILLA CANDY
Feb. 20, Jack Rabbits

JUICY J, TRAVI$ SCOTT, PROJECT PAT
Feb. 20, Plush Nightclub

TOMMY EMMANUEL, MARTIN TAYLOR
Feb. 20-21, Ponte Vedra Concert Hall

THE CRAZY DAYSIES
Feb. 21, North Beach Bistro

STEPHEN KELLOGG
Feb. 21, Mudville Music Room

MITCH KUHMAN BAND
Feb. 21, Sangrias

EL DUB
Feb. 21, Dog Star Tavern

JOHN BROWN’S BODY
Feb. 21, Jack Rabbits

PRIMER 55, STONE BONE, PIPESTONE, RULE NUMBER SIX, HANGMAN’S CROWN, ALL IN
Feb. 21, Brewster’s Megaplex

BEEBS AND HER MONEYMAKERS
Feb. 21, Freebird Live

HELIOS HAND, BONUS OCEANS
Feb. 21, Burro Bar

KILO-KAHN, DENIED TIL DEATH, APPALACHIAN DEATH TRAP, INNUENDO
Feb. 21, 1904 Music Hall

LEAH SYKES
Feb. 21, Murray Hill Theatre

DELBERT McCLINTON
Feb. 22, Ponte Vedra Concert Hall

IN WHISPERS, THE EMBRACED, ALL THINGS DONE
Feb. 22, Jack Rabbits

BRYCE ALASTAIR BAND, 100 WATT VIPERS, SUNSPOTS
Feb. 22, 1904 Music Hall

LOCAL BAND SHOWCASE & FLORIDA SOLO ARTIST AWARDS: Hammer On, The Greedy Lovers
Feb. 22, Brewster’s Megaplex

RHETT WALKER BAND
Feb. 22, Murray Hill Theatre

KYMYSTRY, TOMMY HARRISON GROUP
Feb. 22, Freebird Live

DARK STAR ORCHESTRA
Feb. 23, Ponte Vedra Concert Hall

SNARKY PUPPY
Feb. 23, 1904 Music Hall

TOUBAB KREWE
Feb. 23, Freebird Live

DIRE, NOTHING TO OFFER
Feb. 23, Jack Rabbits

DAVE MASON’S TRAFFIC JAM
Feb. 23, The Florida Theatre

GET RIGHT BAND
Feb. 23, Fly’s Tie Irish Pub

FOR TODAY, STRAY FROM THE PATH, THE PLOT IN YOU, LIKE MOTHS TO FLAMES, FIT FOR A KING
Feb. 23, Brewster’s Megaplex

JENNIFER NETTLES
Feb. 25, The Florida Theatre

GHOST FOOT
Feb. 25, Burro Bar

ABOLISH THE RELICS, EVERY MINUTE CAN KILL
Feb. 25, Jack Rabbits

THE EAGLES
Feb. 26, Veterans Memorial Arena

FILMSTRIP, GOVERNOR’S CLUB
Feb. 26, Burro Bar

NORMA JEAN, SPOKEN
Feb. 26, Brewster’s Megaplex

ASKMEIFICARE, SAMURAI SHOTGUN, WHISKEY FACE, DEAF TO THE INDUSTRY, MOSBY CLIQUE
Feb. 26, Jack Rabbits

UNKNOWN HINSON, GRANDPA’S COUGH MEDICINE
Feb. 27, Jack Rabbits

G. LOVE & SPECIAL SAUCE
Feb. 27, Freebird Live

THE CRAZY DAYSIES
Feb. 27, Wipeouts Grill

SAM PACETTI, WALTER PARKS
Feb. 27, Mudville Music Room

BEAUSOLEIL avec MICHAEL DOUCET
Feb. 27, Café Eleven

MATT OWEN & THE ELECTRIC TUBA
Feb. 28, Jack Rabbits

SOUTHSIDE JOHNNY & THE ASBURY JUKES
Feb. 28, The Florida Theatre

LOVE AND THEFT
Feb. 28, Mavericks at the Landing

ART GARFUNKEL
Feb. 28, Ponte Vedra Concert Hall

UNDERHILL ROSE
Feb. 28, Mudville Music Room

GET RIGHT BAND
Feb. 28, White Lion

JDILLA TRIBUTE Feb. 28, Underbelly

SET APART, COME AND REST, ME AND THE TRINITY
Feb. 28, Murray Hill Theatre

CADELONIAN STRING BAND
Feb. 28, Murray Hill Theatre Fringe Café

THE CRAZY DAYSIES
Feb. 28, Seven Bridges

GREAT GUITAR GATHERING
March 1, The Florida Theatre

FULL DEVIL JACKET, NEW DAY
March 1, Freebird Live

BENJAMIN BOOKER March 1, Jack Rabbits

THE UNDERHILL FAMILY ORCHESTRA
March 1, Burro Bar

LARRY MANGUM
March 1, Mudville Music Room

IRON AND WINE
March 1, Ponte Vedra Concert Hall

GET RIGHT BAND
March 1, White Lion

HERD OF WATTS, TRAE PIERCE & T-STONE BAND, LYDA BROTHERS BAND
March 1, 1904 Music Hall

JULIO IGLESIAS
March 2, T-U Center’s Moran Theater

BIG GIGANTIC, CAKED UP, SIR CHARLES
March 2, Freebird Live

ICE NINE KILLS, ABOLISH THE RELICS
March 2, Brewster’s

LOCAL H
March 2, Jack Rabbits

STILL THE SKY’S LIMIT
March 3, Jack Rabbits

ROUNDHEELS, GLEN MARTIN
March 3, Burro Bar

TWO COW GARAGE
March 4, Jack Rabbits

THE DYLAN TAYLOR BAND
March 4, Underbelly

HOPSIN, DJ HOPPA, FUNK VOLUME
March 5, Freebird Live

SPIRITUAL REZ & THE MESSENGERS
March 5, Underbelly

FRANKIE VALLI & THE FOUR SEASONS
March 5, T-U Center

HE IS LEGEND, ON GUARD
March 5, 1904 Music Hall

SURFER BLOOD
March 5, Jack Rabbits

THE KENNEDYS
March 6, Mudville Music Room

CAROLINA CHOCOLATE DROPS
March 6, P.V. Concert Hall

DROPKICK MURPHYS, LUCERO, SKINNY LISTER
March 6, Mavericks at the Landing

DARSOMBRA, NATIONAL DIARY
March 6, Burro Bar

GENERAL TSO’S FURY, ASKULTURA
March 6, Jack Rabbits

MATRIMONY
March 8, Jack Rabbits

AMY SPEACE
March 8, Mudville Music Room

STEVE MILLER BAND
March 8, St. Augustine Amphitheatre

THE REPUBLIK
March 8, Underbelly

WARRIOR KING & THE ONE SOUND BAND, DE LIONS OF JAH, JAH ELECT & THE I QUALITY BAND, KANA KIEHM, 74 SOUNDSYSTEM
March 8, Freebird Live

LEVERAGE MODELS, WOVEN IN, THE HIGHWAY
March 8, Burro Bar

ALESANA, GET SCARED, HEARTS & HANDS, FAREWELL MY LOVE, MEGOSH
March 9, Brewster’s Megaplex

AGENT ORANGE
March 9, Jack Rabbits

SCOTTY McCREERY
March 9, The Florida Theatre

CURTIN
March 10, Burro Bar

BOBAFLEX
March 11, Brewster’s Megaplex

LES RACQUET, THE ACCOMPLICES, WORTH ROAD
March 12, Jack Rabbits

TRIBAL SEEDS, STICK FIGURE, SEEDLESS
March 13, Freebird Live

PIERCE PETTIS
March 13, The Original Café Eleven

DANA COOPER
March 13, Mudville Music Room

HARPETH RISING, HONEY BOY, BOOTS
March 14, Mudville Music Room

MICHAEL BOLTON
March 14, The Florida Theatre

OSCAR MIKE, BETHANY STOCKDALE
March 14, Jack Rabbits

TOOTS LORRAINE & THE TRAFFIC
March 15, Mudville Music Room

GRAVITY A, SPORE
March 15, Underbelly

WE THE KINGS, THIS CENTURY, CRASH THE PARTY
March 16, Freebird Live

LA DISPUTE
March 16, Brewster’s Megaplex

NATURAL LIFE MUSIC FESTIVAL: Larkin Poe, HoneyHoney, The Autumn Defense, Sarah Jarosz, Della Mae
March 16, Metropolitan Park

REDRICK SULTAN
March 17, Burro Bar

GEORGE THOROGOOD & THE DESTROYERS
March 19, The Florida Theatre

WE BUTTER THE BREAD WITH BUTTER, LIONS LIONS, HONOUR CREST
March 19, Jack Rabbits

HIROYA TSUKAMOTO, SAM PACETTI, MICHAEL JORDAN
March 20, Mudville Music Room

SUWANNEE SPRINGFEST: The Avett Brothers, Del McCoury Band, Punch Brothers, Sam Bush Band, Southern Soul Assembly, Jason Isbell, Travelin’ McCoury Jam, Donna the Buffalo, Steep Canyon Rangers, Jim Lauderdale, Greensky Bluegrass, Willie Sugarcaps, The Duhks, Aoife O’Donovan, Floodwood, Ralph Roddenbery, Grandpa’s Cough Medicine, Whetherman, Canary in the Coalmine, The Royal Tinfoil, Holy Ghost Tent Revival, Love Canon, Grant Peeples, The Stacks, Sloppy Joe, Uproot Hootenanny, Big Cosmo, Habanera Honeys, Tammerlin, The New 76ers, JacksonVegas, Quartermoon, James Justin & Co., Rosco Bandana, SOSOS, The Whiskey Gentry, Bibb City Ramblers, 2-Foot Level, Henhouse Prowlers, Come Back Alice, Gypsy Wind, Nook & Cranny, Beartoe, Mickey Abraham’s Acoustic Ensemble
March 20-23, Spirit of the Suwannee Music Park

MOULLINEX, MARBEYA SOUND
March 21, Underbelly

MIDDLE CLASS RUT, BRICK & MORTAR, DINOSAUR PILEUP
March 21, Jack Rabbits

PINK MARTINI
March 21, The Florida Theatre

JOSHUA SCOTT JONES, JORDYN STODDARD
March 21, The Original Café Eleven

LADYSMITH BLACK MAMBAZO
March 22, Florida Theatre

BATTLEFIELD BAND
March 22, Mudville Music Room

WE ARE THE IN CROWD, WILLIAM BECKETT, SET IT OFF, STATE CHAMPS, CANDY HEARTS
March 22, Jack Rabbits

THE MOODY BLUES
March 22, St. Augustine Amphitheatre

MARY OCHER
March 22, Burro Bar

MARC COHN DUO
March 23, Ponte Vedra Concert Hall

THE DEVIL WEARS PRADA, THE GHOST INSIDE, I KILLED THE PROM QUEEN, DANGERKIDS
March 23, Murray Hill Theatre

THE TURNPIKE TROUBADOURS
March 24, Jack Rabbits

THE SUITCASE JUNKET
March 25, Underbelly

DOC HANDY
March 25, Mudville Music Room

DAVE HAUSE, NORTHCOTE
March 26, Jack Rabbits

DANGERMUFFIN
March 26, 1904 Music Hall

GET THE LED OUT
March 27, The Florida Theatre

JOHN FLYNN
March 27, Mudville Music Room

DIRTY BOURBON RIVER SHOW
March 27, Underbelly

DRIVIN N CRYIN’
March 27, Freebird Live

YOUR 33 BLACK ANGELS
March 27, Burro Bar

THE BRONX WANDERERS
March 28, Thrasher-Horne Center 

KB March 28,
Murray Hill Theatre

FORTUNATE YOUTH
March 28, Freebird Live

LORETTA LYNN
March 28, The Florida Theatre

PROTEST THE HERO, BATTLECROSS, SAFETY FIRE, INTERVALS, NIGHT/VERSUS
March 28, Jack Rabbits

RUFFIANS, SUNSPOTS
March 28, Burro Bar

GORAN IVANOVIC
March 28, The Original Café Eleven

STILL ON THE HILL
March 29, Mudville Music Room

SLIDE INTO SPRING MUSIC & CRAFT BEER FESTIVAL
March 29, Fernandina Beach

CULTURA PROFETICA
March 29, Freebird Live

2 CHAINZ
March 29, Brewster’s Megaplex

RIVERS AND LAKES
March 30, Jack Rabbits

CARRIE NATION & THE SPEAKEASY, MUDTOWN, TAIL LIGHT REBELLION
March 30, Burro Bar

THE FUNERAL AND THE TWILIGHT, BURNT HAIR, PROSTRATE, VASES
March 31, Burro Bar

ALL TIME LOW, MAN OVERBOARD, HAND GUNS
April 1, Freebird Live

STEVE HACKETT
April 2, Ponte Vedra Concert Hall

MOBB DEEP
April 2, Underbelly

TESSERACT
April 2, Brewster’s Megaplex

JESSE COOK
April 3, Ponte Vedra Concert Hall

PEPPINO DEAUGUSTINO
April 3, Mudville Music Room

PAUL ANKA
April 3, T-U Center’s Moran Theater

T. MILLS
April 3, Brewster’s Megaplex

SOJA
April 3, The Florida Theatre

SPRINGING THE BLUES FESTIVAL
April 4-6, Jax Beach

ROBERT CRAY BAND
April 4, P.V. Concert Hall

GRANT PEEPLES
April 5, Mudville Music Room

THOMAS WYNN & THE BELIEVERS, THE IVEY WEST BAND
April 5, Underbelly

SOUTH EAST BEAST
April 5-6, Brewster’s Megaplex

AMOS LEE
April 7, The Florida Theatre

WANEE MUSIC FESTIVAL: The Allman Brothers Band, Trey Anastasio Band, Lynyrd Skynyrd, Tedeschi Trucks Band, Gov’t Mule, Jaimoe’s Jasssz Band, Umphrey’s McGee, Ziggy Marley, Blues Traveler, The Chris Robinson Brotherhood, Hot Tuna Electric, moe., Rusted Root, Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Soulive, Royal Southern Brotherhood, Walter Trout, Rob Garza (Thievery Corporation), Blind Boys of Alabama, Bobby Lee Rodgers, Melvin Seals & JGB, Futurebirds, Matt Schofield, Break Science, Sean Chambers, The Yeti Trio
April 10-12, Spirit of the Suwannee Music Park

THE BLIND BOYS OF ALABAMA
April 11, P.V. Concert Hall

MIKE EPPS
April 11, T-U Center

RAY WYLIE HUBBARD, THE 77D’S
April 12, Jack Rabbits

WHITE FANG, DENNEY & THE JETS, THE MOLD
April 12, Burro Bar

JON VEZNER
April 13, Mudville Music Room

THE ZOMBIES
April 13, Ponte Vedra Concert Hall

THE VALLEY ROOTS
April 14, Underbelly

LOCAL NATIVES
April 17, Freebird Live

MITCH KUHMAN BAND
April 17, Sangrias

CONSIDER THE SOURCE
April 18, Underbelly

TECH N9NE
April 18, Brewster’s

THE RESOLVERS, UNIVERSAL GREEN, THE MESSENGERS
April 19, Underbelly

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH
April 19, Murray Hill Theatre

BLESSTHEFALL, SILVERSTEIN, THE AMITY AFFLICTION, SECRETS, HEARTIST
April 19, Freebird Live

DARIUS RUCKER, ELI YOUNG BAND, COREY SMITH
April 19, St. Augustine Amphitheatre

SLAID CLEAVES
April 19, Mudville Music Room

MISHKA, SARAH BLACKER
April 20, Jack Rabbits

REHAB
April 22, Jack Rabbits

VANCE GILBERT
April 24, Mudville Music Room

LARRY MANGUM
April 26, Mudville Music Room

WELCOME TO ROCKVILLE: Avenged Sevenfold, The Cult, Motorhead, Volbeat, Chevelle, Alter Bridge, Hellyeah, Adelitas Way, Rev Theory, Butcher Babies, Memphis May Fire, Chiodos, We as Human, Monster Truck, We Came as Romans, Middle Class Rut, Devour the Day
April 26, Metropolitan Park

WELCOME TO ROCKVILLE: Korn, Rob Zombie, Five Finger Death Punch, Staind, Seether, Theory of a Deadman, Black Label Society, Black Stone Cherry, Trivium, Motionless in White, Sick Puppies, Skindred, The Pretty Reckless, Lacuna Coil, Fozzy, Kyng, Nothing More, Twelve Foot Ninja
April 27, Metropolitan Park

ANTIQUE ANIMALS
April 27, Mellow Mushroom Jax Beach

SANTANA
April 27, St. Augustine Amphitheatre

ROB THOMAS
April 29, The Florida Theatre

JOHN LEGEND
April 30, The Florida Theatre

SUWANNEE RIVER JAM: Brantley Gilbert, Montgomery Gentry, The Mavericks, Chris Cagle, Justin Moore, The Charlie Daniels Band, Colt Ford, The Lacs, JJ Lawhorn
April 30-May 3, Spirit of the Suwannee Music Park

BRIT FLOYD
May 4, The Florida Theatre

CHER, CYNDI LAUPER
May 14, Veterans Memorial Arena

TURKUAZ
May 7, Underbelly

COMBICHRIST
May 8, Brewster’s Megaplex

THE FAB FOUR
May 9, Ponte Vedra Concert Hall

PURPLE HATTER’S BALL: Beats Antique, Emancipator Ensemble, The New Mastersounds, The Heavy Pets, The Nth Power, DubConscious, Space Capone, Rising Appalachia, Greenhouse Lounge
May 9-11, Suwannee Music Park

BEGGAR’S RIDE, MARK MANDEVILLE, RAIANNE RICHARDS
May 10, Mudville Music Room

YOU KNEW ME WHEN
May 13, Underbelly

CHER
May 14, Veterans Memorial Arena

WOODY PINES
May 15, Underbelly

GLADYS KNIGHT
May 16, T-U Center

THE 1975
May 19, Freebird Live

JACK JOHNSON, ALO
May 20, St. Augustine Amphitheatre

ANTIQUE ANIMALS
May 22, Mellow Mushroom Jax Beach

STYX, FOREIGNER, DON FELDER
May 23, St. Augustine Amphitheatre

SONGWRITER’S CIRCLE ANNIVERSARY: Larry Mangum, Mike Shackelford, Jamie DeFrates
June 7, Mudville Music Room

FLORIDA COUNTRY SUPERFEST: Luke Bryan, Jason Aldean, Eric Church, Miranda Lambert, Florida Georgia Line, Little Big Town, Big & Rich, Easton Corbin, Colt Ford, Joe Nichols
June 14-15, EverBank Field

MERCYGIRL, WHOSOEVER SOUTH
June 21, Murray Hill Theatre

DAVE MATTHEWS BAND
July 15, Veterans Memorial Arena

FALL OUT BOY, NEW POLITICS
July 27, St. Augustine Amphitheatre

MOTLEY CRUE, ALICE COOPER
Oct. 19, Vets Memorial Arena

 

CLUBS

AMELIA ISLAND, FERNANDINA BEACH

DAVID’S RESTAURANT & LOUNGE, 802 Ash St., 310-6049 John Springer every Tue.-Wed. Aaron Bing every Fri.-Sat.

DOG STAR TAVERN, 10 N. Second St., 277-8010 Working Class Stiff with real vinyl 9:30 p.m. every Tue.

THE PALACE SALOON, 117 Centre St., 491-3332 Schnockered 9:30 p.m. Feb. 16. Buck Smith every Tue.

THE SURF, 3199 S. Fletcher Ave., 491-8999 DJ Roc at 6 p.m. every Wed. Richard Smith 6 p.m. every Fri. Honey Badgers every Sat.

 

ARLINGTON, REGENCY

BREWSTER’S MEGAPLEX/PIT/ROC BAR/THE EDGE, 845 University Blvd. N., 223-9850 Primer 55, Stone Bone, Pipestone, Rule Number Six Feb. 21

MVP’S SPORTS GRILLE, 12777 Atlantic Blvd., 221-1090 Live music 9 p.m. every Fri.-Sat.

 

AVONDALE, ORTEGA

BLUE FISH, 3551 St. Johns Ave., 387-0700 Paul Haftel every other Fri. for Elevated Avondale

CASBAH CAFE, 3628 St. Johns Ave., 981-9966 Goliath Flores every Wed. Live jazz every Sun. Live music every Mon.

ECLIPSE, 4219 St. Johns Ave., 387-3582 DJ Keith every Tue. DJ Free every Fri. DJ SuZi-Rok every Mon.

 

BAYMEADOWS

COFFEE GRINDER, 9834 Old Baymeadows Rd., 642-7600 DJ Jenn Martinello Tue. DJ Allen Thur. DJ Mark Mallory Fri.

MY PLACE BAR & GRILL, 9550 Baymeadows Rd., 737-5299 Herd of Watts 9:30 p.m. Feb. 15

 

BEACHES

(All venues in Jax Beach unless otherwise noted)

200 FIRST STREET, Courtyard, Neptune Beach, 249-2922 Tim Franklin 7 p.m. Feb. 14. Misha Frayman Feb. 15

CULHANE’S IRISH PUB, 967 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 249-9595 Suit Up Jazz Feb. 14

FLYING IGUANA, 207 Atlantic Blvd., Neptune Beach,
853-5680 3 the Band 10 p.m. Feb. 14. Parkerurban Band 8:30 p.m. Feb. 15. Red Beard & Stinky E 10 p.m. every Thur.

FLY’S TIE IRISH PUB, 177 E. Sailfish Dr., Atlantic Beach, 246-4293 Wes Cobb every Thur. Charlie Walker every Mon.

FREEBIRD LIVE, 200 N. First St., 246-2473 City Boi, DJ 2Live Feb. 14. Start Making Sense: Talking Heads Tribute Feb. 15. The Expendables, Stick Figure, Seedless, Danka Feb. 19. Shpongle, Desert Dwellers Feb. 20

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 108 First St., Neptune Beach, 372-0943 Paul Miller Feb. 13. Mark O’Quinn Feb. 14. Jason Ivey Feb. 15. Clayton Bush Feb. 20. Chelsea Saddler Feb. 21. Paxton Stark Feb. 22

LANDSHARK CAFE, 1728 Third St. N., 246-6024 Open mic every Wed. Matt Still every Thur.

MELLOW MUSHROOM, 1018 N. Third St., 246-1500 Ryan Crary Feb. 12. Antique Animals Feb. 13

MEZZA LUNA, 110 First St., Neptune Beach, 249-5573 Neil Dixon every Tue. Mike Shackelford & Rick Johnson every Thur.

MOJO KITCHEN, 1500 Beach Blvd., 247-6636 Anna Popvic 10 p.m. Feb. 15

NORTH BEACH BISTRO, 725 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 372-4105 Kurt Lanham Feb. 13. Neil Dixon Feb. 14. Billy Bowers 7:30 p.m. Feb. 15

PIER CANTINA, 412 N. First St., 246-6454 Ryan Campbell & Charlie Walker every Fri. Split Tone every Sun.

RAGTIME TAVERN, 207 Atlantic Blvd., Atlantic Beach, 241-7877 Permission 7 p.m. Feb. 12. Rough Mix Feb. 13 & 16. Cloud 9 at 9 p.m. Feb. 14-15

THE SHIM SHAM ROOM, 333 First St. N., 372-0781 Live acoustic 10 p.m. every Mon.

 

DOWNTOWN

1904 MUSIC HALL, 19 Ocean St. N. Grandpa’s Cough Medicine, Snake Blood Remedy, The Homesteaders, Pilotwave Feb. 14. Oscar Mike, Dig Dog Feb. 15. UV Hippos, Lumagrove Feb. 19

BURRO BAR, 100 E. Adams St., 677-2977 Boog, The Plurals 9 p.m. Feb. 12. La Fin Absolute du Monde 8 p.m. Feb. 13. England in 1819, Four Families, Shoni 8 p.m. Feb. 15. Tech Me Equals 8 p.m. Feb. 18

DOS GATOS, 123 E. Forsyth St., 354-0666 DJ NickFresh
9 p.m. every Sat.

FIONN MacCOOL’S, Jax Landing, Ste. 176, 374-1247 Braxton Adamson 5-8 p.m., Chris C4 Mann 8:30 p.m. Feb. 14. Chuck Nash Duo 8:30 p.m. Feb. 15. Braxton Adamson 5-8 p.m., Rathkeltair and Albanach 8:30 p.m. Feb. 21

JACKSONVILLE LANDING, 2 Independent Dr., 353-1188 Cupid’s Alley 6-10 p.m. Feb. 13. Radio 80 8 p.m.-1 a.m. Feb. 15. Sun Jammer 8 p.m.-1 a.m. Feb. 22. Live music every Fri.-Sat.

MARK’S DOWNTOWN, 315 E. Bay St., 355-5099 DJ Roy Luis 9 p.m. every Wed. DJ Vinn every Thur. DJ 007 every Fri. Bay Street 9 p.m. every Sat.

MAVERICKS, Jax Landing, 2 Independent Dr., 356-1110 Young the Giant 8 p.m. Feb. 19. Joe Buck, Big Tasty spin every Thur.-Sat.

SHANTYTOWN PUB, 22 W. Sixth St., 798-8222 Hudson Falcon Feb. 15. Ken South Rock Feb. 16. Some Kind of Nightmare Feb. 17. Bethany Stockdale 8 p.m. Feb. 21

UNDERBELLY, 113 E. Bay St., 353-6067 Carrie Ashley Hill, JacksonVegas 9 p.m. Feb. 12. Gringo Star, Good Graeff Feb. 15. The Mobros, Parker Urban Band Feb. 19. 

 

FLEMING ISLAND

MELLOW MUSHROOM, 1800 Town Center Blvd., 541-1999 Jim Essery 10 p.m. Feb. 14. 7 Street Band Feb. 15

WHITEY’S FISH CAMP, 2032 C.R. 220, 269-4198 Tony Paul Neal 5 p.m. Feb. 14. Lisa & the Mad Hatters at 9:30 p.m. Feb. 14-15. Dan Voll 5 p.m. Feb. 15. Deck music at 5 p.m. every Fri.-Sat., 4:30 p.m. every Sun. DJ BG every Mon.

 

INTRACOASTAL WEST

CLIFF’S BAR & GRILL, 3033 Monument Rd., 645-5162 Big Baby Live 8 p.m. Feb. 14. Black Creek Rizin Feb. 15

JERRY’S SPORTS GRILLE, 13170 Atlantic Blvd., 220-6766 Live music every Fri.-Sat.

SALSA’S MEXICAN RESTAURANT, 13500 Beach Blvd., 992-8402 Live guitar music 6-9 p.m. every Tue. & Sat.

 

MANDARIN, JULINGTON

HARMONIOUS MONKS, 10550 Old St. Augustine Rd., 880-3040 Boogie Freaks Feb. 13. Open mic: Synergy 8 p.m. every Wed. Dennis Klee & the World’s Most Talented Waitstaff 9 p.m. every Fri.

RACK ’EM UP, 4268 Oldfield Crossing Dr., 262-4030 DJ Randall every Sun. & Wed.

 

ORANGE PARK, MIDDLEBURG

THE HILLTOP, 2030 Wells Rd., 272-5959 John Michael
Wed.-Sat.

PREVATT’S SPORTS BAR, 2620 Blanding Blvd., 282-1564 DJ Tammy 9 p.m. every Wed.

THE ROADHOUSE, 231 Blanding Blvd., 264-0611 Fratello 9 p.m. Feb. 14-15. Live music 9 p.m. every Thur.-Sat.

 

PALATKA

DOWNTOWN BLUES BAR & GRILLE, 714 St. Johns Ave., 386-325-5454 River City Bluez Band 8:30 p.m. Feb. 14

 

PONTE VEDRA, PALM VALLEY

ISLAND GIRL CIGAR BAR, 820 A1A N., 834-2492 Kevin Ski Feb. 13. Paxton Stark Feb. 14. Caleb Joye Feb. 15. John Austill Feb. 20. Aaron Kyle Feb. 21. Ledbedder
Feb. 22

PUSSER’S GRILLE, 816 A1A N., 280-7766 Live music every Fri.-Sat. SoundStage Sun.

TABLE 1, 330 A1A N., Ste. 208, 280-5515 Darren Corlew 6 p.m. Feb. 12. Gary Starling Jazz Band Feb. 13. WillowWacks Feb. 15

 

RIVERSIDE, WESTSIDE

KICKBACKS, 910 King St., 388-9551 Ray & Taylor 8:30 p.m. every Thur. Robby Shenk every Sun.

MURRAY HILL THEATRE, 932 Edgewood Ave. S., 388-7807 Kaliyl, Lastwatch, Nocturnal State of Mind 8 p.m. Feb. 15

 

ST. AUGUSTINE

CELLAR UPSTAIRS, 157 King St., 826-1594 Rick Levy & the Falling Bones 7-11 p.m. Feb. 14. Brady Reich 2-5 p.m., Chillula 7-11 p.m. Feb. 15. Vinny Jacobs 2-5 p.m. Feb. 16

HARRY’S, 46 Avenida Menendez, 824-7765 Billy Bowers 6 p.m. Feb. 12

MILL TOP TAVERN & LISTENING ROOM, 19 1/2 St. George St., 829-2329 Mike Hart Trio 9 p.m. Feb. 14-15. John Winters 1 p.m. Feb. 16. Todd & Molly Jones every Wed. Aaron Esposito every Thur. David Strom every Mon. Donny Brazile Tue.

SHANGHAI NOBBY’S, 10 Anastasia Blvd., 547-2188 Nobunny, The Hussy, Golden Pelicans, Queen Beef, Teenage Lobotomy 7:30 p.m. Feb. 13

TRADEWINDS, 124 Charlotte St., 829-9336 Those Guys 9 p.m. Feb. 14-15. Matanzas Sun.-Thur. Elizabeth Roth Sat.

 

ST. JOHNS TOWN CENTER

BLACKFINN GRILLE, 4840 Big Island Dr., 345-3466 Live music 5 p.m. every Wed., 9 p.m. every Thur.-Sat.

SUITE, 4880 Big Island Dr., 493-9305 Live music Fri.-Sat.

 

SAN MARCO, SOUTHBANK

JACK RABBITS, 1528 Hendricks Ave., 398-7496 Big Sandy & His Fly-Rite Boys, The Crowkeepers 8 p.m. Feb. 12. Shovels & Rope, Shakey Graves 8 p.m. Feb. 13. Big Sky, Seven Nations, Flagship Romance 8 p.m. Feb. 14. Lake Disney, Sam Goodwill, Subterranean, Matthew Fowler 8 p.m. Feb. 15. Jucifer, Porter 8 p.m. Feb. 16. That 1 Guy Feb. 17. Bronze Radio Return, Red Wanting Blue Feb. 18. Southern Culture on the Skids, Wooly Bushman Feb. 19. Honey Chamber, Gorilla Candy Feb. 20

MUDVILLE MUSIC ROOM, 3104 Atlantic Blvd., 352-7008 Linda Grenville, Cindy Bear, Mary Ann Hawkins 7:30 p.m. Feb. 12. Sheba “The Mississippi Queen,” Little Mike & The Tornadoes 7:30 p.m. Feb. 14. Whetherman 7:30 p.m. Feb. 15

 

SOUTHSIDE

ISLAND GIRL, 7860 Gate Pkwy., Ste. 115, 854-6060 Tad Jennings Feb. 13. Matt Collins Feb. 14. Billy Buchanan Feb. 15. Jason Ivey Feb. 20. Bill Rice Feb. 21

LATITUDE 30, 10370 Philips Hwy., 365-5555 VJ Didactic 9 p.m. Feb. 13. Boogie Freaks 9 p.m. Feb. 14-15

SEVEN BRIDGES, 9735 Gate Parkway N., 997-1999 Live music Fri.-Sat.

TAVERNA YAMAS, 9753 Deer Lake Ct., 854-0426 DJ at 8 p.m. every Fri.-Sat.

WILD WING CAFE, 4555 Southside Blvd., 998-9464 Chilly Rhino Feb. 13. Lyons Feb. 14. Pop Muzik & Chilly Rhino rotate 7 p.m. every Wed.

WORLD OF BEER, 9700 Deer Lake Ct., Ste. 1, 551-5929 Mitch Kuhman Band Feb. 15

 

SPRINGFIELD, NORTHSIDE

DAMES POINT MARINA, 4542 Irving Rd., 751-3043 Live music every Fri.-Sat.

HIGHWAY 17 ROADHOUSE TAVERN, 850532 U.S. 17, Yulee, 225-9211 Live music every Fri.-Sat.

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment
 
Download our dojax app
What do you think? Browse
Who is the scariest person in Northeast Florida?
Post your review here …